"Für" bez přehlásky. Ministerstvo odhalilo první padělky dálničních známek

Domácí Domácí
21. 1. 2016 17:14
Ministerstvo dopravy si došláplo na padělatele dálničních známek. Díky posílení ochranných prvků letos odhalili celníci falešné známky dříve než vloni. V textu na zadní straně byla chyba v německém slově "für" a na přední straně jim chyběly dva ochranné prvky. Falešné dálniční známky celníci nově poznají speciálním laserovým perem. Ministerstvo dopravy varuje před nákupem známek mimo oficiální prodejní místa. Pokud se u řidiče falešná známka najde, dopouští se přestupku.
Dálniční známky na rok 2016.
Dálniční známky na rok 2016. | Foto: Ministerstvo dopravy

Praha - Ministerstvo dopravy si došláplo na padělatele dálničních známek. Posílilo ochranné prvky a i díky nim letos celníci odhalili první falešné známky dříve než vloni.

Při kontrole ověří celní správa pravost kuponu přiložením speciálního laserového pera přes sklo auta. Právě prvky viditelné pouze tímto perem jsou na dálničních známkách novinkou. Posílily rastry a hologram, kterými ministerstvo dopravy chránilo známky v předešlých letech. Pery jsou vybavené všechny celní hlídky, které je už dříve používaly například ke kontrole kolků.

Rozdíl mezi padělkem a originálem.
Rozdíl mezi padělkem a originálem. | Foto: Ministerstvo dopravy ČR

Letos zabavené padělky dálničních známek obsahují chybu v německém textu na zadní straně. Ve slově "für" nemají přehlásku nad "u". Zároveň jim chybí dva mikrotexty na přední straně. Při detailním zkoumání jsou viditelné okem.

"Lidé by měli být při nákupu opatrní zejména tehdy, když jsou jim nabízeny kupóny za nižší ceny, protože hrozí riziko, že se nejedná o pravý dálniční kupón,“ varoval před nákupem padělků ministr dopravy Dan Ťok. Roční kupon stojí 1500, měsíční 440 a desetidenní 310 korun.

Ministerstvo dopravy vyzývá řidiče k nákupu známek výlučně na oficiálních prodejních místech označených speciální nálepkou. Seznam míst také průběžně aktualizuje na webu Státního fondu infrastruktury. Mimo to je možné kupon koupit také ve dvou vybraných e-shopech.

Každou známku, kterou označí laserové pero za falešnou, pošlou celníci do celně-technické laboratoře. Pokud se nepravost známky potvrdí, dopustil se řidič přestupku. V blokovém řízení může dostat pokutu do pěti tisíc korun.

Celníci zatím odhalili jen jednotky padělků. Řidiči je měli koupit ve Středočeském kraji. Za loňský rok přišla celní správa na 755 falešných známek.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 42 minutami

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání. V papírové podobě ho bude možné podat do 3. května, v elektronické verzi pak až do 1. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Lhůtu pro podání přiznání k dani z příjmu stát prodlužoval kvůli koronavirové krizi už loni. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vláda prodloužila nulovou sazbu DPH na respirátory o dva měsíce

Vláda prodloužila zrušení daně z přidané hodnoty (DPH) na respirátory kategorie FFP2 a vyšší. Nulová sazba bude platit další dva měsíce až do 3. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Dočasné zrušení 21procentní daně vláda zavedla na začátku února a původně měla platit dva měsíce. Chtěla tím podpořit snížení cen respirátorů při jejich povinném zavádění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy