Kvůli daním možná v Česku vzniknou realitní registry

Věra Tůmová
11. 6. 2012 7:00
Realitní registry by měly přinést státu důkladnější kontrolu a více odvodů z daní
Josef Polák, Vojtěch Šalda (vedoucí projektanti): Sídliště Invalidovna v Karlíně, věžové domy foto: Zdeněk Voženílek, 1968, Útvar rozvoje hl. m. Prahy
Josef Polák, Vojtěch Šalda (vedoucí projektanti): Sídliště Invalidovna v Karlíně, věžové domy foto: Zdeněk Voženílek, 1968, Útvar rozvoje hl. m. Prahy | Foto: Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy

Praha - Dva nové realitní registry by měly státu zajistit vyšší daňové příjmy a zlepšit kontrolu v evidenci realitních transakcí. Vzniknout by měl jednak speciální registr pro transakce s nemovitostmi a dále pak registr, který by sloužil jako databáze družstevních bytů. Vyplývá to z analýzy trhu nemovitostí, kterou podle ČTK připravilo ministerstvo pro místní rozvoj ve spolupráci s dalšími resorty.

„Hlavním zdrojem daňového úniku daně z příjmů u prodejů bytů jsou převody družstevních podílů, kde k prodejům dochází opakovaně v krátkém čase (do lhůty pěti let) a kde nelze předpokládat, že by se tento typ vlastnictví změnil," uvádí se v analýze ministerstva.

Co vše by ještě sledovaly registry

Firmy, které nedodržují pravidla, pak podle této analýzy navíc znevýhodňují solidní realitní kanceláře, které poctivě a řádně platí daně. V rámci nových registrů by se tak mohly podle návrhu ministerstva sledovat i provize realitních kanceláří.

Nové registry by zajišťovaly ale především všechny převody vlastnických práv, převody členských práv a povinností v bytových družstvech a stejně tak i obchodní podíly ve firmách výlučně spojených s nemovitostmi. Registr by měl být současně úzce napojen na katastr nemovitostí.

Speciality bytových družstev

Vzhledem k tomu, že u prodeje družstevních bytů se neprodávají byty, ale jen členské podíly v bytových družstvech (tedy práva a povinnosti člena bytového družstva), na které se váže právo uzavřít nájemní smlouvu na daný byt, neplatí se při těchto transakcích daň z prodeje nemovitostí. A i tuto dosavadní praxi chce ministerstvo vznikem nového registru pozměnit.

Pokud by totiž podle analytické zprávy ministerstva pro místní rozvoj existovala databáze družstevních bytů, díky které by mohlo dojít k určitému zrovnoprávnění osobního a družstevního vlastnictví, lze hypoteticky uvažovat také o možnosti zavedení daňové povinnosti i na tento typ majetku.

Připomeňte si, jak šel čas na pražských sídlištích,  ve fotogalerie vlevo vedle článku.

Nově by se také tyto změny projevily i ve výpočtech sociálních dávek, což by zrovnoprávnilo částečně i vlastníky jiných nemovitostí. Například majitelé rekreačních nemovitostí, jako jsou chaty či chalupy, totiž podle analytické zprávy nemají - na rozdíl od členů bytových družstev - většinou nárok na pobírání státní podpory.

Registr, který by sloužil jako databáze družstevních bytů, by měl podle ministerstva také přispět ke zlepšení financování družstevních bytů a pomoci zastavit rozpad bytových družstev. Od roku 1990 se totiž počet družstevních bytů snížil z původního asi milionu na dnešních zhruba 430 tisíc družstevních bytů.

--------------------------------------------------------------------------------

Jak na daně?

 

Právě se děje

před 1 minutou

Trump neudělí milost Bannonovi ani svému právníkovi, na seznamu je Lil Wayne

Na seznamu milostí, které hodlá udělit americký prezident Donald Trump před koncem svého mandátu, nejsou jména bývalého starosty New Yorku a prezidentova osobního právníka Rudyho Giulianiho ani bývalého poradce Steva Bannona. S odvoláním na své zdroje to dnes napsala agentura Reuters. Podle ní se milosti dočká rapper Lil Wayne. Před koncem mandátu se Trump chystá podle dřívějších informací amerických médií omilostnit přes 100 lidí.

Zpěvák Lil Wayne čelí obvinění z nepovoleného ozbrojování poté, co policie našla v prosinci roku 2019 v jeho zavazadlech nabitou pozlacenou pistoli. Rapperovi bylo držení zbraní zakázáno kvůli záznamům v trestním rejstříku. Rapper se k porušení zákona přiznal a hrozí mu až deset let vězení.

Zpěvák Lil Wayne několikrát v uplynulém roce Trumpa podpořil. Na twitteru zveřejnil fotografii, na které pózuje s prezidentem, a kladně se vyjádřil i o některých reformách, které Trumpova administrativa připravovala.

Podle zdrojů agentury Reuters Trump neudělí milosti ani zakladateli portálu WikiLeaks Julianovi Assangeovi. Trump poradci údajně také odradili od toho, aby "preventivně" zastavil trestní stíhání proti sobě a členům své rodiny. Milosti by se naopak měl dočkat bývalý předseda zákonodárného sboru státu New York Sheldon Silver, který byl odsouzen v roce 2015 na dvanáct let vězení za úplatkářství.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Trump má nejmenší podporu ze všech amerických prezidentů, věří mu jen 34 procent Američanů

Počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa schvaluje na konci jeho prezidentského mandátu 34 procent Američanů. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na průzkum společnosti Gallup. Podle ní je Trump jediným americkým prezidentem, s nímž nikdy nesouhlasilo alespoň 50 procent dotazovaných. Hodnocení prezidenta je diametrálně odlišné mezi voliči Republikánské a Demokratické strany.

Souhlas s Trumpovou politikou se od voleb výrazně snížil. V posledním průzkumu před volbami souhlasilo s prezidentovým chováním 46 procent lidí. Průzkum společnosti Gallup se uskutečnil od 4. do 15. ledna, je tedy velice pravděpodobné, že z části zachytil ohlas obsazení Kapitolu Trumpovými příznivci ze 6. ledna.

Podle Gallupu k propadu podpory přispěly také neochota přiznat porážku, vývoj epidemie covidu-19 či druhý impeachment.

Agentura také uvádí, že Trump je jediným prezidentem od roku 1938, kterému se nikdy nepodařilo získat 50 procent a více respondentů s pozitivním míněním. Nejblíže tomu Trump byl na začátku loňského roku, kdy jeho počínání schvalovalo 49 procent respondentů.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy