Praha - V celosvětovém Indexu konkurenčního prostředí IT odvětví se umístila Česká republika na 29. místě. Nepřišlo zlepšení, ani pád.
Nejlépe jsou na tom v USA, na Tchaj-wanu a ve Velké Británii. Žebříčku zemí bývalého východního bloku vévodí Estonsko, Slovinsko a Maďarsko. Česká republka se umístila na čtvrtém a Slovensko na pátém místě.
Studii podruhé vydává agentura Economist Intelligence Unit, kterou sponzoruje protipirátská organizace Business Software Alliance (BSA). Hodnotí se prostředí oboru informačních technologií v šestašedesáti státech světa.
Česká republika se propadla o čtyři příčky (32. místo) v hodnocení obchodního prostředí a v hodnocení tuzemského právního prostředí IT odvětví klesla o dvě příčky na 30. pozici.
"Polepšila se naopak v oblasti IT infrastruktury (28. příčka), o dva stupně v rozvoji lidského kapitálu (31. příčka) a o tři stupně v oblasti výzkumu a vývoje (25. příčka)," řekl Jan Hlaváč, tiskový mluvčí protipirátské aliance BSA.
Podle agentury Economist Intelligence Unit se na utváření stabilního prostředí v sektoru IT podílí následujících šest faktorů.
Důležitá je široká základna pracovní síly s potřebnými dovednostmi, atmosféra podporující rozvoj inovací, špičková technologická infrastruktura i důsledný právní systém, který chrání duševní vlastnictví.
Nutností je dále otevřené a konkurenční ekonomické prostředí a konečně vláda, která zajišťuje vhodnou rovnováhu mezi podporou technologií a podporou konkurenčního prostředí, v němž musí působit zákonitosti trhu.