BSA: za počítačové pirátství hrozí větší postihy

alt
28. 4. 2008 12:35
Počet nelegálních programů ve firmách klesá
Peníze. Ilustrační foto
Peníze. Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Výrobci softwaru letos přitvrdí v boji proti počítačovému pirátství ve firmách. Uvedlo to sdružení Business Software Alliance.

"Plánujeme další kampaně, které se zaměří zejména na malé a střední firmy, kde se podle dostupných analýz vyskytuje nejvíce nelegálního softwaru," řekl Jan Hlaváč, tiskový mluvčí BSA.

Podle něj jsou výrobci stále méně vstřícní k mimosoudním dohodám. Kromě toho rychle roste i průměrná výše odškodného, které soudy nařizují vyplatit. Loni byla výše 200 tisíc korun, evropský průměr je zhruba 370 tisíc.

Zákon umožňuje výrobcům žádat jako odškodné až dvojnásobek ceny licence každého odhaleného pirátského softwaru.

Míra softwarového pirátství ve firmách podle BSA i díky hrozbě právních postihů klesá.

"Legálnost užívaných programů pravidelně ověřuje zhruba polovina tuzemských firem. Naopak domácí uživatelé si často s původem softwaru hlavu vůbec nelámou," dodal Hlaváč.

V domácnostech tak počet nelegálních kopií roste. "Nabídek softwaru za podezřele nízké ceny v e-mailových schránkách tuzemských spotřebitelů přibývá. Mnozí se nechají zlákat nízkou cenou a vágním ujištěním, že se jedná o speciální akční nabídku," doplňuje mluvčí BSA.

Celkem v Česku tvoří pirátské kopie asi 39 procent instalovaných programů, průměr Evropské unie je 36 procent. Podle sdružení tak tuzemské softwarové firmy přicházejí o 2,5 miliardy korun.

Členy BSA jsou v Česku mimo jiných firmy Adobe, Autodesk, Corel, Microsoft nebo Symantec.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Zemřela pozemní hokejistka století Čermáková, medailistka z OH

V den 75. narozenin v neděli zemřela nejlepší česká pozemní hokejistka 20. století Jiřina Čermáková. O úmrtí stříbrné medailistky z olympijských her v roce 1980 v Moskvě informoval svazový web.

Při ženské premiéře pozemního hokeje pod pěti kruhy v Moskvě chyběla kvůli bojkotu her většina velmocí. Československý výběr toho dokázal využít a za vítězným týmem Zimbabwe získal nečekané stříbro.

Čermáková po skončení aktivní kariéry zůstala u pozemního hokeje jako trenérka, vedla i reprezentaci.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Židovské osady na Západním břehu Jordánu už podle USA neporušují mezinárodní právo, oznámil ministr Pompeo

Židovské osady na Západním břehu Jordánu nyní podle Spojených států neporušují mezinárodní právo. Změnu amerického pohledu oznámil ministr Pompeo.

před 42 minutami

Babiš chce do Česka pozvat ukrajinského prezidenta a premiéra

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce pozvat ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a premiéra Oleksije Hončaruka do Prahy. V Česku by se mohli setkat s představiteli zemí visegrádské skupiny (V4), které nyní Česko předsedá. Babiš to dnes řekl novinářům před odletem na návštěvu Kyjeva. Cíl cesty je podle premiéra podnikatelský, nechce řešit politiku. Teritoriální integritu, suverenitu a jednotu Ukrajiny nicméně Česko podporuje, řekl Babiš.

"Uvidíme, jestli pan prezident nebo pan premiér budou mít chuť to naše pozvání akceptovat," řekl Babiš. Připomněl, že ze zemí V4, kam patří spolu s Českem i Slovensko, Maďarsko a Polsko, jsou vztahy Ukrajiny "delikátní" s Maďarskem. "Je tam co diskutovat," doplnil.

před 47 minutami

Studenti, kteří na několik dní obsadili rektorát Univerzity Karlovy, se dohodli s akademickým senátem na okamžitém ukončení okupační stávky

Zdroj: ČTK
Další zprávy