Zažívají znásilňování a nutí je k potratům. Ujgurky popsaly svůj život v Číně

Jana Václavíková Jana Václavíková
5. 2. 2021 13:32
Během devíti měsíců, které strávila Ujgurka Tursunay Ziawudunová v převýchovném táboře v Číně, si všimla jedné praktiky, jež se každou noc opakovala. Muži v uniformách nebo oblecích přišli s rouškami na obličeji do ženských cel, kde na několik z nich ukázali. "Vybrané" ženy s nimi poté opustily celu. Některé se už nevrátily. 
Žena demonstruje za práva Ujgurů.
Žena demonstruje za práva Ujgurů. | Foto: Reuters

Ujgurky, které se vrátily, údajně nechtěly o svých zážitcích mluvit a byly viditelně otřesené a oslabené. V "tmavých místnostech", jak se pokojům bez kamer říkalo, byly předtím vystaveny sexuálnímu násilí, znásilňování a také mučení.

Ziawudunová sama zažila mučení elektrickým proudem a třikrát byla obětí hromadného znásilnění. Své trauma popisuje jako "nezapomenutelnou jizvu, která se mnou bude do konce života," cituje ji britská stanice BBC.

O tom, jak vypadá život za stěnami a ploty s ostnatými dráty převýchovných táborů, které v provincii Sin-ťiang vystavěla čínská vláda, se svět dozvídá především ze svědectví dříve zadržovaných lidí. Takových, kteří po propuštění prchli za hranice. Nejnovější výpovědi o zcela běžném znásilňování Ujgurek upozorňují na postavení zástupkyň této muslimské menšiny v Číně.

Pozorovatelé na jejich situaci upozorňují už několik let. Možnosti Ujgurek rozhodovat o svých životech, o tom, jak budou vypadat, koho si vezmou za manžela nebo kolik budou mít dětí, jsou zcela omezené. Toto právo teď patří vládě v Pekingu.

Spárujte se a buďte rodina

Manželství mezi Chany, tedy většinovým čínským etnikem, a Ujgury bylo do roku 1979 zakázané a i po jeho povolení vzniklo takových svazků velmi málo. V roce 2014 si však čínská vláda stanovila jako jednu z priorit počet manželství navýšit.

Novomanželé tak mohli čerpat výhody v podobě vzdělání zdarma a snadnějšího hledání zaměstnání nebo bydlení. Po pěti letech ve svazku získali také odměnu v podobě deseti tisíc jüanů (33 tisíc korun), uvádí server Voice of America

Tato kampaň byla vždy zaměřena na ujgurské ženy a chanské muže. Časopis Foreign Policy vysvětluje, že v Číně jsou Ujguři a Ujgurky už dlouhou dobu zobrazováni odlišně. Zatímco muži jako "primitivové", ženy bývají i v oficiálních textech sexualizovány a popisovány jako tajemné krásky, které mohou chanští muži zachránit. 

"Mnohé chanské muže není potřeba ke sňatku s Ujgurkou nutit, protože ujgurské ženy i ženy jiných etnických menšin se jim zdají vesměs atraktivní, kdežto Ujgurům a Ujgurkám chanské ženy a muži většinou atraktivní nepřijdou," uvedl pro Aktuálně.cz sinolog Ondřej Klimeš z Orientálního ústavu Akademie věd.

"Vláda nucenými sňatky sleduje i genetickou manipulaci. Dítě ze smíšeného páru se díky současné protiujgurské politice v Číně bude pravděpodobně identifikovat jako Chan. Projevy ujgurské identity, jako jsou náboženství, jazyk, obyčeje a zvyky, jsou vládou tvrdě trestány, možnosti jejího udržení jsou tedy silně omezené i v takto mocensky koncipovaných smíšených manželstvích," dodává.

Odmítnutí chanského nápadníka může mít i fatální následky. Některé ženy pak bývají označeny za extremistky a skončí v převýchovném táboře. 

Stejné tresty hrozí i ženám, které neprojdou kontrolou v rámci programu "Spárujte se a buďte rodina". Kontroloři navštěvují rodiny Ujgurů, nějakou dobu s nimi žijí a pozorují, zda neprojevují známky extremismu. Tím může být podle úřadů třeba odmítnutí vepřového masa a alkoholu nebo používání jiného než čínského jazyka. 

Britský server BBC také přinesl svědectví ujgurských žen, které vypověděly, že tito kontroloři s nimi chtěli spát v jedné posteli a sexuálně je obtěžovali, zatímco jejich manželové byli v detenčních táborech.

"Projekt krása"

Jedno z práv, která čínská vláda Ujgurkám odebrala v roce 2015, byla možnost nosit šátky, hidžáby a látky s náboženskými motivy. Vnímá je jako projev náboženského extremismu. Ještě o čtyři roky dříve ale spustila i plán s názvem "Projekt krása". Jeho cílem bylo podpořit muslimské ženy, aby si přestaly zahalovat obličeje a "vyšly vstříc moderní kultuře", píše magazín China File.

Toho chtěly úřady docílit rozvojem módního a kosmetického průmyslu v oblasti obývané Ujgury a také módními přehlídkami nebo soutěžemi krásy. Speciální lektoři pak ženy učili, jak pečovat o své vlasy nebo jak si nanášet make-up, aby "ukázaly své pěkné tváře".

Projekt sponzoroval také vznik tisíců kosmetických a kadeřnických salonů po celém Sin-ťiangu a Ujgurky byly podle profesora čínských studií Timothyho Grosea nuceny do kariér kosmetiček.

"Kosmetické a kadeřnické salony přinesou tři změny do života žen. Zaprvé změní pohled na své tělo, poté změní způsob života a nakonec změní způsob uvažování," cituje Grose vyjádření místní ženské federace. "Stydlivé a staromódní vesničanky se teď změnily na veselé, živé a velkorysé ženy," tvrdili tehdy čínští úředníci.

Nucené sterilizace a potraty

Čínská vláda také dlouhodobě rozhoduje o tom, kolik dětí smějí lidé mít. Její politika jednoho dítěte, kterou v roce 2015 nahradila politikou dvou dětí, se však netýkala menšin. Ujgurové mohli mít i děti dvě, a pokud pocházeli z venkova, tak dokonce tři. V poslední době však neoficiálně přicházejí i o tuto možnost. Agentura AP přinesla důkazy o gynekologických prohlídkách stovek tisíc žen, u kterých bez jejich svolení docházelo k interrupci nebo sterilizaci

Tomu odpovídají i čínské statistiky. Zatímco mezi lety 2015 a 2018 poklesla v celé zemi porodnost o 4,2 procenta, v Sin-ťiangu byl pokles vyšší než 60 procent.

Čínská komunistická strana však odmítá, že by prováděla nucené sterilizace, a naopak nechala vypracovat vlastní studii, která nižší porodnost vysvětluje. "Studie ukázala, že v procesu vymýcení extremismu byla mysl ujgurských žen emancipována a díky propagaci genderové rovnosti a reprodukčního zdraví už ženy nejsou stroje na výrobu dětí. Jsou sebevědomější a nezávislejší," píše čínský státní deník China Daily.

"Je to genocida. Není to ten typ genocidy, která je okamžitá a zemře při ní najednou mnoho lidí, ale je to pomalá, bolestivá a plíživá genocida," říká Joanne Smith Finleyová z univerzity v Newcastlu.

"Jejich cílem je nás všechny zničit," domnívá se i Ujgurka Ziawudunová. "A všichni to vědí."

Video: Čína v internačních táborech vymývá Ujgurům mozky, je to kulturní genocida, říká Klimeš

Lidé se v táborech musí nazpaměť učit čínské zákony, opěvovat komunistickou stranu a zříkat se islámu, popisuje situaci sinolog Ondřej Klimeš. | Video: Emma Smetana
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Americká vláda se zaměří na platby v kryptoměnách při kyberútocích, uvádí The Wall Street Journal

Americká vláda chce ztížit hackerům možnost využívat kryptoměny k ziskům při kyberútocích. Chystá několik kroků včetně sankcí, píše s odvoláním na zdroje obeznámené se situací deník The Wall Street Journal (WSJ). Platit by tato opatření podle listu mohla začít už příští týden.

Kabinet připravuje nové pokyny ohledně rizik spojených s usnadňováním takových plateb požadovaných jako výkupné při digitálních útocích. V plánu jsou pokuty a další postihy.

Další zprávy