Washington - Osm set nových federálních agentů má v budoucnu ohlídat, aby americké firmy neulívaly příjmy před berními úřady do daňových rájů. Takové počínání má být v USA napříště trestným činem.
Prezident USA Barack Obama dnes představil poměrně tvrdý návrh legislativy, která má u amerických firem postavit podobné vyhýbání se dani mimo zákon. Během příštích deseti let má na tom americká státní kasa vydělat až 210 miliard dolarů.
Proti navrhovaným změnám, které mají začít platit od roku 2011, se podle BBC řada amerických společností bouří. Obama teď k jejich prosazení potřebuje souhlas kongresu, kde má však jeho strana většinu.
Konec s "do nebe volajícími úniky"
Prezident hodlá mimo jiné skoncovat s praxí, která dnes umožňuje firmám neplatit daně za příjmy nabyté v zámoří, pokud jsou tyto opět investovány do zámořských poboček.
„Kroky, které dnes oznamuji, nám pomohou vypořádat se s některými do nebe volajícími případy toho, co je na našem systému výběru daní špatného," řekl na tiskové konferenci pořádané spolu s ministrem financí Timothy Geithnerem.
Zatímco většina Američanů podle Obamy plní ohledně daní svou zodpovědnost, jiní se z ní snaží ulít. Nová legislativa tak podle něj napraví dosavadní daňový systém „plný korporativních děr," řekl v narážce na fakt, že daňové zákony šly podle něj v minulosti až příliš na ruku silnému lobbingu ze strany průmyslu a finančnictví.
Jeho administrativa chce teď americkým firmám zakázat daňové odpisy na jejich zámořské operace, dokud nepřiznají své zisky v USA. Na výdaje firem na výzkum a experimenty by se nová opatření nevztahovala.
Dnes také mohou americké firmy získávat „kredit" na americké daně za daně odvedené v cizích zemích. Obama je ale přesvědčen, že některé společnosti toho zneužívají umělým navyšováním nesplacených daní.
Obamova administrativa chce také omezit strategii, která nadnárodním společnostem se sídlem ve Spojených státech dovoluje odvádět příjmy do jurisdikcí s nízkými daněmi. Americké daňové úřady tak zřejmě začnou považovat některé zahraniční pobočky za oddělené společnosti.
Potáhnou firmy z Kajmanů do Čečenska?
Prezident se také vyslovil pro větší transparentnost bank v daňových rájích, kde mají své účty američtí občané, jako jsou například Kajmanské ostrovy. Obama navrhuje zpřísnění podávání zpráv o zámořských investicích a tvrdší postih těch, kdo zahraniční účty nepřiznají.
Tim Geithner prohlásil, že ohlašované změny přinesou americkému daňovému systému „vyváženost".
Na „konci daňových rájů a bankovního tajemství" se světoví lídři dohodli počátkem dubna na londýnském summitu G20, opatření v tomto směru přijala už i EU.
Jak těžké ale bude v globální ekonomice daňovou disciplínu uhlídat, naznačil před časem Týdeník Respekt, podle kterého se s tichou tolerancí Ruska může ve svého druhu daňový ráj proměnit například čerstvě mírové Čečensko.