Nový trik podomních prodejců. Levná žárovka vyjde draho

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
2. 2. 2015 12:00
Součástí „výhodného nákupu“ je také závazek odebírat energii od nového dodavatele.
Foto: Thinkstock

Praha - Kupte si od nás LED žárovky, zaplatíte jen korunu za kus. Nový trik zkoušejí podomní prodejci v Česku. Zapomínají ale dodat, že součástí „výhodného nákupu“ je také závazek odebírat energii od nového dodavatele. Výpověď smlouvy pak může přijít až na tisíce korun.

„Takových případů je v posledních měsících čím dál víc. Každý týden se na nás s prosbou o pomoc obracejí desítky lidí,“ říká předsedkyně Sdružení obrany spotřebitelů Gerta Mazalová.

Klienti tvrdí, že je prodejci o změně dodavatele neinformují. „Snaží se upoutat pozornost na žárovky zdarma nebo se vetřou do bytu pod jinou záminkou, jako je kontrola nastavení tarifu nebo kontrola fakturačních údajů,“ potvrzuje zakladatelka webu EnergetickáPoradna.cz Jana Poncarová.

Díky obratnosti podomních prodejců – a samozřejmě i vlastní nepozornosti – si lidé ani nevšimnou, že během návštěvy podepsali rovnou dvě smlouvy, tedy kupní smlouvu na žárovky (byť byly prezentovány jako dar za symbolickou cenu) a smlouvu o nových dodávkách energií.

Levné žárovky jsou jen bonus

„Slečna se mě nejprve vyptávala, jak jsem spokojená s dodávkami energií. V domnění, že jde o zástupkyni mého dodavatele, jsem jí dala k nahlédnutí mou smlouvu. Říkala, jak mám bezvadně nastavený tarif, jak je vše úžasné. Něco si ze smlouvy opisovala. Pak mi nabídla LED žárovky, kus za pět korun. Podepsala jsem dva papíry. Vůbec jsem nevěděla, že podepisuji smlouvu s novým dodavatelem,“ popsala online deníku Aktuálně.cz svou zkušenost žena z Jihomoravského kraje. V některých případech přijde žárovka jen na korunu.

Jako nový dodavatel je na smlouvě uvedena společnost Lama Energy, případně Bohemia Energy Entity a její dceřiná společnost Comfort Energy.

"O tom, že jedna ze společností, která nás obchodně zastupuje, nabízí v rámci prodeje našich služeb jako doplňkovou službu prodej LED žárovek, víme. S partnerem máme nastaveny mechanismy, které zabraňují jakýmkoliv nekalým praktikám v této oblasti," reaguje mluvčí společnosti Lama Energy Vojtěch Sládek.

Přechody odběratelů pro Lama Energy zajišťuje v tomto případě společnost Blue Ocean Management. "Máme dva kanály – prodej po telefonu a podomní prodej. Zákazníky oslovujeme ohledně levnějších energií, možnost získat LED žárovky jen zmíníme. Vždy zákazníkovi vše vysvětlíme, navíc jim pak pokaždé voláme a ujišťujeme se, že se změnou dodavatele souhlasí a vše pochopili. Až poté vysíláme naše kurýry s LED žárovkami," ujišťuje Jakub Smička, managing director společnosti Blue Ocean Management.

Podobně se vyjadřuje i společnost Bohemia Energy Entity, která žárovky jako bonus k nové smlouvě taktéž nabízí. Podle mluvčí Alžběty Šťastné je vyloučeno, aby zákazník nevěděl, co podepisuje. „Smlouvy jsou označeny výrazným logem společnosti, údaje se hned přes tablet obchodníka zanáší do evidence a následně probíhají verifikační hovory. V případech, o kterých hovoříte, se tedy nemohlo jednat o našeho obchodního zástupce," dodává.

Nechcete energie? Zaplaťte za žárovky

Problém nastává, když se spotřebitel rozhodne od smlouvy odstoupit. Výpovědní lhůta je totiž výrazně odlišná. „Spotřebitel se může dostat do nepříjemné pasti, pokud nesprávně zkoordinuje odstoupení od smluv,“ upozorňuje Poncarová.

Podle ní je potřeba nejprve co nejrychleji vypovědět kupní smlouvu na LED žárovky. Lhůta pro odstoupení je totiž pouze 14 dnů. Více času pak zůstává na výpověď smlouvy o dodávkách energií - od ní lze odstoupit nejpozději pět dnů před zahájením dodávek.

„V kupních smlouvách se píše, že při vypovězení smlouvy musí zákazník vrátit žárovky neporušené a pokud možno v originálním obalu. Pokud by spotřebitel nestihl lhůtu, může po něm firma požadovat náhradu ve výši i několika tisíc korun,“ varuje Poncarová.

Ve smlouvě s Blue Ocean Management, kterou má online deník Aktuálně.cz k dispozici, je přesně rozepsáno, kolik „bonusových“ LED žárovek získá zákazník s určitým ročním objemem spotřeby a jaká je jejich skutečná původní kupní cena. V tomto konkrétním případě tak člověk, který nechce změnu dodavatele energií, ale nestihne do dvou týdnů odstoupit od kupní smlouvy, zaplatí za žárovky 1100 nebo 1500 korun podle spotřeby elektrické energie. Pokud se upíše i k odběru plynu, je částka dvojnásobná.

„Dodavatel pravděpodobně počítá s tím, že spotřebitel po uplynutí lhůty k odstoupení od kupní smlouvy již nebude mít zájem odstoupit od smlouvy o dodávkách energií, protože by musel zaplatit plnou cenu žárovek,“ domnívá se předsedkyně Sdružení obrany spotřebitelů Gerta Mazalová.

Agresivní praktiky se špatně prokazují

Právě spotřebitelská sdružení a poradny mohou zákazníkům pomoci s postupem při vypovídání smluv, případně i s tím, jak se zachovat po uplynutí výpovědní doby. „Několik podnětů jsme již zaslali na Českou obchodní inspekci. Obrátili jsme se také na Energetický regulační úřad. Nyní čekáme na odpovědi,“ říká Mazalová.

"Máme zatím jednotky podnětů, celou věc musíme prozkoumat, u konkrétních společností pravděpodobně dojde ke kontrole a poté rozhodneme, zda je to v souladu se zákonem," říká mluvčí Energetického regulačního úřadu Jiří Chvojka.

Trestání samotného podomního prodeje mají v kompetenci města a obce. Energetický regulační úřad může situaci řešit až v případě, že již začal například proces změny dodavatele energií u operátora trhu, společnosti OTE.

„Tam, kde to je možné, města a obce podomní prodej zakázala,“ připomíná mluvčí Svazu měst a obcí Štěpánka Filipová. Kompletní seznam měst a obcí, kde je podomní prodej zakázán, ale neexistuje.

Za porušení zákazu podomního prodeje hrozí fyzickým osobám pokuta až do výše 30 tisíc korun. Podle zkušeností úřadů je účinnější zaměřit se přímo na firmy, pod jejichž jménem podomní prodejci vystupují - v takovém případě hrozí pokuty do výše 200 tisíc korun.

Chytit podomního prodejce při činu je ale podle úřadů velmi složité, stejně tak prokázat firmám, že se dopustily nátlaku na spotřebitele. "Obecně je problém s tím, že zákazníci tyto smlouvy podepsali a že je velmi těžké zjistit, zda jim byly poskytnuty všechny relevantní informace řádným způsobem," dodává mluvčí Energetického regulačního úřadu Jiří Chvojka.

 

Právě se děje

Další zprávy