V Dunaji plavaly bankovky za 100 tisíc eur. Na dně řeky je objevili Vídeňané na procházce

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 12. 2015 15:57
Peníze v hodnotě 2,7 milionu korun ležely na dně levého ramena Dunaje. Není jasné, jak dlouho bankovky ve vodě ležely. Bankovky jsou podle policejního mluvčího pravé. Původ bankovek a důvod, proč je někdo vyhodil do řeky, je pro policisty stále záhadou.
Vídeň, ilustrační foto.
Vídeň, ilustrační foto. | Foto: Reuters

Vídeň - Bankovky v hodnotě přes 100 000 eur, tedy 2,7 milionu korun objevili o víkendu procházející se chodci na dně levého ramena Dunaje ve vídeňské čtvrti Donaustadt.

Agentuře APA to potvrdil policejní mluvčí Roman Hahslinger, podle něhož umožnila nález průzračnost vody u druhého jezu v protipovodňovém korytě zvaném Nový Dunaj. Bankovky jsou pravé, nikoliv padělky, informoval Hahslinger.

Policie podle něj zajistila objevené peníze s pomocí potápěčů z hasičského sboru. Ti dnes znovu prohledávali okolí místa nálezu, žádné další bankovky ale neobjevili.

Bankovky musejí být napřed vysušeny, teprve potom bude možné podrobit je dalšímu zkoumání. To ukázalo, že jsou skutečně pravé a nejde o padělky. Původ bankovek a důvod, proč je někdo vyhodil do řeky, je prý ale pro policisty stále hádankou, zdůraznil Hahslinger.

Peníze mohly být ve vodě delší dobu

Každopádně podle něj nebyl aktuálně hlášen žádný zločin, u kterého by se rýsovala souvislost s peněžní částkou této výše. Chodci, kteří na bankovky v Dunaji policii upozornili, prý také neviděli nikoho je do Dunaje házet. Proto je prý zcela otevřenou otázka, jak dlouho už bankovky ve vodě ležely.

Levé rameno Dunaje zvané Nový Dunaj vzniklo v 70. letech minulého století v rámci budování ochrany před záplavami, které by mohly případně katastrofálně zasáhnout blízké centrum rakouské metropole. Prozíravé opatření se uplatnilo například v roce 2002, kdy postihly velké záplavy nejen Vídeň, ale i Českou republiku. Hlavní tok Dunaje a jeho rameno odděluje uměle vybudovaný ostrov Donauinsel, který slouží Vídeňanům k rekreaci.

 

Právě se děje

Další zprávy