digitalizace

Novou digitální agenturu povede od dubna Martin Mesršmíd. Jmenovala ho vláda

Vláda ve středu jmenovala šéfa nově vzniklé Digitální a informační agentury. Od dubna ji má vést Martin Mesršmíd. Petr Kuchař bude jeho náměstkem. Po středečním jednání kabinetu o tom informoval vicepremiér zodpovědný za digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Řekl, že osoba ředitele bude pro úspěch agentury klíčová. Bylo podle něj důležité, aby nalezl člověka, který bude mít dostatečné odborné kompetence i schopnosti komunikovat.

Na místo vypsal Bartoš výběrové řízení, které mělo tři kola. Mesršmíd je podle něj odborně erudovaný a má za sebou 15 let v oboru.

Digitální a informační agentura vznikla letos k 1. lednu, je novým ústředním orgánem státní správy s vlastním rozpočtem. Právo nominovat šéfa agentury má člen vlády, který zastává místo předsedy Rady vlády pro informační společnost, v současnosti tedy Bartoš. Pro zřízení formálních kroků pro vznik agentury vláda jmenovala 23. listopadu loňského roku Michala Peška.

Zdroj: ČTK

Webové stránky státních orgánů postupně přejdou na jednotnou doménu, schválila vláda

Vláda ve středu schválila návrh na postupný přechod internetových stránek státních orgánů na jednotnou doménu gov.cz, řekl po jednání kabinetu ministr pro místní rozvoj a digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti). Podle něj by přesun webů pomohl zlepšit bezpečnost a chránil domény proti útokům, také by zpřehlednil komunikaci občanů se státem.

Součástí přechodu na jednotnou doménu by podle Bartoše mělo být i grafické sjednocení internetových prezentací státní správy. "Když se dnes podíváte na jednotlivé weby ministerstev, je to historickým vývojem každý pes jiná ves, to nedělá státu dobré jméno," řekl. Ministr zároveň zdůraznil, že přechod nebude okamžitý, ale potrvá několik let. Jednou z prvních organizací fungující v novém formátu by měla být vznikající Digitální a informační agentura, z už existujících internetových stránek by se měly nejprve přesouvat ty nejnavštěvovanější.

Zdroj: ČTK

ANO a SPD zablokovaly rychlé schválení vzniku agentury pro digitalizaci

Vytvoření státní agentury, která by propojila informační systémy veřejné správy a zajistila nadresortní sdílení digitálních služeb, eněmovna urychleně neschválí. Zablokovala to opoziční hnutí ANO a SPD. Dolní komora dnes nedokončila ani úvodní kolo projednávání. O vzniku Digitální a informační agentury (DIA), která má od ministerstva vnitra převzít správu základních registrů, se tak bude znovu jednat v dalších dnech.

Agentura se sídlem v Praze nemá zapadnout mezi další ústřední orgány veřejné správy, ale má přispět k digitalizaci Česka, řekl poslancům ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Nadresortní sdílení digitálních služeb veřejné správy má umožnit účinně a flexibilně zajišťovat jejich vývoj i kybernetické bezpečnostní zájmy Česka, uvedl.

"Není nám jasné, jaké jsou vazby k ministerstvu vnitra, není nám jasný význam agentury," zdůvodnila veto na schválení zákona bez projednání ve výborech předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová. Poslanec ANO Robert Králíček připustil, že záměr vlády je správný a že vládní zmocněnec pro digitalizaci nebyl s ohledem na jeho pravomoci nejlepším řešením. Za problém ale pokládá podobu agentury. Bartošova ministerská předchůdkyně Klára Dostálová (ANO) navrhovala vrátit novelu vládě k přepracování.

 

Zdroj: ČTK

Vláda schválila návrh zákona, který umožní vznik Digitální a informační agentury

Vláda schválila návrh zákona umožňující zřízení Digitální a informační agentury. Má být ústředním orgánem státní správy. K návrhu předloženému místopředsedou vlády pro digitalizaci a ministrem pro místní rozvoj Ivanem Bartošem (Piráti) bylo 145 připomínek. Kabinetu byl dokument podán s jedním rozporem uplatněným ministerstvem financí kvůli dodatečným požadavkům na státní rozpočet, vyplývá z vládních materiálů.

Důvodem vzniku agentury je podle dokumentů neuspokojivý stav veřejné správy. Zajistit má nadresortní sdílení digitálních služeb veřejné správy, aby bylo možné účinně a flexibilně zajišťovat jejich vývoj i kybernetické bezpečnostní zájmy Česka. Sídlit má v Praze.

Cílem je také propojit informační systémy veřejné správy a jednodušeji poskytovat služby lidem po celé republice. Agentura má vzniknout k 1. lednu příštího roku, reálně zahájit činnost by měla až od začátku dubna, aby byl dostatek času na nutné převody a přípravy. V přechodném období bude ústředním orgánem státní správy ve vymezených oblastech nadále ministerstvo vnitra.

Zdroj: ČTK

Bartoš v Bruselu mluvil o digitálních prioritách Česka v čele EU

K jednáním o digitálních prioritách českého předsednictví Evropské unie dorazil v pondělí do Bruselu místopředseda české vlády odpovědný za digitalizaci Ivan Bartoš. Česko ve druhé polovině roku čeká vůdčí role při vyjednáváních o některých důležitých pravidlech spojených s digitální identitou, fungováním sociálních sítí či umělé inteligence.

Pokud by se současnému francouzskému předsednictví nepodařilo dotáhnout do konce vyjednávání mezi členskými státy a Evropským parlamentem o klíčových normách, které mimo jiné zpřísňují pravidla fungování velkých internetových platforem, bude osud jednání v rukou Česka. Podle Bartoše jsou pravidla pro digitální trhy a služby potřebná, protože jimi EU dohání proměnu fungování internetu a celé společnosti v posledních letech, na kterou evropské normy zatím nereagovaly. Podobně je to se zavedením elektronické peněženky a digitální identity, jejichž podrobnosti se budou ladit během českého vedení sedmadvacítky.

Naproti tomu regulace využívání umělé inteligence, kterou chce Česko v čele unie rovněž posunout vpřed, patří podle vicepremiéra k tématům, kde by EU mohla reagovat již na začátku očekávaného boomu.

Zdroj: ČTK

Dzurilla předává agendu digitalizace Bartošovi. Post zmocněnce je zbytečný, shodli se

Dosavadní vládní zmocněnec pro digitalizaci Vladimír Dzurilla předává svou agendu šéfovi Pirátů a vicepremiérovi pro digitalizaci Ivanu Bartošovi. Dzurilla ve čtvrtek řekl, že jeho pozice při nové vládní sestavě nedává smysl. Při existenci funkce vicepremiéra pro digitalizaci je post zmocněnce pro digitalizaci zbytečný, uvedl podobně Bartoš. Odmítl ale, že by Dzurillu vyhodil.

Bartoš řekl, že s Dzurillou spolupracoval celé volební období. "O tom, zda bude v nějaké formě pokračovat, jsme se bavili. Logicky jsme se dobrali k tomu, že pokud je moje pozice vicepremiér pro digitalizaci, je pozice vládního zmocněnce v tuto chvíli zbytečná," dodal. Hovořili i o další spolupráci. "Já myslím, že bude možná," řekl Bartoš. Odmítl i to, že by zmocněnec s novou vládou odmítal spolupracovat.

"Bavíme se teď s panem Bartošem, protože se stal vicepremiérem pro digitalizaci, že tato pozice nyní nedává smysl. To znamená, že pan Bartoš si to přebírá," řekl Dzurilla. Na dotaz, co bude dál dělat, uvedl, že je šéfem dvou státních podniků. Od ledna 2018 je ředitelem Národní agentury pro komunikační a informační technologie, dva roky před tím se stal ředitelem Státní pokladny Centra sdílených služeb.

Že není funkce zmocněnce pro digitalizaci potřeba souhlasil i předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš. Funkci Dzurilla vykonával v jeho vládě od února 2018. Babiš ve čtvrtek ve sněmovně při rozpravě k důvěře vládě oznámil, že Dzurilla dal výpověď, sám Dzurilla ale Babišova slova vyvrátil.

Zdroj: ČTK
Pokračovat