Aktuálně.cz: Česko navštěvuje více cizinců. Rostou i tržby obchodníků?
Jiří Macas: Bohužel ne.Tržby českých obchodníků, pokud jde o mimoevropské turisty, klesají i přesto, že celkový počet těchto turistů se zvyšuje. Porovnáme-li období od ledna do září roku 2015 se stejným obdobím letos, tak tržby klesly o 12 procent. Na tomto poklesu se výrazně podílejí Rusové (-21 %), Thajci (-41 %), Korejci (-14 %) ale i Číňané (-6 %), kteří jsou aktuálně nejpočetnější mimoevropskou skupinou turistů. Tržby klesají proto, že klesá hodnota průměrného nákupu i jejich počet.
Chcete snížit současný limit na vracení DPH z 2000 na 1500 korun. Čemu by to konkrétně pomohlo?
Snížení hranice aspoň na 1500 korun zatraktivní nakupování v nižších cenových hladinách, kde dnes turisté buď nenakupují, nebo nakupují v jiných zemích, především v Německu. Například v segmentu oblečení či hraček hraje už 500 korun velmi významnou roli. Snížení limitu přiláká turisty utrácet i v regionech, neboť v Českém Krumlově, Teplicích, Telči či například ve Znojmě (outlet Freeport Hatě) jsou ceny znatelně nižší než v Praze na Pařížské ulici, kde se prodávají jen luxusní značky.
Pro zhruba pětinu čínských turistů jsou nákupy hlavním kritériem výběru destinace. Když vyrazí do Evropy, tak tráví až 80 % času právě nakupováním. Mnoho zemí v Evropě má limit pro Tax Free výrazně nižší a některé země limity v nedávné době snížily. Konkurence mezi zeměmi v Evropě se tedy přiostřuje a Česká republika by se tomu měla přizpůsobit, pokud nechce ztrácet.
Státní pokladna by však tímto krokem přišla odhadem o 30 milionů korun...
Přínosy ale převažují. Nepatrné navýšení současného objemu vrácené daně o 30 milionů z dnešní z 1,04 miliardy korun dalece kompenzuje přínos, který umožní podpořit nakupování mimoevropských turistů. Hlavně asijských turistů v příhraničních regionech západních, severních a jižních Čech, kterým konkuruje Německo, kde limit vratky vůbec neexistuje. Navíc, vzhledem k výplatě vratky v českých korunách se naprostá většina z těchto peněz vrátí do naší ekonomiky, protože turisté nemají důvod si koruny odvést do jiných zemí, kde s nimi nezaplatí.
Kolik to tedy přinese státu?
Podle analýzy zpracované Hospodářskou komorou se snížení limitu pozitivně projeví na stimulaci ekonomické aktivity v celém sektoru cestovního ruchu. Hlavně asijští turisté se vyznačují vysokou cenovou elasticitou, to znamená, že při poklesu cen zboží stoupá výrazně jejich poptávka.
A změna pomůže přilákat do Česka další turisty a podpoří jejich nakupování, takže i přes úbytek 30 milionů by státní pokladna měla získat navíc minimálně desítky milionů korun. Bude to však pravděpodobně ještě více, neboť turisté budou motivováni vyžadovat od prodejců doklady o nákupu zboží i nižší hodnoty, čímž se výrazně sníží podíl šedé ekonomiky, která je v cestovním ruchu druhá nejvyšší hned po stavebnictví.
Doklady však po zavedení elektronické evidence tržeb (EET) budou muset obchodníci vydávat i tak, takže podíl šedé ekonomiky se tím nesníží...
Cizinci nejsou informováni o EET tak jako česká veřejnost, nemusí si být úplně jisti, jestli mohou vyžadovat u každého nákupu v obchodě doklad. Někteří obchodníci jim raději dají slevu, když zaplatí hotově a nebudou chtít Tax Free. Samozřejmě tedy nedostanou ani účtenku. Pro nepoctivé obchodníky je poměrně snadné nevydat účtenku turistům a vyhnout se tím placení daní.
Jaké národnosti utrácejí v Česku nejvíce peněz?
Pokud se bavíme o útratách v rámci služby Tax Free, jedná se především o útraty čínských a ruských turistů, kteří společně tvoří polovinu celkových útrat. Ostatní národnosti ani zdaleka nedosahují objemu zmíněných národností. V poslední době však sledujeme nárůst útrat izraelských turistů, kteří jsou na čtvrtém místě v podílech celkových útrat v ČR. Důvodem je především výhodný směnný kurz a dostupnost oblíbených značek.
Jak se daří cizince lákat do regionů? V kterých městech nejvíce nakupují?
Bohužel ne tak moc, jak by si v regionech z pohledu nakupování asi představovali .Turisté nejvíce utrácejí v Praze, a to z 90 procent veškerých nákupů. Dále jsou to například Český Krumlov, Karlovy Vary, Teplice a další lázeňská města.