Déčko jako developer. S novou trasou metra má Praze pomoci realitní obr

Adam Váchal Marek Pokorný Adam Váchal, Marek Pokorný
4. 9. 2017 12:13
Do stavby nové trasy metra linky D se chce zapojit šest developerských společností. Mezi zájemci jsou například Penta Investments, HB Reavis či Trigema. Dopravní podnik si vybere jednoho, s nímž založí společný podnik.
Plánovaná stanice Nemocnice Krč.
Plánovaná stanice Nemocnice Krč. | Foto: Dopravní podnik hl. města Prahy

Praha - Dlouho odkládanou novou trasu D pražského metra pomůže postavit jeden z velkých developerů, kteří stojí za moderními kancelářskými budovami, jako je Florentinum, Metronom Business Center či River Garden.

O spolupráci s pražským dopravním podnikem má zájem šest společností. Uchází se o roli partnera ve společném podniku, který vykoupí pozemky a bude stavět nad osmi novými stanicemi metra. Dopravní podnik už další přihlášky nepřijímá a ze šesti uchazečů vybere jednoho.

Do výběrového řízení se přihlásily společnosti Penta Investments, slovenská HB Reavis, Geosan, Trigema, Landia Management a Karlín Group v konsorciu se společností Ungelt Group.

"O možnostech spolupráce soukromého kapitálu a veřejného sektoru se mluvilo dlouho a tohle může být ukázkový příklad. Pro nás by to byla příležitost prospět i zkusit novou oblast byznysu," říká šéf realitní divize Penty v ČR Petr Palička.

Penta stojí za zmíněným administrativním centrem Florentinum a v současné době chce investovat 10 miliard korun do proměny okolí Masarykova nádraží v komerční čtvrť.

Společný podnik má dopravci v první řadě usnadnit obtížný výkup pozemků nad stanicemi metra. Nebude tolik svázán přísnými předpisy, které městu zakazují vykupovat pozemky za vyšší než odhadní cenu.

"Cílem spolupráce je také urbanistický rozvoj okolí budoucích stanic metra. Společný podnik zároveň ušetří peníze městu," vysvětluje náměstek pražské primátorky pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD). Podle odhadů by magistrát do povrchových úprav musel investovat až čtyři miliardy.

Společný podnik bude akciovou společností. Většinu - 51 procent - v ní získá soukromý partner, na dopravce připadne zbylých 49 procent.

Developer by měl do společnosti vnést prvotní kapitál v hodnotě zhruba 500 milionů korun. Celkové investiční náklady na výkup pozemků a výstavbu nad stanicemi metra linky D se pak podle odhadů vyšplhají na sedm miliard. Většinu peněz si akciová společnost vypůjčí od bank.

Na společném podniku města a soukromé firmy je pro developery lákavý především zisk z pronajímání a prodeje budov v okolí stanic. Na kolik si takto soukromý partner pražského dopravce přijde, se zatím nedá vyčíslit. Podmínky jsou však nastaveny tak, že developer nemůže na projektu prodělat.

Dopravní podnik plánuje, aby společná firma fungovala maximálně 15 let. Partnera nakonec vyplatí a vrátí mu vstupní investici. O prostory se pak bude starat pouze dopravní podnik.

To však neznamená, že developer oblast zcela opustí. Spolupráce mu může otevřít dveře k některým lukrativním pozemkům nad stanicemi metra. Přímo nad některými vestibuly se dá do budoucna počítat s komerční výstavbou.

Podle Dolínka je však ještě brzy o těchto plánech hovořit. Případné komerční záměry se budou řešit až v další fázi přípravy projektu.

Nová linka D povede z Pankráce do Písnice. Na trase vznikne osm nových stanic. Pokud vše půjde podle plánu, stavba by mohla odstartovat na přelomu roku 2018 a 2019.

Celkové náklady podle odhadů přesáhnou 40 miliard korun. Zatímco nadzemní část projektu bude řídit společný podnik pražského dopravce a soukromého partnera, podzemní stavby zůstanou plně v rukou dopravního podniku.

Do budoucna chce město "déčko" prodloužit směrem do centra až na Náměstí Míru.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Jaškin zakončil KHL na druhém místě produktivity i mezi střelci

Český útočník Dmitrij Jaškin z Dynama Moskva zakončil základní část KHL jako druhý nejproduktivnější hráč i druhý nejlepší střelec soutěže. V dnešním posledním zápase na ledě Dinama Minsk dal jeden gól, hostům to však na výhru nestačilo a prohráli 3:4.

Jaškin v 17. minutě zvyšoval na 3:1, ale Dynamo Moskva náskok neudrželo a po třech inkasovaných brankách ve druhé třetině prohrálo. Český útočník díky gólu uzavřel základní část s bilancí 31 branek a 32 přihrávek a udržel druhé místo v kanadském bodování i v tabulce střelců.

V produktivitě zaostal o dva body za spoluhráčem Vadimem Šipačovem (17+48) a před Kirillem Kaprizovem z CSKA Moskva (33+29) udržel o bod druhé místo. Mezi střelci šestadvacetiletý Jaškin, kterého s Dynamem čeká v prvním kole play off Spartak Moskva, nestačil pouze na Kaprizova.

před 1 hodinou

Proces o vydání Assange do USA přerušen, pokračovat bude v květnu

Po čtyřech dnech líčení dnes soud v Londýně přerušil ostře sledovaný proces kolem žádosti Spojených států o vydání zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange. Znovu se bude záležitostí zabývat od 18. května, informovala agentura AFP. Právníci se přou například o to, zda by Assangeova extradice porušovala příslušnou britsko-americkou dohodu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy