Nový způsob, jak přijít o peníze. Čtečka karet v bankomatu měla i kameru

ČTK ČTK
7. 1. 2016 14:11
Policisté zatím škodu vyčíslili na několik desítek tisíc korun u majitelů českých platebních karet. Předpokládají však, že se vyšplhá na statisíce. Technologii nebylo možné rozpoznat pouhým okem. Nové skimmovací zařízení, které detektivové objevili, má dvě části. První kopíruje proužek platební karty. Druhá část obsahovala kameru a pachatelé ji namontovali ze strany bankomatu, což je proti dřívějšku novinka.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Policie odhalila nový způsob napadení bankomatů, tzv. skimmingu. Zadrženi byli dva cizinci, kteří instalovali čtecí zařízení dovnitř bankomatu v centru Prahy, takže nešlo rozpoznat. Novinářům to dnes řekl kriminalista, který se případem zabýval. Muži jsou ve vazbě.

Policisté zatím škodu vyčíslili na několik desítek tisíc korun u majitelů českých platebních karet. Předpokládají však, že se vyšplhá na statisíce, až se podaří zjistit i údaje o podvedených cizincích.

Nové skimmovací zařízení, které detektivové objevili, má dvě části. První kopíruje proužek platební karty. Tuto část podle policisty pachatelé instalovali přímo do zařízení, kam se platební karty strkají. "Tím pádem ta technologie nebyla pouhým okem rozpoznatelná," řekl kriminalista.

Druhá část obsahovala kameru a údajní pachatelé ji namontovali ze strany bankomatu, což je proti dřívějšku také novinka. V minulosti totiž obvykle byly kamery nainstalované v horní části bankomatu. Kameru na bankomatu pachatelé potřebují, aby získali PIN kód platební karty. Instalace nového zařízení podle policisty zabrala zhruba hodinu, protože se museli nabourat do vnitřku bankomatu. V minulosti se objevovaly případy, kdy bylo zařízení instalované přímo na bankomatu, což jim podle kriminalisty zabralo zhruba půl minuty.

Bankomat byl napaden v době od 7. do 14. prosince. Na případ se přišlo díky technikovi banky, který bankomat opravoval a přišel na to, že je poškozený. Cizince z Moldavska, kteří měli italské občanství, policisté dopadli dva dny po nahlášení případu. V české metropoli byli jako turisté. Při domovní prohlídce se u nich našlo skimmovací zařízení nebo plastové karty, které sloužily pro padělání karet z napadeného bankomatu.

Když pachatelé získali údaje od platebních karet, tak je posílali komplicům do různých států. Ti pak vyrobili padělky platebních karet. Neoprávněné transakce pak detektivové zaznamenali v Buffalu v USA.

Pražští policisté v loňském roce zaznamenali několik případů, kdy zahraniční pachatelé montovali na bankomaty čtečky platebních karet. Při jednom z případů například oznámili zadržení tří mužů, kteří zřejmě poprvé k této trestné činnosti použili 3D tiskárnu, pomocí které skimmovací zařízení vyráběli. "Bohužel musím říct, že proti minulým letům jsme zaznamenali poměrně značný nárůst této trestné činnosti," podotkl kriminalista. Podle něj se lidé mohou zneužití platební karty nejlépe bránit tím, že pečlivě skryjí čísla při zadávání PIN kódu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při pádu z okna kladenské školy dnes zemřela dívka, okolnosti neštěstí vyšetřuje policie

Při pádu z okna kladenské školy v Moskevské ulici dnes ráno zemřela mladistvá dívka. Příčinu a okolnosti neštěstí vyšetřují policisté, řekla policejní mluvčí Michaela Nováková.

Záchranné složky na místo vyjížděly po 7:00. "Vzhledem k citlivosti případu nebudeme sdělovat další podrobnosti ani věk dívky," uvedla mluvčí.

Na místě zasahovala i záchranná služba. Přes veškerou snahu záchranářů dívka svým zraněním na místě podlehla, uvedla mluvčí Petra Effenbergerová.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech, tvoří se kolony

Dva kamiony uvízly dne ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. ČTK to řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit. Na uvolnění druhého se pracuje. Policisté na místě řídí dopravu kyvadlově. Vznikají ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
Další zprávy