Grafika: Svět se rve s krizí už 5 měsíců. Má dost sil?

Martin Novák Jiří Kropáček Martin Novák, Jiří Kropáček
13. 3. 2009 14:35
Mapa Aktuálně.cz znázorňuje, které země a jak čelí nejhlubší recesi za posledních 60 let
Nezaměstnaný muž shání práci v centru Toronta.
Nezaměstnaný muž shání práci v centru Toronta. | Foto: Reuters

Praha - Svět žije už zhruba pět měsíců nejhlubší recesí za posledních šedesát let. Jen ti nejstarší něco takového pamatují.

Denně se na nás valí mnoho informací o problémech jednotlivých zemí, průmyslových odvětví či profesí. Některé předpovědi jsou katastrofické, jiné naopak varují před přehnanou panikou.

Pokusili jsme se dosavadní cestu finanční krize napříč planetou přehledně shrnout - je-li něco takového vůbec možné - do několika bodů - jaké má která země problémy a jak je řeší nebo hodlá řešit.

 

Kritériem pro výběr států byl pro nás jejich globální vliv anebo jejich blízkost České republice, případně provázanost s českou ekonomikou.

Najdete zde tedy údaje o USA, Velké Británii, Francii, Itálii, Německu, Rakousku, Polsku, Slovensku, Maďarsku, Srbsku, Rumunsku, Švýcarsku, Švédsku, Kanadě, Španělsku, Ukrajině, Rusku, Íránu, Saúdské Arábii, Indii, Číně, Japonsku, Jižní Koreji a Austrálii.

(Kliknutím na mapku státu se objeví text)

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Britská policie řešila tanker v Lamanšském průlivu. Na palubě byli černí pasažéři

Britská policie spolu s pobřežní a pohraniční stráží v neděli zasahovaly kvůli incidentu na ropném tankeru v Lamanšském průlivu jižně od ostrova Wight. Důvodem bylo několik černých pasažérů, kteří podle sdělení policie slovně vyhrožovali posádce. Informovala o tom agentura Reuters. Rozhlas ostrova Wight večer oznámil, že operace skončila zatčením sedmi podezřelých.

"Na palubě tankeru bylo několik černých pasažérů, kteří slovně vyhrožovali posádce. Nikdo nebyl zraněn," uvedla policie v prohlášení. BBC citovala právníky řeckého majitele lodi, podle nichž "stoprocentně nejde o únos", jak se předtím také spekulovalo.

K lodi, která se plaví pod liberijskou vlajkou, vyrazila v neděli plavidla pobřežní stráže i vrtulníky. Tanker Nave Andromeda, dlouhý 228 metrů, podle AP vyplul 6. října z Lagosu v Nigérii a do jihoanglického přístavu Southampton měl dorazit dnes dopoledne.

Zdroj: ČTK
Další zprávy