"Für" bez přehlásky. Ministerstvo odhalilo první padělky dálničních známek

Domácí Domácí
21. 1. 2016 17:14
Ministerstvo dopravy si došláplo na padělatele dálničních známek. Díky posílení ochranných prvků letos odhalili celníci falešné známky dříve než vloni. V textu na zadní straně byla chyba v německém slově "für" a na přední straně jim chyběly dva ochranné prvky. Falešné dálniční známky celníci nově poznají speciálním laserovým perem. Ministerstvo dopravy varuje před nákupem známek mimo oficiální prodejní místa. Pokud se u řidiče falešná známka najde, dopouští se přestupku.
Dálniční známky na rok 2016.
Dálniční známky na rok 2016. | Foto: Ministerstvo dopravy

Praha - Ministerstvo dopravy si došláplo na padělatele dálničních známek. Posílilo ochranné prvky a i díky nim letos celníci odhalili první falešné známky dříve než vloni.

Při kontrole ověří celní správa pravost kuponu přiložením speciálního laserového pera přes sklo auta. Právě prvky viditelné pouze tímto perem jsou na dálničních známkách novinkou. Posílily rastry a hologram, kterými ministerstvo dopravy chránilo známky v předešlých letech. Pery jsou vybavené všechny celní hlídky, které je už dříve používaly například ke kontrole kolků.

Rozdíl mezi padělkem a originálem.
Rozdíl mezi padělkem a originálem. | Foto: Ministerstvo dopravy ČR

Letos zabavené padělky dálničních známek obsahují chybu v německém textu na zadní straně. Ve slově "für" nemají přehlásku nad "u". Zároveň jim chybí dva mikrotexty na přední straně. Při detailním zkoumání jsou viditelné okem.

"Lidé by měli být při nákupu opatrní zejména tehdy, když jsou jim nabízeny kupóny za nižší ceny, protože hrozí riziko, že se nejedná o pravý dálniční kupón,“ varoval před nákupem padělků ministr dopravy Dan Ťok. Roční kupon stojí 1500, měsíční 440 a desetidenní 310 korun.

Ministerstvo dopravy vyzývá řidiče k nákupu známek výlučně na oficiálních prodejních místech označených speciální nálepkou. Seznam míst také průběžně aktualizuje na webu Státního fondu infrastruktury. Mimo to je možné kupon koupit také ve dvou vybraných e-shopech.

Každou známku, kterou označí laserové pero za falešnou, pošlou celníci do celně-technické laboratoře. Pokud se nepravost známky potvrdí, dopustil se řidič přestupku. V blokovém řízení může dostat pokutu do pěti tisíc korun.

Celníci zatím odhalili jen jednotky padělků. Řidiči je měli koupit ve Středočeském kraji. Za loňský rok přišla celní správa na 755 falešných známek.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 6 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy