Češi chtějí roztočit své platy. Šetří jen každý pátý

Kateřina Štíchová
21. 6. 2007 12:00
Každý druhý si chce vylepšit vybavení domácnosti
Foto: CCS

Praha - Češi jsou stále větší optimisté. Nebojí se budoucnosti a přestávají šetřit. Peníze chtějí utrácet a mít se lépe. Nejdůležitější je pro ně domácnost. Do jejího vybavení chce letos investovat každý druhý.

Uvádí to aktuální studie Barometr Cetelem. Podle ní svou budoucnost vidí Češi optimističtěji než většina obyvatel ostatních středoevropských zemí.

Chuť utrácet stoupá

Původně v roce 2006 plánovalo více spořit 60 procent Čechů, ale v roce 2007 už jen 22 procent. "V porovnání s loňským rokem došlo k významnému snížení ochoty Čechů spořit, a to o celých 38 procent." říká Václav Horák, generální ředitel společnosti Cetelem. Nejvíce by naopak chtěli spořit Britové, Francouzi a Němci.

Největší nechuť k šetření mají Maďaři. Jen šest procent z nich myslí na úspory, naproti tomu 92 procent z nich počítá s tím, že jejich výdaje vzrostou.

Chuť utrácet roste i v Česku. Zatímco v roce 2006 plánovalo více utrácet 69 procent českých spotřebitelů, v roce 2007 už to bylo 74 procent. Česká republika se tak umístila spolu se Španělskem na třetím místě za Maďarskem a Polskem, kde by rádi utráceli ještě více. Vyšší útraty lidí hospodářství podle ekonomů prospějí.

Nákupní záměry                   Česko Všechny země*
Volný čas a cestování 49 % 45 %
Elektrospotřebiče 40 % 29 %
Mobilní telefony 31 % 19 %

Zdroj: Cetelem

Češi chtějí investovat zejména do oblasti volného času a cestování. Zájem roste také o nákup elektrospotřebičů, spotřební elektroniky a mobilních telefonů. Ve všech těchto kategoriích Češi předehnali průměr dvanácti evropských zemí sledovaných ve studii.

Foto: Aktuálně.cz

Do roku 2010 by navíc podle prognózy BIPE měly výdaje na vybavení českých domácností dále vzrůst: u nábytku o 21 procent, u elektrospotřebičů o 14 procent a u spotřební elektroniky a počítačů o 13 procent. Vedle výdajů na vybavení domácností poroste v příštích letech zájem i o rekonstrukce a úpravy bydlení, které by do roku 2010 měly stoupnout o 35 procent.

Příjmy podle Barometru porostou

V příštích třech letech se zvýší příjmy evropských domácností a současně stoupne nerovnoměrné rozdělení příjmů. Lidé budou chtít méně spořit a více utrácet. Průměrný roční příjem na obyvatele podle parity kupní síly v Česku v roce 2010 vzroste na 15 532 eur ze 12 537 eur v roce 2005, a bude tak vyšší než třeba v Portugalsku. 

Studie Barometr Cetelem, která slouží jako zdroj informací pro účastníky spotřebitelského trhu, je výsledkem průzkumu spotřebitelů ve 12 evropských státech. Průzkum uskutečnila firma Research International koncem minulého roku. Společnost se telefonicky a osobním pohovorem dotazovala deseti tisíc respondentů, v každé zemi nejméně 500.

Tabulka záměru utrácet a spořit v příštích 12 měsících:

Země                                  Kolik budou spořit Kolik budou utrácet
v Německu 38 % 31 %
v Belgii 35 % 47 %
ve Španělsku 24 % 74 %
ve Francii 41 % 38 %
v Itálii 29 % 47 %
v Portugalsku 14 % 64 %
ve Velká Británii 45 % 54 %
v Maďarsku 6 % 92 %
v Polsku 15 % 75 %
v Česká republice 22 % 74 %
na Slovensku 18 % 72 %
v Rusku 31 % 67 %
Průměr všech zemí 27 % 61 %

Zdroj: Cetelem

 

Právě se děje

před 10 minutami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U zlínských hokejistů skončil kouč Stavjaňa, vrací se Svoboda

Hokejisty Zlína už nevede Antonín Stavjaňa, vedení klubu dnes hlavního trenéra večer odvolalo z funkce. Na lavičku posledního celku extraligy se po půlroce vrací Robert Svoboda. Berani o tom informovali na svých webových stránkách.

Zlínští hokejisté získali v 11 kolech jen šest bodů za dvě vítězství. Aktuálně mají na kontě sérii tří porážek při skóre 4:16. S celkovými 41 inkasovanými góly mají nejhorší obranu v soutěži.

"Členové prezidia, představenstva klubu a rady jednatelů se domluvili na změně trenéra. Po neúspěšném působení Antonína Stavjani se vrací Robert Svoboda, který do konce minulé sezony mužstvo trénoval a zná tak jeho kvality. Byla to logická volba," uvedl generální manažer klubu Martin Hosták.

Další zprávy