K bojkotu značky H&M vyzvali někteří uživatelé čínské sociální sítě Weibo. Spolupráci se švédským oděvním řetězcem přerušily také nejméně dvě čínské filmové hvězdy. Skupinu kritizovala i čínská státní média.
Evropská unie, Spojené státy, Británie a Kanada v pondělí uvalily sankce na čínské představitele, které obviňují z porušování lidských práv muslimských Ujgurů. Čína reagovala sankcemi na evropské zákonodárce a instituce. Skupina H&M už dříve uvedla, že ji "hluboce znepokojují" zprávy o nucené práci v provincii Sin-ťiang. Přestala z ní před rokem dovážet bavlnu.
Čínský vládní list People's Daily napsal, že produkty H&M už nejsou ani u internetových prodejců JD.com a Pinduoduo. Čínská média švédskou firmu viní ze lží a ze skrytých záměrů. Čínská státní televize CCTV tvrdí, že H&M chce zničit rozvoj čínských podniků a pracovníků.
Firmě vzkázala, že "už není v módě", že se přepočítala, když se snažila být spravedlivým hrdinou, a že za své špatné činy musí zaplatit vysokou cenu.
Čínská herečka a zpěvačka Victoria Song, která loni s H&M spolupracovala na kolekci, zveřejnila prohlášení, že se skupinou přerušila vazby, protože "zájmy země mají největší váhu". Zrušení smlouvy se švédskou společností na sociální síti Weibo oznámil dále herec Chuang Süan. Napsal, že nesouhlasí s "pomluvami a vytvářením fám".
Bojkot dalších značek
Americká společnost Nike loni vydala prohlášení, ve kterém vyjádřila znepokojení nad zprávami o nucené práci v regionu a zavázala se, že bavlnu ze Sin-ťiangu odebírat nebude. Teď se její sdělení znovu objevilo na sociální síti Weibo. Spolupráci s Nike následně přerušili herec Wang I-po a herečka Tchan Sung-jün, kteří jsou v Číně velmi známí.
Podle serveru BBC přichází nynější prudká reakce Pekingu poté, co se na sociálních sítích objevil příspěvek mládežnické odnože čínské komunistické strany. "Kvůli bojkotu bavlny ze Sin-ťiangu šířit fámy a přitom chtít v Číně vydělávat? To by se vám líbilo!" napsala organizace ve středu ráno na Weibo jako komentář k loňskému sdělení H&M.
Na Weibo se ve čtvrtek podle agentury AFP objevují i názvy dalších značek, které dříve vyjádřily stejný postoj ke zprávám o nucené práci v západočínském regionu, což by mohlo znamenat jejich následný bojkot. Jsou mezi nimi Uniqlo, Zara, Gap nebo Adidas.
Aktivisté a někteří západní politici Čínu obviňují, že Ujgury zadržuje v táborech, kde je mučí, využívá k nucené práci i sterilizuje. To Peking popírá. Tvrdí, že Ujgurové jsou v táborech kvůli zvýšení kvalifikace a na převýchovu dobrovolně. V zařízeních je podle studií amerických a australských institutů internováno zhruba milion Ujgurů.
"Oblečení H&M vyhodíme"
H&M ve středu uvedla, že nezastává žádný politický postoj a že je v Číně dlouhodobě. Čína je pro tohoto švédského prodejce oděvů čtvrtým největším trhem, loni na tržbách získal 2,9 miliardy švédských korun (7,5 miliardy Kč).
"Nakoupil jsem před pár dny v H&M," řekl ve čtvrtek agentuře AFP před pekingskou pobočkou švédského řetězce Číňan Liou Siang-jü. "Až se vrátím domů, tak to vyhodím!" ujišťoval. Vedle stojící mladá obyvatelka čínského hlavního města Kuo I řekla, že pokud nějaká značka kritizuje její zemi, bude ji bojkotovat.
Čínský státní list Global Times napsal, že majitel řetězce Zara, firma Inditex, prohlášení k Sin-ťiangu ze svých anglických a španělských webových stránek potichu odstranil, uvedla agentura Reuters.