Praha - Z každé stovky nainstalovaných počítačových programů Češi za 39 nezaplatili, i když měli. To je stejně jako před rokem.
Výsledky nového průzkumu dnes vydalo sdružení výrobců softwaru BSA.
"Česko se sice opakovaně řadí mezi 30 zemí s nejnižší mírou pirátství, ale ztráty tuzemského softwarového odvětví představují 2,9 miliardy korun, což je o čtvrt miliardy více než v předchozím roce," řekl Jan Hlaváč, mluvčí sdružení.
Ve firmách podle BSA nelegálních programů ubývá. V domácnostech je tomu naopak, i díky rychlejšímu internetu a pirátským prodejcům, kteří svými nabídkami zaplavují e-mailové schránky.
Pirátství v Evropě
- 1. Lucembursko 21%
- 2. Belgie 25%
- 3. Dánsko 25%
- ....
- 10. Irsko 34 %
- 11. Česko 39 %
- 12. Francie 42 %
- 13. Maďarsko 42 %
- ...
- 26. Bulharsko 68 %
- 27. Rumunsko 68 %
- EU 35 %
zdroj: BSA
Největší zájem je o operační systém Windows, kancelářské balíky, grafické programy, antiviry a hry.
Za posledních 14 let v Česku klesla míra pirátství o 27 procentních bodů, v rámci EU je teď jedenáctá nejnižší.
V žebříčku skončily za Českem všechny země bývalého východního bloku, ale i Francie, Itálie nebo Španělsko. Slovensko je se 45 procenty na 16. místě.
Průměrně je v EU na osobních počítačích 35 procent programů nelegálních. To je o procentní bod méně než loni. Naopak celosvětový průměr stoupl o tři body na 38 procent .
"Rychlý rozvoj trhu s osobními počítači v zemích s vyšší mírou pirátství se v důsledku projevuje zvýšením celosvětové míry pirátství," vysvětlil výsledky John Gantz, ředitel výzkumu společnosti IDC, která studii ve 108 zemích pro BSA zpracovala.
Čtěte dále:
Máte nelegální Windows? Obrazovka vám zčerná
BSA: za počítačové pirátství hrozí větší postihy