Brusel, Praha (Od naší spolupracovnice) - O zátahu v sídle ČEZ a dalších českých firmách rozhodla v Bruselu nejvyšší šarže. Příkaz k razii na popud generálního ředitelství pro hospodářskou soutěž Evropské komise podepsala Špidlova kolegyně z evropské "vlády" komisařka Neelie Kroesová.
Vedení komise odmítlo redakci Aktuálně.cz potvrdit, zda se regulátoři do vyšetřování pustili na základě stížnosti skupiny Czech Coal, která je konkurentem ČEZ a J&T a s těmito společnostmi vede nepokrytou obchodní válku.
Mluvčí komisařky Jonathan Todd podotkl, že komise už řadu let sleduje protikonkurenční chování na evropském energetickém trhu - včetně České republiky. "Panují obavy z vytěsňování konkurence a tedy i tlaku na ceny na trhu s energiemi," řekl Todd.
A dodal, že "k podobným krokům se komise odhodlá jen tehdy, pokud má závažné důvody".
Členové komanda s odkrytou tváří
U razií podobných té, kterou Brusel spustil v úterý ráno v sídle ČEZ, komise vždy spolupracuje s místními úřady. Zásahové jednotce Evropské komise zajišťují to základní: že je kontrolovaná společnost vůbec pustí dovnitř.
Do akce proti ČEZ a J&T bylo zapojeno několik desítek inspektorů. Podle mluvčího Todda jsou to "vysoce kvalitní experti, které komise zaměstnává". Akce se vždy účastní v civilním oblečení, vždy bez kukel znemožňujících identifikaci. Jsou cvičeni v dohledávání dat, mají zkušenosti z oblasti informačních technologií, ale také třeba ve snímání otisků prstů.
Jejich přesnou identitu komise vždy tají, aby se nedostali pod tlak a nebyli ovlivňováni.
Brusel ;bude nyní několik měsíců hodnotit zadržené materiály a může si vyžádat další informace. V případě, že shledá důkazy pro své podezření, zašle společnosti "formální prohlášení o výhradách".
Pokuta v miliardách
V případě, že je Evropská komise přesvědčena o antimonopolním chování firmy, vyzve ji, aby změnila své chování. Sama může uložit pokutu ve výši 10 procent z obratu firmy. V případě ČEZ jde tedy o částku kolem 11 miliard korun.
Dotyčná společnost má právo se odvolat odvolat u evropského soudu.
Evropská komise se v minulých letech snažila sledovat a tvrdě zasahovat v případě porušování hospodářské soutěže v oblasti energetiky. V roce 2007 zveřejnila výsledky rozsáhlého šetření v tomto sektoru. V závěrech se píše, že spotřebitelé a podniky platí příliš vysoké ceny v důsledku neúčinného a drahého trhu s energiemi. Hlavní obavy vzbuzuje "koncentrace trhu". Podle komise je proto zásadně nutné prověřovat "spojování podniků", aby se situace nezhoršovala.
Evropská komise uskuteční zhruba deset podobných razií do roka.