Jan Úšela
1. 8. 2017 6:45
Prezident Miloš Zeman v pondělí definitivně posvětil druhou digitalizaci televize, když podepsal novelu zákona o elektronických komunikacích. Pro většinu českých domácností to v příštích třech letech znamená nutnost zakoupení nového televizoru nebo alespoň set-top boxu, který se dá ke staré televizi připojit. Bez nových zařízení nebude možné televizní signál přijímat. Kolik vás bude výměna stát, má smysl s nákupem ještě čekat a jak se změny mohou projevit na trhu mobilních operátorů, kteří dostanou nové frekvence? On-line deník Aktuálně.cz zodpověděl praktické dotazy.
Přispěje na novou televizi stát?
Návrh na to, aby stát lidem na nákup nových TV přijímačů přispíval, v Senátu neprošel. Podle vlády budou mít domácnosti dostatek času na to, aby si na nové televizory či set-top boxy v příštích třech letech našetřily samy. Celkem je to podle odhadů státu vyjde na pět miliard korun.
Nejlevnější DVB-T2 televize na českém trhu v současnosti stojí kolem tří tisíc korun. Nejlevnější set-top boxy, se kterými bude nový signál fungovat i na staré televizi, se pak prodávají za 400 až 500 korun.
E-shopy uvádějí, že v jejich nabídkách už televize připravené na chystanou digitalizaci převažují. Alza.cz a Kasa.cz jich mají v nabídce 80 procent, Datart dokonce 95 procent. Set-top boxů s DVB-T2 zatím tolik není. Datart jich má na skladě 35 procent ze všech prodávaných set-top boxů, Mall.cz asi 40 procent.
Lidem se vyplatí s nákupem nových televizorů zatím počkat, protože se dá čekat, že ceny půjdou postupně dolů. Nákup na poslední chvíli ale může nést rizika. Řada přijímačů může být kvůli nucené výměně vyprodaná.