Koruna hned slábne, hned sílí. České měně chybí směr

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
6. 3. 2009 17:20
Pohyblivá koruna je zásadním problémem například pro české exportéry
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Koruna v současnosti zažívá značné výkyvy a postrádá směr.

V tomto týdnu dokázala posílit přes pět procent až k hodnotě 27 korun za euro, ale stihla také oslabit zpět nad 28korunovou hranici.

V souvislosti s rychlým posilováním české měny v první polovině týdne se přitom mluvilo hlavně o aktivitě farmaceutického obra Sanofi-Aventis, který navyšuje svůj podíl ve společnosti Zentiva.

K růstu koruny také částečně přispělo rozhořčení centrálních bankéřů v regionu, že Evropa státy hází do jednoho pytle, a téma pomoci pro střední a východní Evropu. Že šlo o krátkodobé zdroje růstu, se ovšem ukázalo vzápětí.

Pohyblivá koruna je problémem například pro české exportéry, kterým nestálost kurzu komplikuje uzavírání dlouhodobých kontraktů.

Pro plánovaní je totiž výhodnější kurz stabilní, řada vyvážejících firem se tak proti pohybům měny zajišťuje různými způsoby. A to buď fixací měny, nebo uzavírání smluv v eurech. Právě zavedení této měny v Česku ale vidí vývozci jako nejlepší řešení.

Výkyvy koruně zůstanou

Výrazné výkyvy by měly korunu provázet i v dalších dnech. "Jejich zdrojem mohou být statistiky dokládající horší průběh světové recese, další problémy finančního sektoru a na druhé straně aktivita centrálních bank a politiků," říká analytik společnosti Patria Finance Tomáš Vlk.

Tomu, že by se koruna vymanila z vnějších vlivů, přitom analytik nevěří.

Zprávy z regionu a ze světa budou podle Vlka důležité i nadále. "Pro příští měsíce předpokládáme pohyb kolem 28,50, s větší volatilitou a bez jasného směru," dodává.

Neopomenutelnou úlohu ale budou hrát také domácí data. Příští týden bude plný nových čísel z české ekonomiky, jako je vývoj inflace, zahraničního obchodu, mezd nebo platební bilance. Zveřejněn bude i zpřesněný odhad HDP za čtvrté čtvrtletí a především jeho struktura.

"V souhrnu lze říci, že čekáme potvrzení slábnutí české ekonomiky, což by nemělo být pro českou korunu povzbudivé. Důležitější roli však patrně sehraje vývoj celkového sentimentu vůči středoevropskému regionu," doplnil analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Premier League vyšetřuje Manchester City kvůli porušení finančních pravidel

Vedení fotbalové Premier League zahájilo vyšetřování Manchesteru City kvůli podezření z porušení finančních pravidel mezi lety 2009 až 2018. Úřadující angličtí šampioni jsou obvinění, že během uvedených let neposkytli kompletní údaje z účetnictví a nesplnili podmínky finanční fair play. S odkazem na vyjádření Premier League to uvedly agentury Reuters a AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dodavatel innogy zlevní plyn pod cenový strop. Sleva začne platit zpětně od začátku února

Energetická společnost innogy, která je s více než 1,1 milionu klientů největším dodavatelem plynu v ČR, zlevní 320 000 svých stávajících zákazníků dodávky plynu pod vládní cenový strop. Sleva, která bude platit zpětně od začátku února, zajistí podle ní úsporu zhruba 240 Kč za megawatthodinu (MWh). Zákazníci, kteří plynem vytápí rodinný dům tak v průměru ušetří asi 3000 korun za rok. U klientů, kteří plyn používají na vaření, bude sleva 34 procent. Dnes o tom informovalo innogy. Ceny energií pod vládní strop v posledních dnech snižují i další velcí dodavatelé.

Většina dodavatelů energií od začátku roku nabízí novým zákazníkům tarify s cenami vycházející z vládního cenového maxima. To činí pro letošní rok 6000 korun za jednu MWh elektřiny včetně DPH a 3000 korun za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Takzvané stropy platí pro domácnosti, firmy i veřejné instituce.

Sleva pro zákazníky innogy, kteří mají základní tarif Standard na dobu neurčitou, dosáhne 18 procent z dosavadních ceníkových cen pro zákazníky, kteří plynem topí. Nové ceny pod stanoveným stropem budou mít také zákazníci, kterým aktuálně končí jejich fixované smlouvy. Firma uvedla, že tak reaguje na současný cenový vývoj na velkoobchodních trzích, kde plyn za poslední měsíce několikanásobně zlevnil. Ke snížení cen přispěly také výrazné úspory energií a teplé počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy