Šéf Volkswagenu Diess prodává Tesly. Podívejte, jak jsou napřed, lidé je milují, říká

Martin Frei Martin Frei
2. 5. 2020 11:37
Tradiční autoprůmysl Teslu dlouho přehlížel. Mechanické díly musela přebírat odjinud, kvalita kolísala a čím déle Elon Musk sliboval zisk, tím větší byly ztráty. Teď se karta obrací: auta jsou úspěšná, účetnictví se narovnává a náskok Tesly v palubní elektronice všechny překvapil. Šéf Volkswagenu Herbert Diess se nechává unést k tak hlasitému obdivu, že není jasné, za kterou firmu vlastně kope.
Foto: Volkswagen

"Tesla dělá dobrou práci. Nemusí překonávat minulost, nemusí se starat o příští generaci spalovacích motorů, může se plně zaměřit na budoucnost," řekl Diess už před rokem v rozhovoru pro Financial Times. "Tesla nám ukázala, že elektromobily fungují a že je to správná cesta. Prošlapává tak ostatním cestu k udržitelné mobilitě," dodal na letošním světovém fóru v Davosu. Manažery Volkswagenu vyzval, aby do toho šlápli, protože kdo se nové době nepřizpůsobí včas, dopadne jako Nokia.

Nejde přitom jen o samotný elektrický pohon. Při uvedení Modelu 3 zástupci tradičního průmyslu netajili překvapení nad tím, jak výkonnou, efektivní a výrobně levnou palubní elektroniku dokázala Tesla vyvinout. Místo sítě sedmdesáti až sta procesorů od tuctu dodavatelů, kterou je třeba složitě řídit, si vystačí se dvěma jednotkami z vlastní dílny.

Význam elektroniky v automobilech přitom stále roste. Zatímco základní funkce mobility je vlastně již vyřešená, zákazníci se stále víc zajímají o doprovodné služby dostupné za jízdy a asistenční systémy na podporu řízení.

Právě to minulý týden potvrdil Diess v konferenčním projevu k managementu Volkswagenu. "Nejvíce mě znervózňuje náskok Tesly v asistenčních systémech. Půl milionu jejich aut funguje jako anonymní síť a sbírá data. Zákazník dostává každé dva týdny aktualizace s vylepšenými funkcemi. To dnes žádná jiná automobilka neumí." Zmínil také, že díky upravenému softwaru baterie se dojezd prodloužil o třicet kilometrů. "Stálé zlepšování dělá velký dojem, zákazníci to milují," dodal Diess.

Žádná z těchto informací není nová ani překvapivá. Unikátní je ovšem situace, kdy nejvyšší představitel automobilky otevřeně varuje před konkurencí a vyzdvihuje její kvality. Zatímco zástupcům Tesly musí takový projev znít jako rajská hudba, marketingoví stratégové a obchodníci Volkswagenu nejspíš strkali hlavu pod vodovod.

V situaci, kdy Tesla Model 3 láme prodejní rekordy na německém trhu a chystaný elektromobil ID.3 provázejí hojně medializované potíže s elektronikou, se asi nemohlo stát nic horšího, než že slovo do vlastních řad opustí soukromí firmy a oblétne celý svět.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

V texaském Austinu někdo zastřelil tři lidi, policie pátrá po podezřelém

Policie v texaském Austinu v neděli pátrala po 41letém muži v návaznosti na střelecký incident, při kterém přišly o život tři oběti. Podezřelý byl považován za nebezpečného, panovala obava, že by mohl vzít rukojmího. O událostech informovaly agentury Reuters a AP.

"Zdá se, že jde o izolovanou událost v domácnosti, obyvatelstvu nebezpečí nehrozí," uvedla austinská policie. Její šéf Joseph Chacon ale také vyjádřil obavu, že by hlavní podezřelý "mohl případně vzít rukojmího a sám se někde ukrývat a čekat, než odejdeme". Policie obyvatele vyzývala, aby se vyhýbali oblasti na severozápadě města, kde se střelba odehrála. Lidé z dané oblasti pak neměli vycházet na ulici.

Na místě podle svědků zasahovalo více policejních jednotek a sanitky, uvedla agentura AP. Při střelbě přišli o život dvě ženy latinskoamerického původu a jeden muž tmavé pleti. "Zatím nemáme informace o dalších obětech," uvedly zdravotnické úřady.

Údajný pachatel Stephen Broderick se podle Chacona s oběťmi znal, pozadí incidentu ale policejní velitel dále neosvětlil. Hledaného muže popsal jako černocha nižší postavy. Vyšetřovatelé nevěděli, zda uprchl v automobilu, pracovali ovšem s předpokladem, že je ozbrojený.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při nehodě vozu Tesla zahynuly dvě osoby, za volantem nikdo neseděl

Dva muži zemřeli při srážce vozu Tesla S se stromem nedaleko amerického města Houstunu. Podle místní policie v autě ale nikdo neseděl za volantem, informovala dnes agentura Reuters. Tesla ani úřady pro silniční bezpečnost nehodu nekomentovaly.

Podle místních médií se nehoda stala v sobotu. Vůz jel vysokou rychlostí, když nezvládl zatáčku a narazil do stromu. Po uhašení požáru policie našla ostatky dvou mužů - jeden seděl v přední části na sedadle spolujezdce a druhý v zadní části vozu.

Nehoda se stala v období, kdy se kvůli několika nehodám zvýšila pozornost vůči systému poloautomatického řízení americké automobilky. Americké silniční úřady prošetřují několik desítek nehod vozů Tesla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy