Praha - Dopravní odboráři vyhlásili kvůli mzdám řidičů linkových autobusů celostátní stávkovou pohotovost. O případné stávce rozhodnou 20. února po jednání vlády s Asociací krajů. Po zasedání předsednictva Odborového svazu dopravy to řekl novinářům jeho předseda Luboš Pomajbík. Odborářům vadí, že slíbené zvýšení mezd zatím respektuje jen malá část zaměstnavatelů.
Od začátku letošního roku vláda nařízením zvýšila minimální mzdy pro řidiče ze 71,60 Kč na hodinu na 98,10 Kč. Rozhodla i o vyšších platbách za čekání a příspěvku za práci v náročném prostředí. Podle odborů ale kvůli různým výkladům nařízení se v řadě krajů mzdy nezvýšily o očekávané tisícikoruny, ale maximálně o stokoruny.
Stávková pohotovost se týká všech 15 000 členů odborového svazu zaměstnaných v různých profesích v dopravě. Případného protestu by se zúčastnili pouze řidiči autobusů, kteří mají na starosti veřejnou dopravu v krajích. Těch je v Česku zhruba 11 000.
Potíže s udržením rozsahu autobusových linek mohou podle Pomajbíka nastat i tehdy, pokud odbory stávku nevyhlásí. Kvůli nízkým mzdám má mnoho šoférů připravené výpovědi. Odchod tisícovky z nich by podle předáka dopravních odborů způsobil kolaps dopravy na mnoha místech.
Zvýšení mezd řidičů podle vládního nařízení vyjde kraje na 1,2 miliardy korun, při započtení všech odvodů jde o 1,5 miliardy korun. V přístupu krajů, které autobusovou dopravu objednávají, panují značné rozdíly.
Část krajů uvedla, že na zvýšení mezd šoférů peníze má a že je ochotna je dopravcům po uzavření dodatků ke smlouvám vyplatit. Zbylé kraje ale chtějí peníze dopravcům poslat poté, co jim náklady na zvýšení mezd kompenzuje vláda. Ta je zatím v této otázce nejednotná, finanční podporu krajům prosazuje jen ČSSD.
Stávku na 8. března vyhlásily odborové organizace působící v trojici dopravních firem v Ústeckém kraji. Na připravovaný protest dnes reagovalo vedení kraje, které šoféry vyzvalo, aby si stávku rozmysleli. Radní pro dopravu Jaroslav Komínek (KSČM) šoféry vyzval ke společnému tlaku na vládu, od které chce kraj peníze pro navýšení mezd získat.
"Kraje dostaly poměrně dost peněz na to, aby byly schopny pokrýt navýšení ze svých peněz," řekl dnes po jednání vlády ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Tlumočil tím slova svého stranického šéfa a ministra financí Andreje Babiše, který se proti finančním kompenzacím pro kraje vyslovil opakovaně.
V Jihomoravském kraji platí stávková pohotovost a v dalších krajích situace závisí na výsledcích vyjednávání odborů s dopravci. Šoféři si na nízké mzdy stěžují dlouhodobě. Celorepublikové protesty zahájila předloni takzvaná Jablonecká výzva, která na nedostatečné ohodnocení šoférů upozornila.