nákup

Evropská komise vyšetřuje Česko kvůli nákupu amerických vrtulníků za 17 miliard

Evropská komise si od českého ministerstva obrany vyžádala podklady k nákupu amerických vojenských vrtulníků, uvedl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Zda se Evropská komise zakázkou zabývá z vlastní iniciativy, či na popud někoho jiného, ministerstvo neví. Obrana chce z USA koupit vrtulníky Venom a Viper za asi 17 miliard korun. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) i přes pochybení ministerstva nákup odsouhlasil.

"Evropská komise si vyžádala podklady k nákupu amerických vrtulníků. Nyní je zpracováváme," řekl Pejšek. "Jsme přesvědčeni, že nákup 12 vrtulníků Venom a Viper je v pořádku a postupovali jsme v souladu se všemi zákony a předpisy," dodal mluvčí. O zájmu komise se na sněmovním výboru zmínil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Ministerstvo obrany se loni rozhodlo koupit 12 vojenských vrtulníků, které nahradí ve výzbroji české armády ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35. Americká firma Bell českým vojákům dodá za 646 milionů dolarů, což bylo podle kurzu z konce loňského roku asi 17 miliard korun s DPH, osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper.

Zdroj: ČTK
Pokračovat