Majitel autoškoly falšoval pro klienty lékařské zprávy. Desítky z nich skončily před soudem

Marek Pokorný Marek Pokorný
30. 11. 2015 12:22
Desítky řidičů z Benešovska nechtěly ztrácet čas běháním po doktorech a raději si nechaly vystavit falešné lékařské osvědčení, které je potřeba k získání řidičského průkazu. Odhalili je ale všímaví pracovníci městského úřadu. Řidiči tak skončili před soudem, kam nyní míří i majitel autoškoly.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Martina Křížová

Benešov/Vlašim – Neobvyklým způsobem vycházel vstříc svým klientům, kteří u něj dělali řidičský průkaz, majitel dvou autoškol v Benešově a Vlašimi. Aby nemuseli běhat po doktorech, obstarával jim falešné lékařské zprávy.

"Prozatím je obviněn z deseti takových skutků. O nejméně dvě desítky ale bude jeho trestní stíhání v dohledné době rozšířeno," uvedla mluvčí benešovské policie Eva Stulíková.

Zatímco majitel autoškoly teprve míří před soud, někteří z desítek jeho klientů, kteří falešné lékařské zprávy vědomě předávali dál, již před ním skončili. "Případy některých z nich již soud projednal, další na soudní stání teprve čekají," řekla mluvčí.

Na případ se přišlo náhodou, když úřednice Městského úřadu ve Vlašimi odhalily nesrovnalosti v dokumentech žadatelů o vydání řidičského průkazu. A případ tak předaly policii. Ta zjistila, že jde nejméně o desítky případů již od roku 2011.

500 korun za zprávu

Třiapadesátiletý muž za padělané lékařské zprávy účtoval svým klientům okolo 500 korun. Podle policie bylo jeho hlavním motivem ušetřit čas klientům či pomoci těm, kteří neměli svého praktického lékaře. To byli především cizinci.

Obviněný majitel autoškoly obvinění popírá. "Svědčí proti němu ale řada důkazů, mimo jiné také odborné vyjádření z oboru kriminalistiky," řekla mluvčí. Naopak sami jeho klienti se většinou před soudem přiznali. Soud proto jejich trestní stíhání podmíněně zastavil a každému stanovil zkušební dobu v trvání několika měsíců.

Větší trest naopak hrozí majiteli autoškoly. Ten je totiž stíhán nejen pro padělání, ale také za vydírání. Za to mu hrozí až čtyři roky vězení. "Působil na jednoho ze svých klientů, aby vypovídal v jeho prospěch," dodala Stulíková.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Patnáctiletý chlapec přežil pád z 19. patra panelového domu v Praze

V Praze na Hájích v pátek odpoledne spadl zřejmě z 19. patra panelového domu patnáctiletý chlapec. Pád přežil, záchranáři ho po uvedení do umělého spánku převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice, řekly mluvčí policie Eva Kropáčová a záchranné služby Jana Poštová.

Událost se stala v Kupeckého ulici po 15:00. "Hasiči na místě osobu vyprostili z přístavby, kam dopadla," řekla Kropáčová. Záchranáři podle Poštové ošetřili na místě patnáctiletého mladíka. "Uvedli jsme ho do umělého spánku, zajistili dýchací cesty, žilní vstup, zajistili podle traumaprotokolu a převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice na traumatologii," uvedla. Policisté nyní zjišťují veškeré okolnosti události a příčinu pádu, dodala Kropáčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy