Důvodem ke zdražení masa je přitom nárůst cen energií, pohonných hmot a suroviny od zemědělců.
"Výrobci prozatím do prodejních cen tyto významné faktory ovlivňující výrobní náklady nezohlednili," konstatuje šéf tuzemských zpracovatelů masa Jaromír Kloud.
Jen od počátku letošního roku došlo podle zpracovatelů k nárůstu cen nafty o čtyři procenta, plynu o 14 procent a elektřiny o osm procent.
"Navíc je obor zpracování masa spolu s ostatními zpracovateli potravin živočišného původu stále silně zatížen financováním rozsáhlých investic, které byly před rozšířením EU vynuceny novými požadavky na úroveň zajištění zdravotní nezávadnosti výrobků," zdůrazňuje Kloud.
Z dlouhodobého hlediska je podle něj současná cenová situace neudržitelná a postupný růst prodejních cen je prakticky jediným způsobem, jak problémům s růstem nákladů čelit.
Navíc v Česku letos vzrostla průměrná cena surovin z vepřového masa o více než 11 procent a cena surovin z hovězího masa o více než 13 procent.
"Jedná se přitom o hlavní výrobní suroviny se zásadním vlivem na nákladovou stránku zpracování masa a výroby uzenin," podotýká Kloud.
Zemědělci: Zpracovatelé mají pravdu
Zpracovatele masa tentokrát podporují i tuzemští zemědělci. Podle společného postoje Agrární komory ČR a národního odbytového družstva CENTROODBYT jsou tržní ceny tuzemských jatečních zvířat hluboko pod průměrem evropské pětadvacítky, zvláště u skotu.
"Například za kilogram živé hmotnosti jatečného býka je současná cena proti průměru EU o šest korun nižší, u krav o jedenáct korun a u jalovic dokonce o patnáct korun," tvrdí ředitel CENTROODBYTu Pavel Krejčík.
Podle zemědělců je přitom rentabilita výkrmu hospodářských zvířat již delší dobu záporná a důsledkem je současný stav, kdy není ani přes nižší spotřebu ČR soběstačná v produkci vepřového ani hovězího masa.
Kupujte české maso!
"Kvalita masa hospodářských zvířat produkovaných českými chovateli je na špičkové úrovni nejen v Evropě, ale i v porovnání se světem. Aby bylo této kvality dosaženo, byly vynaloženy obrovské investiční i neinvestiční náklady na šlechtění zvířat, jejich pohodu a ke splnění zooveterinárních a hygienických podmínek chovu včetně bezpečnosti potravin," tvrdí zemědělci.
Apelují proto na české spotřebitele, aby tuzemské maso a masné výrobky, třeba i za vyšší cenu, upřednostňovali.
S avizovaným nárůstem vepřového a hovězího masa naopak nesouhlasí obchodníci.
"Zatím o tom nic nevím, jestli je ale nárůst cen oprávněný, budeme o tom jednat," říká například jednatel obchodní sítě Globus Petr Vyhnálek.
Zdražení o šest až osm korun nicméně považuje za vysoké.
"Každopádně by měla být nejdřív zpracována analýza, nakolik se nárůst nákladů podílí na konečné ceně výrobků," konstatuje Vyhnálek.