V Tuzemáku firmy Drak našli 50 % smrtícího metanolu

Tomáš Fránek
16. 10. 2012 19:25
Oficiální distributor likérky měl v nelegálním skladu jed, potvrdil rozbor
Tuzemák z nelegálního skladu společnosti Verdana obsahuje 50 % metanolu
Tuzemák z nelegálního skladu společnosti Verdana obsahuje 50 % metanolu | Foto: SZPI

Brno - V Tuzemáku zabaveném v nelegálním skladu výhradního distributora Likérky Drak tvořil jedovatý metanol až polovinu veškerého alkoholu. Po rozboru to potvrdila Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

"V produktu označeném etiketou a kolkem společnosti Likérka Drak - Original Tuzemák alk. 40 % obj. v lahvi o obsahu 0,42 l  prokázala laboratorní analýza přítomnost metanolu v koncentraci 535 847mg na litr absolutního alkoholu (mg/l a.a.)," řekl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

"Metanol tak představuje 50 procent veškerého alkoholu v uvedeném spotřebitelském balení. Jedná se o vysoce toxickou směs, kterou výrobce zabalil jako potravinu a připravil k expedici do maloobchodní sítě," dodává mluvčí.

Tuzemák přitom inspekce našla v nelegálním skladu společnosti Verdana ve Zlíně, celkem jde o 7600 lahví, což představuje celkem 3300 litrů lihoviny. Policie už předvedla k výslechu jednatele likérky Drak.

Smrt pro tisíce osob

"Zjištěné množství lihoviny je při uvedené koncentraci metanolu schopno usmrtit řádově tisíce osob," říká Kopřiva.

Inspekce předala veškerá zjištění policii a celní správě, aby tyto složky mohly konat v rámci svých pravomocí. Pokud se potvrdí, že jde skutečně výrobky Likérky Drak, půjde o první nález metanolového alkoholu u oficiálního výrobce.

Jednatel likérky Pavel Čaniga, kterého večer zadržela policie a předvedla k výslechu, označil výsledky rozborů za nesmyslné. A tvrdí, že někdo chce likérku zlikvidovat. "U mě se totiž metanol vůbec neobjevuje," tvrdí. Inspekce ale upozornila, že metanol byl v láhvích s originálním kolkem.

Inspekce už přitom minulý týden oznámila, že výhradní distributor produktů Likérky Drak pro český trh, společnost Verdana, měl v nepovoleném skladu ve Zlíně přes 30 tisíc lahví a několik plastových barelů bez jakýchkoli údajů dokazujících původ lihu a datum výroby.

Na sklad upozornil anonym. "K prohlídce došlo na základě anonymního telefonátu, který nás upozornil na možné sklady pančovaného alkoholu právě v areálu bývalého Svitu," uvedla mluvčí zlínské policie Jana Macalíková.

Vyzkoušeli jsme automat Draka v Tescu. Nakupují tu hlavně zoufalci:

Nic nezákonného, říkala firma

Právě lahve s logem Likérky Drak se v září objevily mezi výrobky obsahujícími nebezpečný metanol. Podle zástupců likérky však šlo o padělky, v oficiálních výrobcích Likérky Drak totiž rozbory metanol nenašly. Likérka v září vypsala milionovou odměnu za dopadení pachatele pančování.

Firmy se bránily i v minulém týdnu po odhalení nelegálního skladu. Podle jednatele likérky Pavla Čanigy byly všechny faktury řádně doloženy a ze zboží byla zaplacena spotřební daň. "Nemám informace, že by se stalo něco nezákonného," řekl Čaniga. Podle jednatele firmy Verdana Roberta Sedlaříka byla pouze výrobní šarže u některých výrobků nečitelná. "Probíhá náprava, inspekce to ví. Budeme je volat na kontrolu a zboží se uvolní do prodeje," uvedl před týdnem Sedlařík.

Ve stínu Draka. Reportáž z centra metanolové aféry

 

Právě se děje

před 56 minutami

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy