otrava

Čínský miliardář Lin Čchi, šéf herní firmy Yoozoo, byl otráven

ínský miliardář Lin Čchi, prezident a výkonný ředitel firmy Yoozoo vyvíjející počítačové hry, který zemřel 25. prosince, byl otráven. Informoval o tom zpravodajský server BBC News s odvoláním na šanghajskou policii, podle níž je hlavním podezřelým jeden z Linových kolegů.

Společnost Yoozoo proslavila především strategie Hra o trůny: Zima se blíží (Game of Thrones: Winter is Coming) vycházející z oblíbeného stejnojmenného seriálu na motivy knižní ságy George R. R. Martina.

Majetek 39letého Lina se odhaduje na 1,3 miliardy amerických dolarů (asi 27,8 miliard korun). Podrobnosti o jeho smrti jsou zatím jen kusé; podle prohlášení zástupců jeho firmy byl Lin hospitalizován 16. prosince poté, co se mu udělalo nevolno, ale jeho stav byl stabilizovaný. V pátek 25. prosince ale firma oznámila, že zemřel.

Zdroj: ČTK

Navalnyj žaluje Putinova mluvčího. Tvrdil, že se ruský opoziční předák při obviňování prezidenta ze své otravy řídil instrukcemi CIA

Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj podal žalobu na mluvčího ruského prezidenta Vladimira Putina kvůli nactiutrhání. Mluvčího Dmitrije Peskova žaluje známý kritik poměrů v Rusku za tvrzení, že se prý při obviňování Putina z odpovědnosti za svou letošní otravu řídí instrukcemi americké Ústřední zpravodajské služby CIA, uvedla dnes agentura Interfax s odvoláním na informace moskevského soudu, kde byla žaloba podána. Peskov se zatím nevyjádřil a soud dosud nerozhodl, zda žalobu vůbec přijme.

Navalnyj žádá soud, aby Peskovovy výroky uznal za neodpovídající skutečnosti a poškozující jeho čest, důstojnost a pověst, a nařídil mluvčímu, aby na webu Kremlu zveřejnil dementi svého vyjádření.

Navalnyj v srpnu zkolaboval při vnitrostátním letu ze sibiřského Tomsku do Moskvy. Letoun musel přistát v Omsku, kde byl opozičník hospitalizován. Později úřady svolily s přepravou bezvědomého pacienta do Berlína, kde se se zotavil. Podle Německa byl kritik Kremlu otráven nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok, kterou vyvíjel někdejší Sovětský svaz.

V rozhovoru, který 1. října vyšel v časopise Der Spiegel, Navalnyj prohlásil, že považuje za strůjce své otravy ruského prezidenta Vladimira Putina.

Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) dnes potvrdila, že v krvi ruského kritika Kremlu Alexeje Navalného byla nalezena látka typu novičok

Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) dnes potvrdila, že v krvi ruského kritika Kremlu Alexeje Navalného byla nalezena látka typu novičok, informuje agentura AFP. Navalnyj byl v srpnu s příznaky otravy a v bezvědomí převezen na kliniku v Berlíně.

O přezkoumání Navalného vzorků požádalo Organizaci pro zákaz chemických zbraní Německo. Otravu jedem ze skupiny novičok již dříve potvrdily laboratoře v Německu, Francii a Švédsku. Moskva však dosud tvrdila, že o Navalného otravě nejsou důkazy.

OPCW uvedla, že dva vzorky Navalného krve a moči obsahovaly "inhibitor cholinesterázy" podobný dvěma látkám typu novičok, které organizace v roce 2019 zakázala. Inhibitor cholinesterázy brzdí účinek cholinesterázy, enzymu klíčového pro přenos nervových impulzů v organismu.

Zdroj: ČTK

Za otravou Navalného stálo nejspíše ruské vedení, říká americký ministr zahraničí Pompeo

Podle amerického ministra zahraničí Mika Pompea existuje "značná pravděpodobnost", že za údajnou otravou kritika Kremlu Alexeje Navalného stálo ruské vedení. Informovala o tom agentura Reuters.

"Existuje značná pravděpodobnost, že to (útok na Navalného) pochází od čelných ruských představitelů," řekl Pompeo v rozhovoru v rádiovém pořadu, jehož přepis zveřejnilo ministerstvo zahraničí.

Podle Pompea Spojené státy nadále vyhodnocují, jakou zvolí odpověď. "Uděláme vše pro to, abychom snížili riziko, že se takové věci budou opakovat," dodal šéf americké diplomacie.

Zdroj: ČTK

Britské ministerstvo zahraničí si kvůli otravě Navalného předvolalo ruského velvyslance v Londýně

Britské ministerstvo zahraničí si předvolalo ruského velvyslance v Londýně Andreje Kelina, aby mu vyjádřilo "hluboké znepokojení" nad otrávením kritika Kremlu Alexeje Navalného. Na twitteru to oznámil britský ministr zahraničí Raab Dominic.

"Je naprosto nepřijatelné, aby byla používána zakázaná chemická zbraň. Rusko musí provést úplné a transparentní vyšetřování," napsal Raab.

Šéf britské diplomacie dodal, že si s úlevou vyslechl dnešní informaci o tom, že Navalnyj byl probuzen z umělého kómatu. "Doufám, že jeho stav se bude nadále zlepšovat," dodal Raab.

Ruský pacient se léčí na berlínské klinice Charité. Přední kritik režimu ruského prezidenta Vladimira Putina zkolaboval v srpnu v letadle, kterým se vracel z návštěvy Sibiře do Moskvy.

Zdroj: ČTK

Evropská komise neuvalí na Rusko sankce kvůli Navalnému, dokud vyšetřování nepotvrdí viníka

Evropská komise v reakci na naléhání mnohých představitelů evropských států uvalit na Rusko nové sankce kvůli otravě opozičního vůdce Alexeje Navalného upozornila, že takový krok bude možný až poté, co vyšetřování odhalí, kdo je za útok odpovědný. Moskva odpovědnost nadále odmítá a poukazuje na to, že Berlín, který otravu ve středu oznámil, zatím nepředložil žádné důkazy. Běloruský prezident Alexandr Lukašenko prohlásil, že jde o podvod s cílem přimět ruského prezidenta Vladimira Putina, aby v Bělorusku zmítaném protivládními protesty nezasahoval.

Německá vláda ve středu oznámila, že k otravě Navalného byla nade vší pochybnost použita nervově paralytická látka ze skupiny novičok, vyvinutá v bývalém Sovětském svazu. Zpráva vyvolala kritické reakce na adresu Moskvy. O vývoji celé kauzy mají mimo jiné v pátek v Bruselu diskutovat velvyslanci členských zemí NATO.

Mluvčí EK Peter Stano řekl, že další sankce Evropské unie mohou přijít, až vyšetřování odhalí, kdo je za otravu Navalného zodpovědný. Nezávislé vyšetření a předání pachatelů spravedlnosti podle něj musí zajistit Rusko. Stano dodal, že EU bude reagovat na základě příštích kroků Moskvy.

Zdroj: ČTK
Pokračovat