Foto: Peníze, za které vás leda zavřou. Tak vypadají padělky, které zadržela ČNB

Foto: Peníze, za které vás leda zavřou. Tak vypadají padělky, které zadržela ČNB
Česká národní banka (ČNB) loni zadržela padělky či napodobeniny bankovek a mincí za více než 11,8 milionu korun. Z toho hodnota falešných českých peněz činila 2,533 milionu korun. V ostatních případech šlo hlavně o padělky eurových a dolarových bankovek.
Celkový počet odhalených padělků či pozměněných peněz se loni mírně snížil. Zatímco v roce 2014 ČNB hlásila 5 461 takových bankovek či mincí, minulý rok jich bylo 5 301.
Drtivá většina zadržených bankovek a mincí byly loni padělky, pozměněných jich ČNB posbírala jen 26. Pozměněné bankovky se vyznačují tím, že na ně lidé něco dopíší, například nulu, popisuje expert ČNB na ochranu platidel Jiří Rott.
Spolu s padělky ČNB eviduje i napodobeniny bankovek - které byly původně vyrobené pro jiný účel, například pro reklamu, jako hračka nebo do filmu. Do centrální banky se dostanou v případě, že je někdo zneužije k placení. "Patří sem i náboženské peníze, které si dělá například vietnamská komunita a pak je při různých obřadech pálí," uvádí Rott. To, že se nejedná o skutečné peníze, je na těchto papírech podle něj vždy uvedené.
Foto: Jakub Plíhal
Tereza Holanová Jakub Plíhal Tereza Holanová, Jakub Plíhal
22. 3. 2016 14:41
Loni bylo v Česku zadrženo 5 301 padělaných nebo pozměněných bankovek a mincí. Celková hodnota padělků tuzemské měny překročila 2,5 milionu korun, hodnota padělků zahraničních platidel činila po přepočtu 9,3 milionu korun. Projděte si detaily ve fotogalerii.
 

Právě se děje

před 32 minutami

Labouristé pozastavili členství expředsedy Corbyna, důvodem je antisemitismus

Britští labouristé pozastavili členství svému bývalému předsedovi Jeremymu Corbynovi kvůli jeho komentářům k úřední zprávě, podle níž se tato opoziční strana za Corbynova vedení nedokázala vypořádat s antisemitismem ve svých řadách. Podle zprávy taková selhání navíc zavinila nezákonné obtěžování a diskriminaci. Nový vůdce labouristů Keir Starmer se za to ve čtvrtek omluvil, zatímco Corbyn zprávě vyčetl, že problém z politických důvodů zveličuje.

Corbyn má po dobu vyšetřování pozastavené členství ve straně a v jejím poslaneckém klubu, a to kvůli svým vyjádřením a neochotě je následně odvolat, uvedla agentura Reuters s odvoláním na vyjádření labouristů.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Ekonomika USA ve čtvrtletí rostla rekordním tempem 33,1 procenta

Ekonomika Spojených států ve třetím čtvrtletí podle prvního rychlého odhadu vykázala rekordní vzestup, k němuž přispěla vládní koronavirová pomoc v objemu více než tří bilionů dolarů (70 bilionů Kč). Ta podpořila zejména výdaje spotřebitelů. Hrubý domácí produkt (HDP) se v přepočtu na celý rok zvýšil o 33,1 procenta, oznámilo dnes americké ministerstvo obchodu.

Tempo růstu bylo v uplynulém čtvrtletí nejrychlejší minimálně od roku 1947, kdy vláda začala tyto údaje sledovat. Ve druhém čtvrtletí naopak ekonomika kvůli dopadům šíření koronaviru klesala rekordním tempem 31,4 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy