Výsledky průzkumu
Co považují Češi za rozumné pořídit na dluh
- 88 % - koupě, rekonstrukce nemovitosti
- 53 % - vzdělání, kurzy
- 45 % - zdravotní péče
- 41 % - domácí spotřebiče, elektronika
- 26 % - splacení jiného úvěru
- 14 % - dovolená, cestování
Jak dlouho by si udrželi svůj měsíční rozpočet bez potíží?*
- 6 % méně než měsíc
- 18 % asi 1 měsíc
- 28 % asi 3 měsíce
- 17 % asi 6 měsíců
- 17 % 1 rok a více
Pozn.. *vyčleněni důchodci 14 procent
Zdroj: BNP Parinbas
Praha - Čtvrtina z těch, kteří si v Česku koupili zboží na úvěr, se v roce 2006 dostala do potíží se splácením. Před dvěma lety bylo toto číslo o celých devět procentních bodů nižší.
Vyplývá to z průzkumu, který pro Pojišťovnu Cardif Pro Vita uskutečnila v květnu výzkumná agentura STEM/MARK. Cardif Pro Vita nabízí v česku pojištění schopnosti splácet finanční závazek.
Téměř tři čtvrtiny respondentů pak považují za rozumné pojistit si schopnost splácet úvěr.
Výzkumníci také zjistili, že přes padesát procent rodin v Česku by v případě ztráty příjmů - například, pokud by živitel rodiny přišel o práci - nedokázalo udržet životní standard déle než tři měsíce. Navzdory této nejistotě lidé nespoří, naopak utrácejí stále více.
- Češi chtějí roztočit své platy. Šetří jen každý pátý - více ZDE
- Češi berou 20 399 korun, čtvrtinu toho, co Rakušané - více ZDE
Život na dluh je oblíbený
Podle výzkumu STEM/MARK se sedmi z deseti Čechů (nejvíce mladým mezi 35-34 lety) půjčky zamlouvají, protože umožňují koupený předmět užívat okamžitě a splácet až poté. Muži pak více riskují při splácení - až třetina z nich neváhá splácet jeden úvěr druhým, u žen jde jen o pětinu dotázaných. "Ženy také více kontrolují rodinné rozpočty", citovala čtk obchodního ředitele Cardif Pro Vita Zdenka Jaroše.
Lidé považují podle průzkumu za rozumné financovat z úvěru koupi nebo rekonstrukci domu, vzdělávání a kurzy či domácí spotřebiče a elektroniku. Nejzávaznějším důvodem neschopnosti splácet své dluhy je podle nich vážná nemoc a ztráta zaměstnání.
Česká národní banka dlouhodobě varuje, že úvěrová spirála stále častěji a silněji dopadá na chudší vrstvu, což ekonomové považují za velmi nebezpečný jev. České domácnosti ke konci dubna podle ČNB dlužily celkem 584,2 miliardy korun.