Google porazil u soudu Louise Vuittona i další luxus

Ekonomika Ekonomika
23. 3. 2010 14:08
Vyhledávač smí dál prodávat reklamu na místech, která výrobcům luxusu vadila
Foto: Aktuálně.cz

Lucemburk - Google smí dál prodávat reklamu na luxusní značky ve svém vyhledávači. Evropský soudní dvůr v Lucemburku vynesl průlomový verdikt ve sporu Google s prestižními světovými značkami v čele s Louis Vuittonem. Výrobcům luxusu vadilo, že Google prodává klíčová slova obsahující názvy jejich značek.

Spor se táhl pět let.

"Google neporušil zákon o ochranných známkách tím, že inzerentů umožnil nákup klíčových slov odpovídajícím značkám jejich konkurentů," píše se ve verdiktu soudu.

Google prodává klíčová slova obsahující názvy prestižních značek v rámci své služby AdWords. Když si někdo ve vyhledávači zadal značku například Louis Vuitton, dostal kromě klasických odkazů na internetové stránky také sponzorované odkazy, které odkazovaly na internetové stránky jiných firem.

Placené inzeráty jsou páteří modelu internetového obchodu. Pro Google, největší světový vyhledávač, to není žádná maličkost: příjmy z nich tvoří 97 procent ročních příjmů z reklamy, tedy z částky téměř 24 miliard dolarů.

Výrobci luxusu to označovali za zvýhodňování padělatelů značek a těch, kteří parazitují na jejich úspěchu.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

České basketbalistky zahájily boje o ME výhrou v Itálii

České basketbalistky vstoupily do kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2021 vítězstvím 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie. Další zápas čeká výběr trenéra Štefana Svitka v neděli, kdy v pražské hale Královka nastoupí proti Rumunsku.

Nejlepší střelkyní hostujícího celku byla v Cagliari s 15 body Julia Reisingerová, 11 bodů přidala Kia Vaughnová a český tým tak úspěšně vykročil za čtrnáctou účastí na mistrovství Evropy za sebou. Na šampionát postoupí vítězové devíti kvalifikačních skupin a pět nejlepších celků z druhých míst.

Kvalifikace basketbalistek o postup na mistrovství Evropy 2021 - skupina D:

Itálie - ČR 52:62 (19:16, 29:33, 41:44)

Nejvíce bodů: Zandalasiniová 16, Dottová 13, Bestagnová 10 - Reisingerová 15, Vaughnová 11, Elhotová 9. Fauly: 14:16. Trestné hody: 13/6 - 8/7. Trojky: 4:3. Doskoky: 35:47.

Rumunsko - Dánsko 70:55 (39:29).

Další zprávy