Lidé se vrací k luxusu, cítíme to, říká šéf BMW

Petr Jemelka Petr Jemelka
17. 3. 2010 14:04
Podle vedení automobilky by mělo být letos prodánu o 1,3 mil. více bavoráku než loni
Letos bude o luxusní BMW prý větší zájem
Letos bude o luxusní BMW prý větší zájem | Foto: Aktuálně.cz

Franfurkt nad Mohanem - Největší výrobce luxusních vozů na světě - automobilka BMW - bude velmi pravděpodobně jednou z prvních, která se po dlouhém útlumu opět nadechne a vykáže výraznější zisk.

Podle agentury ČTK to oznámilo vedení bavorského výrobce aut a současně prozradilo, že v loňském roce klesl čistý zisk BMW o 36 procent na 210 milionů eur, což odpovídá zhruba 5,3 miliardám korun.

Letos v automobilce panuje optimismus. "Vstupujeme do nového obchodního roku s opatrným optimismem a chceme dosáhnout výrazně vyšších zisků než v loňském roce," uvedl generální ředitel společnosti Norbert Reithofer.

Letos by podle něj měl stoupnout prodej o 1,3 milionů vozů. Vloni naopak o téměř stejný počet (1,28 milionu) klesl.

"Vzhledem k rozsáhlým propadům v uplynulých dvou letech nicméně ještě zabere hodně času, než se automobilové trhy po celém světě dostanou zpátky na úroveň z období před začátkem krize," upozornila firma.

Hlavním hnacím motorem cesty z útlumu má být prodej nových modelů, které by měly jít díky ekonomickému oživení rychle na odbyt.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy