Střední Evropa trpí, levná pracovní síla už nezabírá

Tomáš Fránek
17. 2. 2009 9:55
Bude místo železné opony rezavý pás?
Průmyslová výroba dramaticky zpomalila. Ilustrační snímek.
Průmyslová výroba dramaticky zpomalila. Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Brno - Model, který připravili lídři zemí, jako je Česko, Maďarsko nebo Polsko, tedy podpora výstavby nových továren s levnou pracovní silou, které uspokojují potřeby spotřebitelů na západě, je v ohrožení.

Podle agentury Bloomberg je situace zemí střední a východní Evropy nejistá. Velké firmy, které v Česku, na Slovensku nebo v Maďarsku postavily svoje továrny, snižují výrobu a obávají se o svoji budoucnost.

"Jestli je minulostí regionu železná opona, jeho budoucností může být rezavý pás," upozorňuje agentura s odkazem na situaci na severovýchodě Spojených států v 60. až 80. letech minulého století. Tam se ve velkém zavíraly průmyslové podniky jako například ocelárny a zůstaly po nich jenom rezivějící továrny.

Kde je vysoký růst?

"Nikdo si nemyslel, že ta situace bude vypadat takto," říká mluvčí společnosti Kia Slovakia Dušan Dvořák. Kia vyrábí svoje auta u Žiliny a už snížila kvůli poklesu zájmu o čtvrtinu pracovní dobu svých 2700 zaměstnanců. A místo plánovaných 240 tisíc aut firma vyrobí možná jenom 170 tisíc vozidel.

"Nechceme nikoho propouštět, ale takovou situaci nikdo nepředpokládal. Každý se spoléhal na vysoký růst," dodává Dvořák.

Podle ekonoma Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Rafala Kierzenkowskeho nefungují ve střední a východní Evropě motory ekonomiky. Průmyslová produkce padá ve všech zemí rekordním tempem, vývoz zboží ze střední a východní Evropy se snížil o 30 procent.

Investor a spoluzakladatel fondu Quantum Jim Rogers uvedl, že by se vyhnul investování v tomto regionu. "Naděje v regionu se po pádu komunismu dramaticky zvýšily, bude ale mnoho zklamaných lidí," říká investor.

Podnikatelské sdružení a odboráři v západní Evropě navíc lobují u politiků za to, aby se výroba z jejich zemí dál na východ nestěhovala. Francouzská organizace sdružující šéfy malých a středních firem CGPME tak uvítala oznámení o zrušení podnikatelské daně a vyjádřila názor, že to pomůže udržet továrny ve Francii, a zabránit jim tak v přesunu výroby do zemí s levnější pracovní silou.

Průmysl prudce klesá

Česko podobně jako další středo a východoevropské země zažívají mohutný pokles průmyslové výroby.

V prosinci poklesla průmyslová produkce o 17,2 procenta, za celé čtvrté čtvrtletí o 14,1 procenta. Stavebnictví stagnuje, a pokud se nezlepšila ani turistika, obchod a další služby, poklesla celá česká ekonomika loni ve čtvrtém čtvrtletí o 4-5 procent.

Podle prognózy Mezinárodního měnové fondu by ekonomika zemí střední a východní Evropy měla klesnout o 0,4 procenta. Loni ale rostla o 3,2 procenta.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 20 minutami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

České basketbalistky vyhrály v kvalifikaci ME i podruhé

České basketbalistky vyhrály i druhý zápas v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy. V pražské hale Královka rozhodla o výhře 60:59 nad Rumunskem sekundu před koncem Kateřina Elhotová. Výběr trenéra Štefana Svitka navázal na čtvrteční vítězství 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy