Online rozhovor - Konec roamingových příplatků se skutečně vztahuje i na data v mobilu. Když tedy budete na zahraniční dovolené, můžete si třeba prohlížet v telefonu maily, a to za stejných podmínek jako v Česku. Čtenářům online deníku Aktuálně.cz to v online rozhovoru potvrdil Martin Drtina, mluvčí Českého telekomunikačního úřadu.
Naopak jim vysvětlil, že roaming se týká volání jen mezi českými čísly, ať už jsou doma, nebo v zahraničí. "Nová pravidla se týkají výlučně roamingu. Volání z domácí sítě (ČR) kamkoliv na zahraniční číslo (ať se v dané chvíli nachází kdekoliv, třeba i v ČR) je mezinárodním hovorem (voláním do zahraničí) a na něj tato pravidla nedopadají. Operátoři je zpoplatňují zcela podle svého uvážení. Jejich povinností je pouze mít tyto ceny transparentně uvedeny v ceníku," odpověděl jednomu ze čtenářů Drtina.
Roamingové poplatky skončily 15. června v celé Evropské unii a v zemích Evropského hospodářského prostoru, mezi něž patří také Norsko, Lichtenštejnsko a Island.
Tomáš Neugebauer se ptal, jestli se někdy dočkáme revoluce i v roamingu mimo země EU. "Protože mi přijde šílené, když u O2 zaplatím na dovolené v Černé Hoře 240 Kč / 1 MB, když víceméně za stejnou cenu mám u tamního operátora (T-Mobile) 3 GB. Tedy 3000x víc," napsal čtenář.
Drtina k uvedenému příkladu napsal, že je vidět rozdíl mezi chováním operátora, pokud na něj dopadá regulace, anebo naopak, pokud si ceny stanovuje jen na základě svého obchodního rozhodnutí. "Pravdou je, že evropská regulace se týká roamingu pouze ve státech EU (a EHP). Černá Hora v EU není, a dovolená s českou SIM kartou se tam proto může nepříjemně prodražit," dodal mluvčí regulátora trhu.
Čtenáři se ptali i na to, kdy se u nás obecně sníží ceny za telekomunikační služby. "Ceny těchto služeb nejsou dobrou vizitkou pro tuzemské operátory. Podobně jako jejich neobratná snaha vysvětlovat je více či méně úsměvnou argumentací, že jsme specifický trh, máme tu hory, neumíme dobře anglicky, vystačíme si s málem apod.," reagoval Drtina.
Podle něj může posun přinést novela zákona o elektronických komunikacích ve znění, v jakém ji schválila vláda. "Přispěje to podstatnou měrou ke zlepšení situace i v tuzemsku. Na tahu je ale teď Senát," dodal mluvčí ČTÚ.