reklama
 
 

Nový způsob, jak přijít o peníze. Čtečka karet v bankomatu měla i kameru

7. 1. 2016 14:11
Policisté zatím škodu vyčíslili na několik desítek tisíc korun u majitelů českých platebních karet. Předpokládají však, že se vyšplhá na statisíce. Technologii nebylo možné rozpoznat pouhým okem. Nové skimmovací zařízení, které detektivové objevili, má dvě části. První kopíruje proužek platební karty. Druhá část obsahovala kameru a pachatelé ji namontovali ze strany bankomatu, což je proti dřívějšku novinka.

Praha - Policie odhalila nový způsob napadení bankomatů, tzv. skimmingu. Zadrženi byli dva cizinci, kteří instalovali čtecí zařízení dovnitř bankomatu v centru Prahy, takže nešlo rozpoznat. Novinářům to dnes řekl kriminalista, který se případem zabýval. Muži jsou ve vazbě.

Policisté zatím škodu vyčíslili na několik desítek tisíc korun u majitelů českých platebních karet. Předpokládají však, že se vyšplhá na statisíce, až se podaří zjistit i údaje o podvedených cizincích.

Nové skimmovací zařízení, které detektivové objevili, má dvě části. První kopíruje proužek platební karty. Tuto část podle policisty pachatelé instalovali přímo do zařízení, kam se platební karty strkají. "Tím pádem ta technologie nebyla pouhým okem rozpoznatelná," řekl kriminalista.

Druhá část obsahovala kameru a údajní pachatelé ji namontovali ze strany bankomatu, což je proti dřívějšku také novinka. V minulosti totiž obvykle byly kamery nainstalované v horní části bankomatu. Kameru na bankomatu pachatelé potřebují, aby získali PIN kód platební karty. Instalace nového zařízení podle policisty zabrala zhruba hodinu, protože se museli nabourat do vnitřku bankomatu. V minulosti se objevovaly případy, kdy bylo zařízení instalované přímo na bankomatu, což jim podle kriminalisty zabralo zhruba půl minuty.

Bankomat byl napaden v době od 7. do 14. prosince. Na případ se přišlo díky technikovi banky, který bankomat opravoval a přišel na to, že je poškozený. Cizince z Moldavska, kteří měli italské občanství, policisté dopadli dva dny po nahlášení případu. V české metropoli byli jako turisté. Při domovní prohlídce se u nich našlo skimmovací zařízení nebo plastové karty, které sloužily pro padělání karet z napadeného bankomatu.

Když pachatelé získali údaje od platebních karet, tak je posílali komplicům do různých států. Ti pak vyrobili padělky platebních karet. Neoprávněné transakce pak detektivové zaznamenali v Buffalu v USA.

Pražští policisté v loňském roce zaznamenali několik případů, kdy zahraniční pachatelé montovali na bankomaty čtečky platebních karet. Při jednom z případů například oznámili zadržení tří mužů, kteří zřejmě poprvé k této trestné činnosti použili 3D tiskárnu, pomocí které skimmovací zařízení vyráběli. "Bohužel musím říct, že proti minulým letům jsme zaznamenali poměrně značný nárůst této trestné činnosti," podotkl kriminalista. Podle něj se lidé mohou zneužití platební karty nejlépe bránit tím, že pečlivě skryjí čísla při zadávání PIN kódu.

autor: ČTK | 7. 1. 2016 14:11

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama