Za hranicemi zažijete revoluci, telefon už nemusíte schovávat. Průvodce koncem roamingu

Jan Úšela Jiří Hovorka Jan Úšela, Jiří Hovorka
Aktualizováno 30. 6. 2017 15:20
V polovině června skončily poplatky za roaming v Evropské unii. Během letní dovolené tak i Češi budou moci volat, psát SMS a surfovat na internetu za ceny, které platí svým operátorům doma v Česku. Má revoluční změna nějaké háčky, mohou ji operátoři obejít a kolik ušetříte? Projděte si odpovědi na hlavní otázky. (Klikněte na úvodní fotku.)

Co se v praxi mění?

Letošní léto přináší pro Evropany historickou změnu: Nově mohou v rámci Evropské unie telefonovat, posílat SMS a také využívat data za "domácí" ceny. Operátoři museli na nová pravidla přejít nejpozději od 15. června.

Chcete z ciziny zavolat domů? Pokud máte neomezené volání, nezaplatíte už nic navíc. Pokud máte v tarifu počet volných minut, spotřebováváte je při volání ze zahraničí a nepřiplácíte nic dalšího. Stejné je to s SMS a hlavně s daty. Potřebujete na internetu najít blízký penzion či restauraci? I to můžete nově za stejných podmínek, jaké máte v Česku.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy