Brno - Ani České republice se nevyhne skandál s použitím koňského masa v potravinách. Oznámila to Státní zemědělská a potravinářská inspekce.
Ve vzorcích mražených potravin s mletým hovězím masem, které inspekce odebrala minulý týden v české maloobchodní síti, totiž analýza DNA potvrdila přítomnost koňského masa.
Jde o dva vzorky výrobku Nowaco Lasagne Bolognese vyrobené v Lucembursku, konkrétně masem plněné těstoviny v rajské omáčce - zmrazené, v balení 400 gramů s označením doby minimální trvanlivosti do 18. 10. 2013 (první vzorek) a 24. 2. 2014 (druhý vzorek), výrobní šarže: 18/10/13 111/12 17:03 a 24/02/14 240/12 8:30.
Oba vzorky inspekce odebrala v provozovně společnosti Tesco Stores v Plzni.
Obchod musí výrobek stáhnout
Inspekce nařídila prodejci, aby "klamavě označené výrobky" neprodleně stáhl ze své tržní sítě.
"Koňské maso není pro člověka škodlivé a je nabízeno k prodeji i v České republice," připomíná mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.
"Prokáže-li však laboratorní analýza přítomnost koňského masa ve výrobku, ale tato složka není označena na obalu potraviny, jedná se o delikt s právní kvalifikací klamání spotřebitele. Zákon zde umožňuje uložit sankci do výše tří milionů korun," dodává.
Společnost Tesco potvrdila, že lasagne už preventivně stáhla z prodeje na základě informací, které dostala od dodavatele a z médií.
"Celá situace nás velmi mrzí a s dodavatelem výrobků značky Nowaco budeme o celé věci jednat. Podle odborníků nepředstavuje výrobek zdravotní riziko. Přesto nabízíme zákazníkům, kteří mají doma tento výrobek a nemají k němu důvěru, možnost vrácení peněz. Stačí, když budou kontaktovat pult služeb zákazníkům v jakémkoliv našem obchodě," uvedla společnost v prohlášení.
Zasažena velká část Evropy
Skandál se zaměňováním levnějšího koňského masa za hovězí vypukl v polovině ledna ve Velké Británii a v Irsku. Podobné případy se pak objevily také ve Francii, Rakousku, Norsku, Dánsku, Nizozemsku, Německu, Švýcarsku, Švédsku nebo ve Finsku.
Narůstající skandál byl minulý týden v Bruselu tématem jednání ministrů zemědělství zemí Evropské unie.
Po skončení schůzky oznámil evropský komisař pro zdraví Tonio Borg, že Evropská komise vyzvala všechny členské země EU k intenzivnímu monitorování produktů z hovězího masa, včetně namátkových kontrol DNA, aby se zjistilo, zda neobsahuje koninu.