Musk, který šéfuje také americké vesmírné společnosti SpaceX, je podle svých slov připraven i na to, že by ho místní úřady kvůli porušení karanténních opatření zatkly. Na Twitteru napsal, že jestli má být někdo z továrny zatčen, pak jedině on.
Kalifornie může za porušení nařízení uložit pokutu ve výši až 1 000 dolarů (přes 25 000 Kč) za den nebo danou osobu poslat do vězení až na devadesát dní.
Tesla is restarting production today against Alameda County rules. I will be on the line with everyone else. If anyone is arrested, I ask that it only be me.
— Elon Musk (@elonmusk) May 11, 2020
Podnik Fremont, který zaměstnává kolem 10 000 lidí, se nachází v kalifornském okrese Alameda. Jde o jedinou továrnu, v níž Tesla ve Spojených státech vyrábí automobily. O obnovení výroby, která se zastavila 23. března, informovala s odkazem na Muskův Twitter zahraniční média.
Úřady okresu uvedly, že o obnovení chodu podniku byly informovány, avšak dosud ho nepovolily. Teslu upozornily, že tomu musí předcházet dohoda na bezpečnostním plánu pro znovuotevření.
Musk se ale podle agentury Reuters v dopise zaslaném zaměstnancům nechal slyšet, že je šťastný, že se on i další pracovníci mohou vrátit do práce. Slíbil také, že se postará o dodržování hygienických opatření, která předejdou možné nákaze. Více se bude dbát třeba na úklid, bezpečné rozestupy mezi zaměstnanci, kterým taktéž zajistí pomůcky na ochranu obličeje i rukavice. Na některých místech se bude pracovníkům také kontrolovat teplota.
Kalifornský guvernér Gavin Newsom minulý čtvrtek prohlásil, že výrobní závody ve státě mohou znovu rozběhnout provoz 8. května. Nařízení ale mohou vydávat i samy okresy, a vedení Alamedy tak rozhodlo, že všechny podniky v tomto okresu až na výjimky budou mimo provoz do konce května.
Jeden z úředníků uvedl, že zdravotnický úřad několikrát s Teslou jednal a doporučil jí, aby počkala s obnovením výroby ještě další týden a sledovala šíření infekce a jednala o bezpečných způsobech obnovení výroby. Podle zpravodajského webu ABC News byla v jednání i možnost, že by Tesla mohla otevřít už 18. května.
Musk v reakci na zákaz "pohrozil" na Twitteru, že může výrobu z Kalifornie okamžitě přesunout do Texasu nebo Nevady, a na kalifornský okres v sobotu podal žalobu.
Jeden z nejbohatších lidí na světě se již v březnu dostal do sporu s představiteli amerického státu kvůli tomu, že musí Tesla zastavit výrobu ve Fremontu. Nařízení, že lidé musí zůstat doma, označil za vážné riziko pro americké podnikání a za protiústavní. Paniku kolem pandemie nemoci covid-19 označil za hloupou. Na začátku dubna současně uvedl, že kvůli koronavirové krizi svým zaměstnancům dočasně sníží mzdy.
USA, které mají 328 milionů obyvatel, jsou zdaleka nejhůře postiženou zemí z hlediska počtu nakažených i počtu obětí. Ten v pondělí překročil hranici 80 000 mrtvých. Potvrzených případů nákazy je více než 1,34 milionu.