Luxusní zboží zase táhne, tržby stouply o čtvrtinu

Veronika Skálová ČTK Veronika Skálová, ČTK
14. 10. 2010 13:27
Nejvíc roste zájem o drahé hodinky, ale stejně tak i o šampaňské nebo koňak.
Šmapaňské Dom Perignon propaguje v reklamě i Eva Herzigová.
Šmapaňské Dom Perignon propaguje v reklamě i Eva Herzigová. | Foto: Bleskově, Dom Pérignon

Paříž - Luxusní zboží je po krátkém útlumu v loňském roce opět v kurzu. Poptávka po drahém šampaňském, lihovinách a luxusních hodinkách vystřelila tržby francouzského výrobce luxusního zboží LVMH SA za třetí čtvrtletí o 24 procent vzhůru.

Koncern, který pod sebou sdružuje značky Louis Vuitton, Givenchy, Moët&Chandon, Dom Perignon, Hennesy nebo TAG Heuer, utržil za tři měsíce 5,1 miliardy eur, tedy v přepočtu asi 124,5 miliardy korun.

Srovnatelné tržby očištěné od vlivu nových akvizic a zisků z prodeje majetku vzrostly ve srovnání s loňským rokem o 14 procent, tedy o tři procenta víc než předpokládali experti. V loňském roce klesly tržby LVMH o tři procenta.

Potvrzuje se tak předpoklad, že trh s luxusním zbožím se po zásahu krize rychle otřepal a jeho oživení bude rychlejší, než se původně čekalo. Důvodem je mimo jiné i poptávka v Číně a vývoj směnných kurzů.

Největší podíl na rostoucích tržbách měla poptávka po hodinkách a špercích, která zvýšila jejich prodej o 22 procent, zájem o módu a kožené zboží značek Louis Vuitton, Fendi a Donna Karan stoupla o 14 procent.

Srovnatelné tržby z prodeje lihovin stouply o 17 procent především díky větší poptávce po exkluzivních značek vín i destilátů, především po koňaku Henessy v Asii.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy