Vraťme superhrubou mzdu i EET a vyhoďme úředníky. Experti radí, kde najít 80 miliard

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
1. 2. 2022 6:15
Nový ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) trvá na tom, že se mu oproti původnímu návrhu rozpočtu, který sestavovala předchozí vláda, podaří snížit výdaje o 80 miliard. Jenže kde škrtat a kde naopak určitě ne? Aktuálně.cz se na to zeptalo ekonomů i šéfů významných firem nebo organizací. Poradili například omezit dotace pro firmy, zrušit některé úřady nebo slevy. Pomoci však může i návrat EET.
Eva Zamrazilová
Eva Zamrazilová | Foto: Matej Slávik

Předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová - propusťme úředníky

1. Poraďte vládě, kde ušetřit 80 miliard.

Podle nové makroekonomické predikce ministerstva financí přibude do rozpočtu o 60 miliard korun navíc na příjmové straně. I přesto chce vláda dostát svému slibu a poškrtat na výdajové straně avizovaných 80 miliard. To ale nebude lehké. Na užších provozních výdajích může vláda ušetřit odhadem pět až deset miliard.

Další peníze lze získat propuštěním zhruba deseti procent úředníků. Naše státní správa je zkostnatělá a neefektivní a tento krok by ji mohl takříkajíc rozhýbat. Nicméně část peněz, které by se ušetřilo propuštěním, bych použila k větší motivaci úředníků, aby pracovali ve prospěch občana. Úspory bych také hledala v národních dotačních titulech. 

Hledání úspor bude vskutku detektivní práce. Osobně bych si nechala předložit rozpočet z roku 2019, tedy z doby před vypuknutím pandemie, a plánovaný návrh na rok 2022. Šla bych položku po položce a hledala zdůvodnění, jak je možné, že za tu dobu rozpočet narostl do takových rozměrů, a zbytné výdaje škrtala.

2. Na čem by stát naopak za žádných okolností šetřit neměl?

Dlouhodobě upozorňujeme, že státní pomoc je v řadě případů plošná, místo aby byla cílená a mířila k těm nejpotřebnějším. Pokud by se stát opravdu zaměřoval na lidi v nouzi, ti by dosáhli na více peněz než v situaci, kdy vláda postupuje plošně. Tak to je například s důchody a valorizací nad rámec zákona. Týká se všech, ale v konečném součtu každý získá pár stovek. Zaměřme se raději na seniory s nízkými důchody a pomozme jim třeba formou sociálního bydlení, případně formou speciálních dávek.

Podobný "plošný nálet" státní pomoci jsme viděli během pandemie, kdy na státní pomoc dosáhla různá kasina nebo neživotaschopné podniky, jejichž konec se tím jen oddálil. Naopak drobní podnikatelé měli problém vůbec vyjít s náklady na pronájem.

 

Právě se děje

Další zprávy