Praha - Ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová je připravena předložit návrh na zvýšení minimální mzdy o 500 korun.
Řekla to ve čtvrtek ve Sněmovně při odpovědích na ústní interpelace poslanců.
"Já teď jsem připravena tuto záležitost přednést na dalším jednání tripartity, které bude předpokládám 9. dubna, a půjdu s návrhem na navýšení zhruba na osm a půl tisíce korun," řekla Müllerová.
"Musím konstatovat, že skutečně od roku 2007 nedošlo k navýšení minimální mzdy," uvedla. "My jsme tuto otázku několikrát diskutovali se svými partnery v rámci tripartity," dodala.
Zástupci odborů jsou podle ní této otázce velmi nakloněni, ale zaměstnavatelé se k ní podle jejích slov příliš kladně nestaví.
Proti růstu minimální mzdy je naopak koaliční ODS. "Zvýšení minimální mzdy, se kterým přichází ministryně Müllerová, by vedlo k dalšímu zvýšení nezaměstnanosti. V době, kdy nezaměstnanost roste, si nemůžeme dovolit naložit zaměstnavatelům na záda další kříž," uvedla pražská poslankyně za ODS Lenka Kohoutová.
Dalším rizikem podle ní je zvýšení výdajů státu, a to kvůli provázanosti na sociální dávky. "Proto bych chtěla uklidnit jak zaměstnance, tak zaměstnavatele, že ODS takový návrh rozhodně nepodpoří," uvedla Kohoutová v tiskové zprávě.
V současné době představuje minimální mzda osm tisíc hrubého měsíčně. Müllerová připomněla, že od letošního 1. ledna se zvýšila u mladistvých a zdravotně postižených také na osm tisíc korun.
Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil již dříve řekl, že odbory chtějí zvýšení minimální mzdy z osmi na devět tisíc korun. Návrh již odboráři v únoru předali Sněmovně. Odměňování minimální mzdou se podle dřívějších odhadů ministerstva práce a sociálních věcí týká zhruba 80 tisíc až 120 tisíc zaměstnanců v České republice.
V prosinci 2011 vláda projednávala návrh na navýšení minimální mzdy z osmi tisíc korun o 400 nebo 500 korun. Kabinet tehdy návrh neschválil s poukazem na nejistý vývoj domácí ekonomiky.