"Für" bez přehlásky. Ministerstvo odhalilo první padělky dálničních známek

Domácí Domácí
21. 1. 2016 17:14
Ministerstvo dopravy si došláplo na padělatele dálničních známek. Díky posílení ochranných prvků letos odhalili celníci falešné známky dříve než vloni. V textu na zadní straně byla chyba v německém slově "für" a na přední straně jim chyběly dva ochranné prvky. Falešné dálniční známky celníci nově poznají speciálním laserovým perem. Ministerstvo dopravy varuje před nákupem známek mimo oficiální prodejní místa. Pokud se u řidiče falešná známka najde, dopouští se přestupku.
Dálniční známky na rok 2016.
Dálniční známky na rok 2016. | Foto: Ministerstvo dopravy

Praha - Ministerstvo dopravy si došláplo na padělatele dálničních známek. Posílilo ochranné prvky a i díky nim letos celníci odhalili první falešné známky dříve než vloni.

Při kontrole ověří celní správa pravost kuponu přiložením speciálního laserového pera přes sklo auta. Právě prvky viditelné pouze tímto perem jsou na dálničních známkách novinkou. Posílily rastry a hologram, kterými ministerstvo dopravy chránilo známky v předešlých letech. Pery jsou vybavené všechny celní hlídky, které je už dříve používaly například ke kontrole kolků.

Rozdíl mezi padělkem a originálem.
Rozdíl mezi padělkem a originálem. | Foto: Ministerstvo dopravy ČR

Letos zabavené padělky dálničních známek obsahují chybu v německém textu na zadní straně. Ve slově "für" nemají přehlásku nad "u". Zároveň jim chybí dva mikrotexty na přední straně. Při detailním zkoumání jsou viditelné okem.

"Lidé by měli být při nákupu opatrní zejména tehdy, když jsou jim nabízeny kupóny za nižší ceny, protože hrozí riziko, že se nejedná o pravý dálniční kupón,“ varoval před nákupem padělků ministr dopravy Dan Ťok. Roční kupon stojí 1500, měsíční 440 a desetidenní 310 korun.

Ministerstvo dopravy vyzývá řidiče k nákupu známek výlučně na oficiálních prodejních místech označených speciální nálepkou. Seznam míst také průběžně aktualizuje na webu Státního fondu infrastruktury. Mimo to je možné kupon koupit také ve dvou vybraných e-shopech.

Každou známku, kterou označí laserové pero za falešnou, pošlou celníci do celně-technické laboratoře. Pokud se nepravost známky potvrdí, dopustil se řidič přestupku. V blokovém řízení může dostat pokutu do pěti tisíc korun.

Celníci zatím odhalili jen jednotky padělků. Řidiči je měli koupit ve Středočeském kraji. Za loňský rok přišla celní správa na 755 falešných známek.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vojáci vyslaní do Washingtonu kvůli nepokojům se stáhnou

Americký ministr obrany Mark Esper nařídil stažení vojáků vyslaných do oblasti hlavního města Spojených států kvůli nepokojům. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Reuters. Odchod vojska, které do regionu nenáleží posádkou, žádala washingtonská starostka Muriel Bowserová.

Kvůli vyhrocené situaci byli do Washingtonu vysláni vojáci a také gardisté z jiných amerických států, ačkoli hlavní město USA stejně jako všechny americké státy má vlastní národní gardu. "Chceme, aby vojsko a vojáci z jiných států opustili Washington," řekla ve čtvrtek Bowserová.

Pentagon původně vyslal do Washingtonu jako zálohu pro případ nepokojů asi 1600 vojáků, do ulic ale nasazeni nebyli. Část vojáků již oblast opustila a ti zbývající, kterých je asi 900, odejdou nyní. Podle Reuters podepsal Esper rozkaz, aby se vojáci vrátili na domovské základny Fort Bragg v Severní Karolíně a Fort Drum ve státě New York.

Zdroj: ČTK
Další zprávy