Aerolinkám nejde luxus na odbyt, tak najaly fotbalisty

Ekonomika Ekonomika
14. 10. 2010 12:18
Turecká společnost chce využít hráčů Manchesteru United, ale IATA hlásí: přichází další vlna krize.

Londýn - Turkish Airlines, jedna z velkých evropských leteckých společností, si najala fotbalové hvězdy Manchesteru United, aby jí pomohly oživit zájem o létání v byznystřídě jejích letadel.

Nová reklamní kampaň, jejíž spoty uvidí lidé poprvé 20. října, přichází ve chvíli, kdy letecké společnosti pociťují další vlnu krize.

Zmírnil se ekonomický růst, méně se létá, ukazuje nejnovější statistika Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA). Luxusní způsob létání zvolilo v srpnu méně lidí než v červenci, o to citelnější pro aerolinky, že v turistické třídě zaznamenaly výsledky ještě horší.

Zpomalení ve vzduchu

"Je to jasný signál, že oživení mezinárodní letecké přepravy po recesi zpomaluje," uvedla IATA ve své nové analýze.

Největší turecké aerolinky sází na Waynea Rooyneho, slavného anglického útočníka, Edwina van der Saara, neméně proslulého nizozemského brankáře a na Patrice Evru, Francouze, který stejně jako dva předešlí fotbalisté hraje za Manchester United.

Všichni tři - ve spotu provázeni legendou klubu, sirem Bobbym Charltonem - mají pozvednout zájem o létání v těch nejluxusnějších podmínkách, které Turkish airlines nabízejí - a taky samozřejmě v nejdražších.

Reklamu s výstižným názvem "Football on Air" natáčel režisér Marco Grandio ve studiu "Manchester", který je součástí komplexu Pie Factory v anglickém Media City. Natáčení vyžadovalo postavení atrapy dopravního tryskového letadla v životní velikost a zapojilo se do něj 115 herců.

Výsledek uvidí diváci v 80 zemích.

Spojení fotbalu a airolinek není výjimečné. Na podobné partnerství sází třeba i Fly Emirates, hlavní sponzor dalšího klubu z Premier League, Arsenalu Londýn.

Údaje o počtu cestujících v prémiových třídách jsou jedním z ukazatelů zdraví leteckého průmyslu, ale rovněž jedním z hlavních indikátorů firemní aktivity. Celkem se letecká přeprava osob v srpnu sice zvýšila o 6,4 procenta, ale po červencovém růstu o 9,5 procenta.

IATA zahrnuje zhruba 240 leteckých společností, které se na celkové mezinárodní letecké přepravě podílejí 94 procenty.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 52 minutami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy