Ekonomika
29. 8. 2020 14:52
Domácí konzervace ovoce a zeleniny má v českých domácnostech dlouholetou tradici a je neodmyslitelně spojena se zavařovacími sklenicemi. Do nich se zavařeniny ukládaly již v 17. století, zásadní byl nicméně vynález gumového těsnění před 140 lety. Podívejte se, jak Češi zavařovali v minulosti a jak nyní.
Již v 17. století se zavařené ovoce ukládalo do sklenic. Od 18. století se v Česku rozšířilo zavařování do speciálních sklenic s vně přehnutými okraji.
- Zprvu se sklenice uzavíraly měchuřinou a převazovaly motouzem. Měchuřina po vyschnutí sklenici neprodyšně uzavřela. Na podobném principu později fungoval i pergamenový papír a celofán.
Hospodyňky dříve používaly také silný hedvábný papír namočený v nesvařeném mléce nebo povoskovaný papír. Ke krátkodobému skladování ve sklenicích s užším hrdlem sloužila také vata.
Někdy se pergamen nebo celofán potíral vhodným lakem nebo i bílkem, aby se zabránilo vysychání obsahu sklenice.
"Jednou z metod bylo také parafinování marmelád a povidel ihned po jejich naplnění. Parafín se nejdříve rozehřál a potom se na povrch marmelády nalila tenká vrstvička. Tato procedura se opakovala ještě druhý den, aby povrch zůstal naprosto neprodyšný," popisuje kurátorka Národního zemědělského muzea Lucie Kubásková.