Střední Evropa trpí, levná pracovní síla už nezabírá

Tomáš Fránek
17. 2. 2009 9:55
Bude místo železné opony rezavý pás?
Průmyslová výroba dramaticky zpomalila. Ilustrační snímek.
Průmyslová výroba dramaticky zpomalila. Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Brno - Model, který připravili lídři zemí, jako je Česko, Maďarsko nebo Polsko, tedy podpora výstavby nových továren s levnou pracovní silou, které uspokojují potřeby spotřebitelů na západě, je v ohrožení.

Podle agentury Bloomberg je situace zemí střední a východní Evropy nejistá. Velké firmy, které v Česku, na Slovensku nebo v Maďarsku postavily svoje továrny, snižují výrobu a obávají se o svoji budoucnost.

"Jestli je minulostí regionu železná opona, jeho budoucností může být rezavý pás," upozorňuje agentura s odkazem na situaci na severovýchodě Spojených států v 60. až 80. letech minulého století. Tam se ve velkém zavíraly průmyslové podniky jako například ocelárny a zůstaly po nich jenom rezivějící továrny.

Kde je vysoký růst?

"Nikdo si nemyslel, že ta situace bude vypadat takto," říká mluvčí společnosti Kia Slovakia Dušan Dvořák. Kia vyrábí svoje auta u Žiliny a už snížila kvůli poklesu zájmu o čtvrtinu pracovní dobu svých 2700 zaměstnanců. A místo plánovaných 240 tisíc aut firma vyrobí možná jenom 170 tisíc vozidel.

"Nechceme nikoho propouštět, ale takovou situaci nikdo nepředpokládal. Každý se spoléhal na vysoký růst," dodává Dvořák.

Podle ekonoma Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Rafala Kierzenkowskeho nefungují ve střední a východní Evropě motory ekonomiky. Průmyslová produkce padá ve všech zemí rekordním tempem, vývoz zboží ze střední a východní Evropy se snížil o 30 procent.

Investor a spoluzakladatel fondu Quantum Jim Rogers uvedl, že by se vyhnul investování v tomto regionu. "Naděje v regionu se po pádu komunismu dramaticky zvýšily, bude ale mnoho zklamaných lidí," říká investor.

Podnikatelské sdružení a odboráři v západní Evropě navíc lobují u politiků za to, aby se výroba z jejich zemí dál na východ nestěhovala. Francouzská organizace sdružující šéfy malých a středních firem CGPME tak uvítala oznámení o zrušení podnikatelské daně a vyjádřila názor, že to pomůže udržet továrny ve Francii, a zabránit jim tak v přesunu výroby do zemí s levnější pracovní silou.

Průmysl prudce klesá

Česko podobně jako další středo a východoevropské země zažívají mohutný pokles průmyslové výroby.

V prosinci poklesla průmyslová produkce o 17,2 procenta, za celé čtvrté čtvrtletí o 14,1 procenta. Stavebnictví stagnuje, a pokud se nezlepšila ani turistika, obchod a další služby, poklesla celá česká ekonomika loni ve čtvrtém čtvrtletí o 4-5 procent.

Podle prognózy Mezinárodního měnové fondu by ekonomika zemí střední a východní Evropy měla klesnout o 0,4 procenta. Loni ale rostla o 3,2 procenta.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Hasiči zlikvidovali chov drůbeže ve Slepoticích, ve kterém se vyskytla ptačí chřipka

Hasiči ukončili likvidaci drůbeže z chovu ve Slepoticích, kde byla zjištěna ptačí chřipka. Po dekontaminaci vozidel a místa zásahu areál ve čtvrtek opustí. Zvířata usmrtili v halách naplněných oxidem uhličitým, poté byla převezena do asanačního podniku.

"K utrácení drůbeže bylo spotřebováno asi 25 tun oxidu uhličitého. Bylo odvezeno 14 souprav do asanačních ústavů o váze přibližně 400 tun, jak se předpokládalo," řekl ředitel Krajské veterinární správy v Pardubicích Josef Boháč.

V pěti halách chovala společnost Moras Moravany asi 7000 krůt a 130.000 brojlerů. Další dezinfekce a vyklizení podestýlky a dezinfekce hal bude pokračovat v pátek. Zajišťuje ji u soukromé firmy chovatel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy