Aerolinkám nejde luxus na odbyt, tak najaly fotbalisty

Ekonomika Ekonomika
14. 10. 2010 12:18
Turecká společnost chce využít hráčů Manchesteru United, ale IATA hlásí: přichází další vlna krize.

Londýn - Turkish Airlines, jedna z velkých evropských leteckých společností, si najala fotbalové hvězdy Manchesteru United, aby jí pomohly oživit zájem o létání v byznystřídě jejích letadel.

Nová reklamní kampaň, jejíž spoty uvidí lidé poprvé 20. října, přichází ve chvíli, kdy letecké společnosti pociťují další vlnu krize.

Zmírnil se ekonomický růst, méně se létá, ukazuje nejnovější statistika Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA). Luxusní způsob létání zvolilo v srpnu méně lidí než v červenci, o to citelnější pro aerolinky, že v turistické třídě zaznamenaly výsledky ještě horší.

Zpomalení ve vzduchu

"Je to jasný signál, že oživení mezinárodní letecké přepravy po recesi zpomaluje," uvedla IATA ve své nové analýze.

Největší turecké aerolinky sází na Waynea Rooyneho, slavného anglického útočníka, Edwina van der Saara, neméně proslulého nizozemského brankáře a na Patrice Evru, Francouze, který stejně jako dva předešlí fotbalisté hraje za Manchester United.

Všichni tři - ve spotu provázeni legendou klubu, sirem Bobbym Charltonem - mají pozvednout zájem o létání v těch nejluxusnějších podmínkách, které Turkish airlines nabízejí - a taky samozřejmě v nejdražších.

Reklamu s výstižným názvem "Football on Air" natáčel režisér Marco Grandio ve studiu "Manchester", který je součástí komplexu Pie Factory v anglickém Media City. Natáčení vyžadovalo postavení atrapy dopravního tryskového letadla v životní velikost a zapojilo se do něj 115 herců.

Výsledek uvidí diváci v 80 zemích.

Spojení fotbalu a airolinek není výjimečné. Na podobné partnerství sází třeba i Fly Emirates, hlavní sponzor dalšího klubu z Premier League, Arsenalu Londýn.

Údaje o počtu cestujících v prémiových třídách jsou jedním z ukazatelů zdraví leteckého průmyslu, ale rovněž jedním z hlavních indikátorů firemní aktivity. Celkem se letecká přeprava osob v srpnu sice zvýšila o 6,4 procenta, ale po červencovém růstu o 9,5 procenta.

IATA zahrnuje zhruba 240 leteckých společností, které se na celkové mezinárodní letecké přepravě podílejí 94 procenty.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy