nákup

Většina Čechů i Slováků šetří. Za letošní Vánoce plánují utratit méně než loni

Za letošní Vánoce plánuje utratit méně peněz než loni 57 procent Čechů a 52 procent Slováků. Na 38 procent Čechů a 45 procent Slováků chce nejvíc ušetřit tím, že bude kupovat méně dárků nebo levnější. Každý rok v obou zemích dostává nejvíce lidí pod stromeček kosmetiku, ponožky a peníze. Na Slovensku jsou oblíbenější umělé vánoční stromečky. Ukazuje to průzkum mezi 4500 Čechy a Slováky pro společnost Patron GO.

"Je vidět, že letošní tíživá ekonomická situace dopadá i na útraty za Vánoce. Přitom v tomto období měli vždy obchodníci žně. Obchody sice hlásí nárůst tržeb, ale na základě výsledků průzkumu lze odvodit, že je to dáno spíše výrazně rostoucími cenami zboží a služeb," uvedl šéf společnosti Lukáš Vršecký.

Nejvíc Čechů mezi dárky každý rok najde kosmetiku (31 procent), poté peníze (16 procent) a ponožky (15 procent). Na Slovensku je to podobné, lidé se nejčastěji obdarovávají kosmetikou (40 procent) a ponožkami (13 procent).

Zdroj: ČTK

Dvě pětiny Čechů letos utratí za Vánoce méně než loni, tvrdí průzkum

Téměř dvě pětiny Čechů plánují utratit za letošní Vánoce méně než před rokem, naopak devět procent plánuje svůj rozpočet navýšit. Přibližně 74 procent lidí se vejde do částky 10 tisíc korun. Ukazuje to listopadový průzkum společnosti Ipsos pro investiční platformu Portu mezi 1000 respondenty.

Zdroj: ČTK

Prodejci hlásí stejný zájem o Black Friday jako loni, někteří mají i vyšší tržby

Zájem o nákupy při letošní slevové akci Black Friday je podle některých prodejců srovnatelný s loňským, část obchodníků sleduje meziroční nárůst poptávky. Většina e-shopů zahájila akci s předstihem, u mnohých potrvá i o víkendu. Stejně jako v minulosti obchodníci očekávají, že nejsilnějším nákupním dnem bude tento pátek, tedy oficiální termín akce. Lidé slevy využívají nejčastěji k nákupu mobilních telefonů, dále třeba kávovarů, parfémů či kosmetiky. Vyplývá to z ankety mezi prodejci.

E-shop Mall.cz spustil akci 8. října, zboží se slevami nabízí do neděle. "Letošní Black Friday je zatím velmi srovnatelný s tím loňským. Vidíme, že se zákazníci i letos rozhodli pořídit vánoční dárky na internetu v klidu a bezpečí domova. Pokud srovnáme například ten poslední týden s běžným týdnem v září, jsou prodeje dvojnásobné," uvedla mluvčí internetového prodejce Pavla Hobíková. Upozornila, že kvůli nedostatku čipů by se mohlo stát, že nabídka v dalším období nebude v některých kategoriích tak široká, jak byli lidé zvyklí.

Také Darart zahájil slevovou akci s předstihem, zboží za akční ceny bude zákazníkům podle mluvčí společnosti Evy Kočicové nabízet do konce listopadu. "Letošní zájem je prozatím podobný loňskému, jen průběh je jiný v tom, že lidé nakupují také v prodejnách, které jsme v loňském roce měli zavřené," řekla Kočicová. Největší poptávka je podle ní tradičně po mobilních telefonech, televizorech, noteboocích, kávovarech, ale i produktech péče o vlasy a tělo.

Zdroj: ČTK

Evropská komise vyšetřuje Česko kvůli nákupu amerických vrtulníků za 17 miliard

Evropská komise si od českého ministerstva obrany vyžádala podklady k nákupu amerických vojenských vrtulníků, uvedl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Zda se Evropská komise zakázkou zabývá z vlastní iniciativy, či na popud někoho jiného, ministerstvo neví. Obrana chce z USA koupit vrtulníky Venom a Viper za asi 17 miliard korun. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) i přes pochybení ministerstva nákup odsouhlasil.

"Evropská komise si vyžádala podklady k nákupu amerických vrtulníků. Nyní je zpracováváme," řekl Pejšek. "Jsme přesvědčeni, že nákup 12 vrtulníků Venom a Viper je v pořádku a postupovali jsme v souladu se všemi zákony a předpisy," dodal mluvčí. O zájmu komise se na sněmovním výboru zmínil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Ministerstvo obrany se loni rozhodlo koupit 12 vojenských vrtulníků, které nahradí ve výzbroji české armády ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35. Americká firma Bell českým vojákům dodá za 646 milionů dolarů, což bylo podle kurzu z konce loňského roku asi 17 miliard korun s DPH, osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper.

Zdroj: ČTK
Pokračovat