otrava

Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) dnes potvrdila, že v krvi ruského kritika Kremlu Alexeje Navalného byla nalezena látka typu novičok

Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) dnes potvrdila, že v krvi ruského kritika Kremlu Alexeje Navalného byla nalezena látka typu novičok, informuje agentura AFP. Navalnyj byl v srpnu s příznaky otravy a v bezvědomí převezen na kliniku v Berlíně.

O přezkoumání Navalného vzorků požádalo Organizaci pro zákaz chemických zbraní Německo. Otravu jedem ze skupiny novičok již dříve potvrdily laboratoře v Německu, Francii a Švédsku. Moskva však dosud tvrdila, že o Navalného otravě nejsou důkazy.

OPCW uvedla, že dva vzorky Navalného krve a moči obsahovaly "inhibitor cholinesterázy" podobný dvěma látkám typu novičok, které organizace v roce 2019 zakázala. Inhibitor cholinesterázy brzdí účinek cholinesterázy, enzymu klíčového pro přenos nervových impulzů v organismu.

Zdroj: ČTK

Za otravou Navalného stálo nejspíše ruské vedení, říká americký ministr zahraničí Pompeo

Podle amerického ministra zahraničí Mika Pompea existuje "značná pravděpodobnost", že za údajnou otravou kritika Kremlu Alexeje Navalného stálo ruské vedení. Informovala o tom agentura Reuters.

"Existuje značná pravděpodobnost, že to (útok na Navalného) pochází od čelných ruských představitelů," řekl Pompeo v rozhovoru v rádiovém pořadu, jehož přepis zveřejnilo ministerstvo zahraničí.

Podle Pompea Spojené státy nadále vyhodnocují, jakou zvolí odpověď. "Uděláme vše pro to, abychom snížili riziko, že se takové věci budou opakovat," dodal šéf americké diplomacie.

Zdroj: ČTK

Britské ministerstvo zahraničí si kvůli otravě Navalného předvolalo ruského velvyslance v Londýně

Britské ministerstvo zahraničí si předvolalo ruského velvyslance v Londýně Andreje Kelina, aby mu vyjádřilo "hluboké znepokojení" nad otrávením kritika Kremlu Alexeje Navalného. Na twitteru to oznámil britský ministr zahraničí Raab Dominic.

"Je naprosto nepřijatelné, aby byla používána zakázaná chemická zbraň. Rusko musí provést úplné a transparentní vyšetřování," napsal Raab.

Šéf britské diplomacie dodal, že si s úlevou vyslechl dnešní informaci o tom, že Navalnyj byl probuzen z umělého kómatu. "Doufám, že jeho stav se bude nadále zlepšovat," dodal Raab.

Ruský pacient se léčí na berlínské klinice Charité. Přední kritik režimu ruského prezidenta Vladimira Putina zkolaboval v srpnu v letadle, kterým se vracel z návštěvy Sibiře do Moskvy.

Zdroj: ČTK

Evropská komise neuvalí na Rusko sankce kvůli Navalnému, dokud vyšetřování nepotvrdí viníka

Evropská komise v reakci na naléhání mnohých představitelů evropských států uvalit na Rusko nové sankce kvůli otravě opozičního vůdce Alexeje Navalného upozornila, že takový krok bude možný až poté, co vyšetřování odhalí, kdo je za útok odpovědný. Moskva odpovědnost nadále odmítá a poukazuje na to, že Berlín, který otravu ve středu oznámil, zatím nepředložil žádné důkazy. Běloruský prezident Alexandr Lukašenko prohlásil, že jde o podvod s cílem přimět ruského prezidenta Vladimira Putina, aby v Bělorusku zmítaném protivládními protesty nezasahoval.

Německá vláda ve středu oznámila, že k otravě Navalného byla nade vší pochybnost použita nervově paralytická látka ze skupiny novičok, vyvinutá v bývalém Sovětském svazu. Zpráva vyvolala kritické reakce na adresu Moskvy. O vývoji celé kauzy mají mimo jiné v pátek v Bruselu diskutovat velvyslanci členských zemí NATO.

Mluvčí EK Peter Stano řekl, že další sankce Evropské unie mohou přijít, až vyšetřování odhalí, kdo je za otravu Navalného zodpovědný. Nezávislé vyšetření a předání pachatelů spravedlnosti podle něj musí zajistit Rusko. Stano dodal, že EU bude reagovat na základě příštích kroků Moskvy.

Zdroj: ČTK

V indické továrně na koberce se při úniku plynu otrávilo sedm lidí včetně dětí

Sedm lidí včetně tří dětí ve čtvrtek zemřelo kvůli úniku plynu v továrně na výrobu koberců v severní Indii. Smrtící plyn patrně unikl z cisterny, která přijela doplnit zásoby kyseliny používané k praní tkaných koberců. S odvoláním na oficiální úřady o tom informovala agentura AP.

Pět ze sedmi mrtvých patřilo k jedné rodině včetně jedné ženy a jejích tří dětí. Zatím není jasné, kolik lidí v továrně pracovalo, a zda tu byly zaměstnávány i děti, anebo jen přišly matku navštívit.

K čištění koberců se v Indii obvykle používá kyselina fluorovodíková a čpavek. K neštěstí došlo ve městě Sitapúr, asi 80 kilometrů jihovýchodně od Lakhnaú, metropole státu Uttarpradéš, který je proslulý svými ručně vázanými koberci.

Zdroj: ČTK

Jedenáct lidí se v motorestu v Jablonci nad Nisou přiotrávilo po úniku oxidu uhelnatého

Při úniku oxidu uhelnatého (CO) z plynového kotle v motorestu v Jablonci nad Nisou - Rýnovicích se v noci na dnešek přiotrávilo 11 lidí. Osm z nich bylo hospitalizováno, sedm umístěných v jablonecké nemocnici ráno propustili. Jedna žena byla v noci převezena do Liberce do hyperbarické komory. Únik plynu prověřuje policie. Právní kvalifikace zatím stanovena nebyla, řekla mluvčí policie Dagmar Sochorová.

Záchranná služba byla v sobotu večer původně volána ke kolapsovému stavu. "Po příjezdu naše posádky okamžitě zaznamenaly, že jim začala signalizovat čidla, které mají u sebe, na vysoké CO. Takže okamžitě zalarmovali integrovaný záchranný systém," řekl krajský mluvčí záchranné služby Michael Georgiev.

V motorestu zasahovali i hasiči, kteří evakuovali 12 lidí. "Byla tam nějaká závada na kotli," dodala operační hasičů. Zásah podle ní trval zhruba hodinu, hasiči prostory odvětrali.

Zdroj: ČTK
Pokračovat