Praha se chce privatizací zbavit dalších 3855 bytů

Věra Tůmová
10. 6. 2012 10:00
Další nájemníci panelových domů si budou moci odkoupit byt. Prý ale jen za tržní cenu
Panelový dům na sídlišti v Nových Butovicích, Jihozápadní Město foto: Tomáš Brabec, 2012, Útvar rozvoje hl. m. Prahy
Panelový dům na sídlišti v Nových Butovicích, Jihozápadní Město foto: Tomáš Brabec, 2012, Útvar rozvoje hl. m. Prahy | Foto: Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy

Praha - Zastupitelstvo hlavního města Prahy schválilo v květnu podmínky pro privatizaci dalších 3855 městských bytů. Opozice s tím však nesouhlasí.

Šanci odkoupit si od města svůj byt by tak nyní měli dostat nájemníci panelových domů z 80. až 90. let minulého století, které stojí především na Černém Mostě a na Barrandově.

Hlavní město chce prý prodat především byty, kde mají nájemníci smlouvy na dobu určitou.

Přečtěte si, jak co nejlépe pojistit svoji nemovitost, v našem Desateru pojištění nemovitosti vlevo vedle článku.

Očekávaný výtěžek privatizace městských bytů se pohybuje kolem čtyř miliard korun. Vysloveně o ceně se ale na zastupitelstvu zatím prý nebavili. Z výtěžku by se nicméně podle zastupitelů Prahy mělo pravděpodobně investovat i do sociálního bydlení.

 

Další detaily k privatizaci bytů

 

"Proces (privatizace) se bude odehrávat minimálně tři roky. Prodej je navržen do čtyř etap," poznamenal k privatizaci městských bytů náměstek primátora Ivan Kabický. První etapa privatizace je nicméně podle něj již připravena.

Primárně by se tak měly privatizovat celé bytové domy, a to především bytovým družstvům.

Byty ve všech privatizovaných domech by se měly podle informací ze zastupitelstva prodávat za tržní ceny. Mimo jiné i kvůli tomu si město nechá zpracovat znalecké posudky. Teprve až se bude schvalovat prodej jednotlivých bytových domů, rozhodne prý zastupitelstvo i o finální ceně privatizovaných bytů, respektive domů.

Domy, kde nájemníci nebudou chtít byty koupit, budou i nadále v nájmu a dům zůstane v majetku Prahy.

Mezi lokalitami, které jsou v současném plánu privatizace bytů, je na prvním místě sídliště na Barrandově a dále pak bytové domy na Chodově, Hájích, ve Stodůlkách, Strašnicích a Vysočanech.

Dále by se pak měly privatizovat další bytové domy na Černém Mostě, v Řepích, Dubči a Kyjích.

V majetku hlavního města je nyní přibližně 10 900 bytů v celkem 616 bytových domech. Část z nich (4265 bytových jednotek) se ale nesmí nyní prodávat kvůli tomu, že na jejich výstavbu se čerpaly státní dotace.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy