"Für" bez přehlásky. Ministerstvo odhalilo první padělky dálničních známek

Domácí Domácí
21. 1. 2016 17:14
Ministerstvo dopravy si došláplo na padělatele dálničních známek. Díky posílení ochranných prvků letos odhalili celníci falešné známky dříve než vloni. V textu na zadní straně byla chyba v německém slově "für" a na přední straně jim chyběly dva ochranné prvky. Falešné dálniční známky celníci nově poznají speciálním laserovým perem. Ministerstvo dopravy varuje před nákupem známek mimo oficiální prodejní místa. Pokud se u řidiče falešná známka najde, dopouští se přestupku.
Dálniční známky na rok 2016.
Dálniční známky na rok 2016. | Foto: Ministerstvo dopravy

Praha - Ministerstvo dopravy si došláplo na padělatele dálničních známek. Posílilo ochranné prvky a i díky nim letos celníci odhalili první falešné známky dříve než vloni.

Při kontrole ověří celní správa pravost kuponu přiložením speciálního laserového pera přes sklo auta. Právě prvky viditelné pouze tímto perem jsou na dálničních známkách novinkou. Posílily rastry a hologram, kterými ministerstvo dopravy chránilo známky v předešlých letech. Pery jsou vybavené všechny celní hlídky, které je už dříve používaly například ke kontrole kolků.

Rozdíl mezi padělkem a originálem.
Rozdíl mezi padělkem a originálem. | Foto: Ministerstvo dopravy ČR

Letos zabavené padělky dálničních známek obsahují chybu v německém textu na zadní straně. Ve slově "für" nemají přehlásku nad "u". Zároveň jim chybí dva mikrotexty na přední straně. Při detailním zkoumání jsou viditelné okem.

"Lidé by měli být při nákupu opatrní zejména tehdy, když jsou jim nabízeny kupóny za nižší ceny, protože hrozí riziko, že se nejedná o pravý dálniční kupón,“ varoval před nákupem padělků ministr dopravy Dan Ťok. Roční kupon stojí 1500, měsíční 440 a desetidenní 310 korun.

Ministerstvo dopravy vyzývá řidiče k nákupu známek výlučně na oficiálních prodejních místech označených speciální nálepkou. Seznam míst také průběžně aktualizuje na webu Státního fondu infrastruktury. Mimo to je možné kupon koupit také ve dvou vybraných e-shopech.

Každou známku, kterou označí laserové pero za falešnou, pošlou celníci do celně-technické laboratoře. Pokud se nepravost známky potvrdí, dopustil se řidič přestupku. V blokovém řízení může dostat pokutu do pěti tisíc korun.

Celníci zatím odhalili jen jednotky padělků. Řidiči je měli koupit ve Středočeském kraji. Za loňský rok přišla celní správa na 755 falešných známek.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
Další zprávy