móda

Zemřel módní návrhář Alber Elbaz, který 14 let šéfoval značce Lanvin

Zemřel izraelský módní návrhář Alber Elbaz, který v letech 2001 až 2015 jako umělecký šéf určoval směřování značky Lanvin. Bylo mu 59 let. Informoval o tom dnes šéf společnosti Richemont, pod níž spadala Elbazova značka AZfashion.

"Zpráva o Alberově náhlém úmrtí mě šokovala a přijal jsem ji s velkým zármutkem. Alber měl zaslouženou pověst jedné z nejnadanějších a nejmilovanějších osobností svého oboru," uvedl Johann Rupert z Richemontu. "Vždycky mě ohromovala jeho inteligence, citlivost, velkorysost a bezbřehá kreativita," dodal.

Se společností Richemont začal Elbaz spolupracovat v roce 2019, aby vytvořil vlastní značku. Chtěl tím završit kariéru, která ho dovedla mezi návrhářskou elitu.

Elbaz se narodil v roce 1961 v Maroku, vyrostl v Izraeli a v 80. letech se přesunul do New Yorku. V módní branži na sebe upoutal pozornost v roce 1996, kdy převzal vedení francouzské značky Guy Laroche, o dva roky později se stal uměleckým ředitelem módního domu Yves Saint Laurent.

Zdroj: ČTK

Oděvnímu řetězci H&M klesl roční zisk o 88 procent

Švédskému oděvnímu řetězci H&M loni klesl zisk před zdaněním o 88 procent na 2,05 miliardy švédských korun (5,3 miliardy Kč). Firma dnes uvedla, že pandemie ovlivní prodej i v letošním prvním kvartálu. H&M je druhý největší prodejce oděvů na světě za španělským podnikem Inditex, majitelem obchodů Zara. V předchozím finančním roce, který končí v listopadu, firma vykázala zisk 17,4 miliardy švédských korun.

"Pokračující omezení spolu s mnoha případy dočasného uzavření obchodů budou mít velmi negativní dopad na první čtvrtletí," uvedla generální ředitelka Helena Helmerssonová. Dodala, že dosáhnout celoročního zisku se podařilo za pomoci rostoucí internetového prodeje a kontroly nákladů.

Zdroj: ČTK
Pokračovat