Zaplaťte, nebo přijde exekutor. Žena řeší půjčku, kterou si nikdy nevzala

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
22. 12. 2015 8:43
Krádež identity se nemusí týkat jen lidí, kteří naletěli podvodníkům na internetu. Pokud vám pošta doručí upomínku, že musíte uhradit dluh, který jste si ve skutečnosti nevzali, je třeba zahájit jednání s příslušnými úřady a firmami co nejrychleji. Výzva k zaplacení totiž zřejmě nebude jediná. Právníci radí nevzdávat se ani v případech, kdy poškozenému hrozí, že bude muset dluhy vytvořené podvodníky platit sám.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Když paní Marcele začátkem prosince pošťačka doručila výzvu, aby nebankovní společnosti eCredit okamžitě uhradila úvěr, který i s penále činil celkem 3140 korun, nestačila se divit. Žádnou půjčku si totiž nikdy nesjednala.

Žena proto poskytovatele úvěru okamžitě kontaktovala a žádala podrobnosti. Pouhé dvě hodiny po doručení dopisu o dluhu ji navíc doma navštívil zástupce eCreditu, který pohrozil exekucí movitého a nemovitého majetku. Zmírnil až při zjištění, že občanský průkaz, na který byl úvěr uzavřen, obsahuje řadu nepřesností.

"Jméno, datum narození, trvalá adresa i číslo průkazu seděly, ale podle fotografie na kopii občanky, kterou měl pán u sebe, se jednalo o jinou osobu," popisuje Marcela. Smyšlené byly údaje o místě narození, podpis či platnost průkazu.

V takovou chvíli úřady doporučují co nejrychleji kontaktovat jak policii, tak obecní úřad. "V případě ztráty osobního dokladu je občan povinen neprodleně tuto skutečnost ohlásit kterémukoliv obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností nebo matričnímu úřadu, v případě odcizení je možné též tuto skutečnost ohlásit policii, v zahraničí na nejbližším zastupitelském úřadu. Obdobné platí i v případě zneužití občanského průkazu," říká mluvčí ministerstva vnitra Martina Němcová.

Zásadní je přitom i komunikace s poskytovatelem úvěru. "Nikdy dluh nevymáháme po oběti trestného činu. V tomto případě je nutné, aby poškozený spolupracoval s Policií ČR a zároveň komunikoval s úvěrovými společnostmi," zdůrazňuje manažerka úvěrového oddělení společnosti eCredit Monika Ludvíková.

Osobní kontakt chybí

Kde mohlo dojít k odcizení údajů, žena netuší. Občanský průkaz neztratila ani jej v minulosti nedávala do zástavy. Podobně jako většina lidí v minulosti poskytla své údaje bance, pojišťovně, porodnici nebo při platbě na internetu.

"V případě zneužití falešné identity si podvodník obstará pravdivé informace třeba o hotelovém hostu a ty napíše do falešné občanky. Tu ale zpravidla použije ke sjednání půjčky online, protože ne všechny padělky jsou kvalitní a při osobní kontrole by nemusely projít," vysvětluje mluvčí dalšího poskytovatele půjček Provident Financial Ondřej Holoubek.

Řada nebankovních firem jako právě eCredit menší půjčky po internetu sjednává, aniž by žadatele vůbec viděla. Konkrétně u takzvané SMS půjčky u eCreditu si lze po internetu zažádat o 1000 až 2000 korun. Po splacení půjčky pak může žadatel dostat půjčku vždy o 1000 korun vyšší, a to ve finále až do výše 5000 korun.

"O SMS půjčku si klient musí požádat přes internetovou žádost, na základě které ho kontaktuje pracovník call centra a ověří údaje z žádosti a doplní několik dalších údajů. Veškeré údaje z žádosti včetně občanského průkazu prověřujeme přes několik databází. Pokud jsou veškeré údaje platné a správné, je úvěr schválen," vysvětluje Ludvíková. Ve kterých databázích firma údaje prověřuje, ale prozradit odmítá.

Obecně mají firmy přístup k databázím neplatných dokladů, k těm platným se ovšem nedostanou. Kvalitně falšovaný doklad je proto bez osobního kontaktu obtížné odhalit, stejně tak pokud je zneužita kopie skutečné občanky.

"Podle informací, které si vyměňujeme s ostatními společnostmi, také víme, že když se podvodníci dostanou ke kradenému či falšovanému dokladu, zkusí ho použít ve vícero případech, aby z něho dostali co nejvíce," pokračuje Holoubek.

Klíčem je aktivní obrana

Se zneužitými osobními údaji měla poškozená žena zatím štěstí v neštěstí. Pokud se totiž osobní údaje dostanou do rukou podvodníků, může člověk přijít o peníze na účtu, zodpovídat za nezaplacené výdaje, škody či nést důsledky trestných činů, které sice spáchala cizí osoba, ale jménem poškozeného. Policie zdůrazňuje, že dokazovat skutečnost, že ten, kdo vše způsobil, nejsem já, je obtížné.

Žalobce se totiž podle Tomáše Pally ze Sdružení obrany spotřebitelů - Asociace obvykle v dobré víře domnívá, že smlouvu uzavřel s pravou osobou a ta své povinnosti neplnila. Proto se jejího splnění domáhá soudní žalobou či jiným návrhem.

"Pokud si někdo na vaši občanku vezme úvěr přes internet, je možnost obrany celkem široká. Je třeba rozporovat, že jste smlouvu uzavřeli, a chtít, aby věřitel prokázal, že bylo komunikováno z vašeho e-mailu, že peníze odešly na váš účet, že formulář byl vyplněn z vaší IP adresy a tak dále. To jsou všechno střípky, ze kterých by se měla skládat vaše obrana," vysvětluje advokát Petr Němec.

Ušetři Aktuálně.cz

Máte dluhy? Spojte je do jedné velké půjčky a ušetřete! >>

"Pochopitelně by člověk měl také podat trestní oznámení na neznámého pachatele, neboť tím soudu dá skutečně najevo, že jeho tvrzení nejsou prázdná a vyšetřování policie mu může přinést důkazy, ke kterým by nemohl normálně přijít."

V praxi lze ale spíše čekat, že soudy budou proti dlužníkům, co se stanou obětí takového podvodu, vydávat platební rozkazy. To se podle právních expertů děje často automaticky a bez náležitého přezkumu, a je proto opět třeba se aktivně bránit. "Soudy vyhoví žalobám věřitelů, protože ti budou pro potřeby platebního rozkazu tvrdit vše potřebné. Dlužníci, kteří ve skutečnosti nejsou dlužníci, se tak budou muset bránit odporem a vznést námitky," doplňuje Němec.

Ověření v registrech dlužníků

Kolik půjček mohlo být na falešnou občanku uzavřeno, Marcela zatím netuší. Způsob, jak si případné dluhy ověřit, ovšem, alespoň částečně, existuje. "Jak dluhový registr Solus, tak Bankovní a Nebankovní registr klientských informací poskytují možnost nechat se informovat o stávajících i nových záznamech o úvěrech nebo o závazcích v prodlení," říká ředitel Poradny při finanční tísni David Šmejkal.

"O velké většině všech úvěrů a nedoplatků se tak dlužník může včas dovědět a zabránit tak případnému zneužití osobních údajů," vysvětluje Šmejkal.

V těchto databázích se objevují údaje o splácených i nesplácených závazcích, které u členských bank a firem člověk má. Solus shromažďuje závazky, které jsou v prodlení delší dobu - tedy více než 30 dní. Nahlédnutí do těchto databází vyjde zájemce řádově na stovky korun.

Problém je ale v tom, že v registrech jsou jen největší poskytovatelé úvěrů - banky a značkové úvěrové společnosti. Tisíce malých úvěrových firem, které půjčují za méně přísných podmínek, svá data o klientech v registrech nesdílejí.

Poplatky za výpis z Bankovního a Nebankovního registru klientských informací

Získání výpisu Standard (vyhotovení do 30 dnů) Expres
Vyzvednutí osobně v Klientském centru 100 Kč 200 Kč
Zaslání poštou na dobírku 100 Kč + poplatek za poštovné 200 Kč + poplatek za poštovné

Zdroj: www.cbcb.cz, www.llcb.cz

Poplatky za výpis z databáze Solus

Písemný výpis z registrů na dobírku 218 Kč
Získání kódu SIN v rámci písemného výpisu zdarma
Samostatná žádost o zaslání kódu SIN na dobírku 98 Kč
Žádost o výpis (objednávací SMS) dle tarifu operátora
Příchozí SMS s výpisem 99 Kč
Každá další SMS s výpisem (přes aplikaci Solus) 30 Kč

Zdroj: www.solus.cz

Registry je také v současnosti možné požádat o opravu nepřesných či nepravdivých údajů a v Solusu lze rovněž nahlásit odcizený či ztracený doklad.

Pokud je člověk zanesen do registru dlužníků neoprávněně a jeho žádost o výmaz z databáze není vyslyšena, stále má možnost se bránit. Měl by mít ale k dispozici potřebné podklady, především od policie. "Pokud mu nebude vyhověno, může se s doložením postupu obrátit na Úřad pro ochranu osobních údajů se žádostí o prošetření," dodává mluvčí úřadu David Pavlát.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

EK odmítla českou žádost o odklad ohledně vyjádření ke kontrole střetu zájmů při rozdělování eurodotací. Lhůtu stanovila na 22. září, uvedl iROZHLAS.

Zdroj: Domácí
Další zprávy