IT (informační technologie)

Žena přirovnala praktiky Putinovy ruské tajné služby ke KGB, žádá propuštění syna

Ljudmila Sačkovová, matka zakladatele počítačové firmy Group-IB Ilji Sačkova, zatčeného kvůli podezření z vlastizrady, napsala otevřený dopis ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi s prosbou o osvobození syna. Ze zadržení podnikatele specializujícího se na počítačovou bezpečnost se podle ní "radují jen hackeři", informovala ruská média.

"Při vší úctě k (ruské tajné službě) FSB si všichni pamatujeme, kolik nejlepších lidí, výkvět národa, bylo zničeno jako 'nepřátelé lidu'. Dějiny se opakují?" napsala Sačkovová Putinovi, který svého času byl ředitelem FSB, nástupkyně obávané sovětské tajné policie KGB, u které Putin začínal svou profesní kariéru.

"Nikdo ani neví, z čeho konkrétně Ilju Sačkova obviňují, zda jsou tato obvinění oprávněná, anebo zda jen někomu překážel. Jistě překážel zločincům, hackerům. Tak komu se hodilo odstranit Ilju?" ptá se hlavy státu matka zadrženého podnikatele.

Dříve o objasnění Sačkovova případu žádal úřady stanovený obhájce práv podnikatelů Boris Titov. Ten podle stanice BBC varoval před "kritickým zásahem" celému odvětví informačních technologií, které "uteče z Ruska". Titovova žádost zůstala bez odezvy.

Zdroj: ČTK

Soud podpořil vývojáře her ve sporu s Applem kvůli platebnímu systému

Americký soud v pátek nařídil společnosti Apple, aby odstranila část omezení v svém obchodě s aplikacemi App Store v rámci sporu mezi výrobcem iPhonů a vývojářem her Epic Games. Rozhodnutí ohrožuje jeden z největších příjmů Applu a mohlo by vývojářům aplikací ušetřit miliardy dolarů, upozornila agentura AP. Soudkyně Yvonne Gonzalezová Rogersová však současně uvedla, že nezjistila, že by Apple měl monopol na dílčím trhu mobilních herních transakcí.

Firma Epic Games je známá především jako tvůrce populární videohry Fortnite, kterou hraje přibližně 400 milionů lidí po celém světě. Firma loni vybavila svoji hru platební bránou a tím obešla poplatek, který za distribuci musela odvádět Applu. Apple okamžitě vyřadil hru ze své platformy App Store a Epic Games poté podal na Apple žalobu.

Podle zprávy soudu Apple nemůže vývojářům zakázat, aby ve svých aplikacích měli tlačítka nebo odkazy, které zákazníky nasměrují na jiné způsoby placení mimo vlastní systém nákupu v aplikacích Applu, který vývojářům účtuje provize ve výši až 30 procent. Apple také podle soudkyně nemůže vývojářům zakázat komunikaci se zákazníky prostřednictvím kontaktních údajů, které vývojáři získali při registraci zákazníků v rámci aplikace.

Zdroj: ČTK

Internetové stránky několika aerolinek, bank nebo obchodů zasáhly výpadky

Řadu internetových stránek po celém světě dnes postihl výpadek. Problém, který vznikl u cloudové společnosti Akamai Technologies, se však podařilo brzy vyřešit. Informovala o tom agentura Reuters. Výpadek se podle ní týkal například webů leteckých společností, bank a technologických firem, včetně aerolinek Delta Air Lines či vydavatele kreditních karet American Express.

Reuters upozornil, že jde už o třetí takový incident za poslední dva měsíce. V červnu zasáhly výpadky sociální média či vládní a zpravodajské weby. Některé zprávy v této souvislosti poukázaly na problém u americké společnosti Fastly, která je poskytovatelem cloudových služeb.

Server Independent informoval, že dnešní výpadek zasáhl také například internetové obchody, včetně společnosti Amazon, či streamovací služby, jako je HBO Max.

Společnost Akamai dnes nejprve oznámila, že se potýká s výpadkem služeb. Později uvedla, že provedla opatření k nápravě a že služby se obnovují. Výpadek trval zhruba hodinu, píše Reuters.

Podle společnosti Akamai výpadek způsobila chyba v systému doménových jmen, za kterou stála aktualizace softwaru. "Přehodnocujeme svůj aktualizační systém, abychom zabránili budoucím výpadkům," uvedla firma. Zdůraznila, že výpadek nebyl důsledkem kybernetického útoku.

Zdroj: ČTK

V Maďarsku začali vyšetřovat možné nezákonné sledování softwarem Pegasus

Maďarská prokuratura začala vyšetřovat podezření z nezákonného sledování v zemi. Rozhodla se tak na základě stížností poukazujících na možné zneužití softwaru Pegasus izraelské společnosti NSO Group. Informovala o tom agentura MTI s odvoláním na úřad vyšetřování budapešťské prokuratury. Podle šéfa kancleláře maďarského premiéra Viktora Orbána se shromažďování zpravodajských informací v zemi děje v souladu se zákonem.

"Vyšetřování je zaměřené na zjištění skutečnosti, zda byla páchána trestná činnost," uvedl úřad podle agentury MTI v prohlášení. Jde o reakci na zprávy o podezření, že Orbánova vláda zmíněný software využívala ke sledování nepohodlných lidí.

Maďarská policie podle agentury Reuters tento týden sdělila, že obdržela dvě stížnosti na takové údajné zneužití, z nichž jednu podal politik.

Investigativní web Direkt36, který je součástí skupiny médií, jež o věci informovala, tvrdí, že seznam více než 300 maďarských telefonních čísel, u nichž panuje podezření, že se staly terčem sledování, zahrnuje novináře, podnikatele, právníky a lidi kritické vůči Orbánovi.

Zdroj: ČTK
Pokračovat