BSA: za počítačové pirátství hrozí větší postihy

alt
28. 4. 2008 12:35
Počet nelegálních programů ve firmách klesá
Peníze. Ilustrační foto
Peníze. Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Výrobci softwaru letos přitvrdí v boji proti počítačovému pirátství ve firmách. Uvedlo to sdružení Business Software Alliance.

"Plánujeme další kampaně, které se zaměří zejména na malé a střední firmy, kde se podle dostupných analýz vyskytuje nejvíce nelegálního softwaru," řekl Jan Hlaváč, tiskový mluvčí BSA.

Podle něj jsou výrobci stále méně vstřícní k mimosoudním dohodám. Kromě toho rychle roste i průměrná výše odškodného, které soudy nařizují vyplatit. Loni byla výše 200 tisíc korun, evropský průměr je zhruba 370 tisíc.

Zákon umožňuje výrobcům žádat jako odškodné až dvojnásobek ceny licence každého odhaleného pirátského softwaru.

Míra softwarového pirátství ve firmách podle BSA i díky hrozbě právních postihů klesá.

"Legálnost užívaných programů pravidelně ověřuje zhruba polovina tuzemských firem. Naopak domácí uživatelé si často s původem softwaru hlavu vůbec nelámou," dodal Hlaváč.

V domácnostech tak počet nelegálních kopií roste. "Nabídek softwaru za podezřele nízké ceny v e-mailových schránkách tuzemských spotřebitelů přibývá. Mnozí se nechají zlákat nízkou cenou a vágním ujištěním, že se jedná o speciální akční nabídku," doplňuje mluvčí BSA.

Celkem v Česku tvoří pirátské kopie asi 39 procent instalovaných programů, průměr Evropské unie je 36 procent. Podle sdružení tak tuzemské softwarové firmy přicházejí o 2,5 miliardy korun.

Členy BSA jsou v Česku mimo jiných firmy Adobe, Autodesk, Corel, Microsoft nebo Symantec.

 

Právě se děje

Další zprávy