Nový způsob, jak přijít o peníze. Čtečka karet v bankomatu měla i kameru

ČTK ČTK
7. 1. 2016 14:11
Policisté zatím škodu vyčíslili na několik desítek tisíc korun u majitelů českých platebních karet. Předpokládají však, že se vyšplhá na statisíce. Technologii nebylo možné rozpoznat pouhým okem. Nové skimmovací zařízení, které detektivové objevili, má dvě části. První kopíruje proužek platební karty. Druhá část obsahovala kameru a pachatelé ji namontovali ze strany bankomatu, což je proti dřívějšku novinka.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Policie odhalila nový způsob napadení bankomatů, tzv. skimmingu. Zadrženi byli dva cizinci, kteří instalovali čtecí zařízení dovnitř bankomatu v centru Prahy, takže nešlo rozpoznat. Novinářům to dnes řekl kriminalista, který se případem zabýval. Muži jsou ve vazbě.

Policisté zatím škodu vyčíslili na několik desítek tisíc korun u majitelů českých platebních karet. Předpokládají však, že se vyšplhá na statisíce, až se podaří zjistit i údaje o podvedených cizincích.

Nové skimmovací zařízení, které detektivové objevili, má dvě části. První kopíruje proužek platební karty. Tuto část podle policisty pachatelé instalovali přímo do zařízení, kam se platební karty strkají. "Tím pádem ta technologie nebyla pouhým okem rozpoznatelná," řekl kriminalista.

Druhá část obsahovala kameru a údajní pachatelé ji namontovali ze strany bankomatu, což je proti dřívějšku také novinka. V minulosti totiž obvykle byly kamery nainstalované v horní části bankomatu. Kameru na bankomatu pachatelé potřebují, aby získali PIN kód platební karty. Instalace nového zařízení podle policisty zabrala zhruba hodinu, protože se museli nabourat do vnitřku bankomatu. V minulosti se objevovaly případy, kdy bylo zařízení instalované přímo na bankomatu, což jim podle kriminalisty zabralo zhruba půl minuty.

Bankomat byl napaden v době od 7. do 14. prosince. Na případ se přišlo díky technikovi banky, který bankomat opravoval a přišel na to, že je poškozený. Cizince z Moldavska, kteří měli italské občanství, policisté dopadli dva dny po nahlášení případu. V české metropoli byli jako turisté. Při domovní prohlídce se u nich našlo skimmovací zařízení nebo plastové karty, které sloužily pro padělání karet z napadeného bankomatu.

Když pachatelé získali údaje od platebních karet, tak je posílali komplicům do různých států. Ti pak vyrobili padělky platebních karet. Neoprávněné transakce pak detektivové zaznamenali v Buffalu v USA.

Pražští policisté v loňském roce zaznamenali několik případů, kdy zahraniční pachatelé montovali na bankomaty čtečky platebních karet. Při jednom z případů například oznámili zadržení tří mužů, kteří zřejmě poprvé k této trestné činnosti použili 3D tiskárnu, pomocí které skimmovací zařízení vyráběli. "Bohužel musím říct, že proti minulým letům jsme zaznamenali poměrně značný nárůst této trestné činnosti," podotkl kriminalista. Podle něj se lidé mohou zneužití platební karty nejlépe bránit tím, že pečlivě skryjí čísla při zadávání PIN kódu.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Smartwings po téměř dvou letech vrátily do provozu Boeing 737 MAX

Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8. Před dnešním letem do Malagy dopravce letadlo podle požadavků upravil a ve středu s ním úspěšně provedl ověřovací let. Do léta chce letecká společnost postupně nasadit i zbylých šest těchto letounů, informovaly dnes Smartwings.

Letadla Boeing 737 MAX byla celosvětově odstavena od března 2019 kvůli dvěma nehodám, při nichž zahynulo 346 lidí. V závěru letošního ledna jejich provoz povolila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA).

"Naší absolutní prioritou je bezpečnost našich cestujících a posádky. Žádný stroj nepodstoupil takové prověrky bezpečnosti v historii letectví jako letoun Boeing 737 MAX. Věříme, že důvěra v tento letoun se velmi rychle obnoví," uvedl člen představenstva a generální ředitel Smartwings Roman Vik.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Londýn oznámil další sankce vůči barmským armádním činitelům

Británie dnes oznámila, že přidává na sankční seznam další barmské vojenské představitele kvůli jejich zapojení do převratu, který tento měsíc vedl ke svržení zvoleného barmského vedení. Britský ministr zahraničí Dominic Raab uvedl, že na seznamu se k 19 barmským vysoce postaveným armádním činitelům přidává šest dalších jmen. Informovaly o tom agentura AP a Reuters.

Na černé listině se ocitl také generál Min Aun Hlain, který se po svržení vlády postavil do čela státu. Opatření přijaté Londýnem má zamezit osobám na seznamu v cestách do Británie a znemožnit britským podnikům či institucím, aby obchodovaly se společnostmi vlastněnými těmito barmskými vojenskými představiteli.

Británie oznámila, že ukončuje programy pomoci, v rámci nichž byly prostředky posílány barmské vládě. Dodala ale, že pomoc se i nadále dostane k "nejchudším a nejzranitelnějším v zemi".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koronavirový příspěvek podnikatelům se zdvojnásobí na 1000 korun, schválil Senát

Příspěvek podnikatelům a společníkům malých firem, jejichž činnost omezila vládní opatření proti epidemii koronaviru, se zdvojnásobí na 1000 korun denně. Pracovníkům na dohodu zůstane denní příspěvek 500 korun. Příspěvek už nebude navázán na nouzový stav. Na podporu dosáhnou ti, jejichž tržby se snížily minimálně o 50 procent. Ve čtvrtek to schválil Senát. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. Bonus bude podle předlohy vyplácen za únor a březen. Vláda ale zákonem získá mandát zavést další bonusová období, která odpovídají vždy jednomu dalšímu kalendářnímu měsíci, a to nejdéle do konce roku 2021.

Zdroj: ČTK
Další zprávy