Konec příštího roku přinese zdražení nových bytů a rodinných domů až o čtrnáct procent. Tato chmurná představa straší stavaře již několik měsíců. Podle předpisů EU totiž musí být na všechny stavby uvalena vyšší sazba DPH, v Česku tedy devatenáct procent. A příští rok vyprší výjimka, kterou Česká republika dostala, aby mohla využívat sazby nižší.
Úřad Vlastimila Tlustého ale zítra pošle na vládu ministra s návrhem, který by mohl "zachránit" ceny nových bytů a domků. EU totiž dovoluje, aby takzvané sociální bydlení zůstalo stále v nižší sazbě.
Strop? Neexistuje
Původně vláda počítala s tím, že této definici budou vyhovovat byty do devadesáti a domy do sto padesáti metrů čtverečních. Ministerstvo financí má ale jiný plán, jak se postavit Bruselu.
"Definice zpracovaná sekcí daní a cla ministerstva financí umožňuje zahrnout do snížené sazby DPH téměř veškerou výstavbu bytů a domů pro bydlení," uvádí ve zprávě ministerstvo.
Otázkou ale je, zda tímto Česko neporuší normy EU a nebude čelit sankcím.
"Jak v lednu tohoto roku zástupcům ministerstva financí potvrdil komisař Lászlo Kovács, definice sociálního bydlení je výhradně záležitostí národní vlády, tuto definici není potřeba nijak notifikovat a Evropská komise do ní nemůže nijak zasahovat," lze vyčíst ve zprávě.
Tlustého výklad EU
Ministr Vlastimil Tlustý tak opět hledá kličky, jak "zatopit" Bruselu. Minulý týden se na jednání ministrů vzepřel novele o spotřebních daních. Chránil tak prý české pivaře, protože jde o národní nápoj.
Tehdy se nenechal oblomit ani kompromisním řešením, na kterém se shodla většina států a návrh tak odsoudil k neúspěchu.