Má smysl čekat s nákupem nové televize? Na kolik vás přijde druhá digitalizace

Jan Úšela Jan Úšela
1. 8. 2017 6:45
Prezident Miloš Zeman v pondělí definitivně posvětil druhou digitalizaci televize, když podepsal novelu zákona o elektronických komunikacích. Pro většinu českých domácností to v příštích třech letech znamená nutnost zakoupení nového televizoru nebo alespoň set-top boxu, který se dá ke staré televizi připojit. Bez nových zařízení nebude možné televizní signál přijímat. Kolik vás bude výměna stát, má smysl s nákupem ještě čekat a jak se změny mohou projevit na trhu mobilních operátorů, kteří dostanou nové frekvence? On-line deník Aktuálně.cz zodpověděl praktické dotazy.

Kdy ke změně dojde?

Zákon stanovuje, že k definitivnímu vypnutí nynějšího signálu televize dojde 1. února 2021. Reálně se ale počítá již s 30. červnem 2020. K tomuto datu sousední Německo a Rakousko předají původní televizní frekvence tamním mobilním operátorům.

České televizní vysílání v původním formátu DVB-T by německý a rakouský signál rušilo, a proto musí v rozsáhlých příhraničních oblastech republiky skončit už v půlce roku 2020. Únorový termín roku 2021 se tedy týká pouze diváků žijících přibližně v oblasti Českomoravské vrchoviny.

Už nyní mohou ovšem čeští diváci sledovat hlavní televizní stanice v novém formátu DVB-T2 na 70 procentech území. K plnému pokrytí státu novým signálem pak dojde začátkem roku 2018. Jedná se ovšem o takzvanou přechodovou síť, kdy televize vysílá ve starém i novém televizním signálu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Šéftrenérem atletické reprezentace po Netscherovi bude Sluka

Nový šéftrenérem české atletické reprezentace byl jmenován Pavel Sluka. Od října ve funkci nahradí jiného bývalého tyčkaře Jana Netschera, který ji opustil v květnu po necelých dvou letech. Sluka dosud zastával post vedoucího sportovního úseku atletického svazu a byl u postupu českého týmu zpět do Superligy mistrovství Evropy družstev v Kluži i na olympijských hrách v Tokiu.

před 26 minutami

Slovenský prokurátor zrušil stíhání dvou novinářů

Slovenský prokurátor v úterý zrušil stíhání dvou novinářů z Denníku N, obviněných z vyzrazení utajované informace v článku z roku 2018, oznámil mluvčí prokuratury.

Zdroj: ČTK
Další zprávy