Plánujete dovolenou? Nejdřív vyřešte uzavírkový hlavolam, cesta autem na jih bude ještě těžší

Roman Šitner
6. 6. 2016 14:00
Přes 800 tisíc Čechů čekají letos v Chorvatsku, o deset až patnáct procent více, než jich přijelo loni. Většina z nich v létě na cestu vyrazí autem. Snadné to ale mít nebudou, stejně jako turisté mířící do Rakouska.
Uzavírky letos číhají nejen na hlavních, ale i vedlejších trasách k Jadranu.
Uzavírky letos číhají nejen na hlavních, ale i vedlejších trasách k Jadranu. | Foto: Roman Šitner

Do Chorvatska zamíří nejen víc Čechů, ale i lidí z okolních států a země se připravuje na rekord v počtu zahraničních návštěvníků. Chorvatům nahrává pokles zájmu o destinace, kde by mohli turisté teoreticky narážet na uprchlíky či kde je i čistě hypotetické riziko terorismu. Cesta na jih by ale byla poměrně složitá i bez nárůstu počtu aut. Na všech hlavních trasách jsou uzavírky.

Překážky čekají na obou trasách z Prahy na České Budějovice, mezi Jihlavou a Znojmem a dálnice D1 je stejně jako v posledních letech plná zúžení a omezení. Problematická místa jsou v tomto roce i na obou cestách přes Rakousko i ve Slovinsku, kde provoz komplikuje výstavba nové dálnice. Chorvaté zatím také opravují dálnici před Záhřebem a jezdí se jen jedním pruhem. Ještě do začátku sezony ji ale chtějí otevřít.

Vybrat si tu nejlepší trasu tak bude složitější. Jednoznačný tip na nejvýhodnější cestu, která by fungovala po celé léto, neexistuje. Záležet bude hlavně na aktuální situaci v okamžiku odjezdu. Na denní době, dni v týdnu i na tom, kde právě v Česku v okolních zemí začínají prázdniny či svátky.

Příliš nápomocní nejsou ani správci dálnic jednotlivých zemí, ač mají historická data a řadu zkušeností. České ředitelství silnic a dálnic pouze posílá nejasnou mapu uzavírek a trasu doporučit neumí. Přitom právě tento úřad by měl řidičům říct, co může s dopravou na České Budějovice udělat plánovaná uzavírka u Benešova. Už bez ní se tam pravidelně tvoří kolony.

Opatrní jsou i Rakušané. “Je velmi těžké doporučit nejlepší trasu Rakouskem. Nejlepší je vybrat si dny, kdy je normální provoz. Spousta lidí cestuje o sobotách a v pátek odpoledne, proto jiné dny budou dobrou volbou,” říká mluvčí rakouské dálniční společnosti Asfinag Alexander Holzedl. “Ve Vídní máme spoustu stavebních prací, které mohou mít dopad na provoz, ale pořád je nejlepší jet po dálnici, než ji objíždět,” dodává.

Rakušané doporučují projíždět Vídní pokud možno v noci. V případě cesty přes Linec a Alpy pak využít termíny mimo sobotu, protože prakticky všechny soboty znamenají na této trase v potíže. Na trase je trojice zúžení kvůli výstavbě či opravě tunelů. Jejich objíždění dává smysl  jen v případě opravdu velkých kolapsů. Opravuje se i průjezd Vídní a na dálnici směrem na Graz jsou dvě velká zúžení. Komplikace ale zatím přináší jen to blíž Vídni a pouze ve špičkách.

Omezení na dálnici ve Vídni.
Omezení na dálnici ve Vídni. | Foto: Roman Šitner

Situaci pak ještě více komplikují rakouské prodloužené víkendy či začátky prázdnin, ať již v Rakousku, či v Německu - hlavně o červencových víkendech. Na stránkách Asfinag.at je možné se podívat na aktuální dopravní situaci, nechybí zde ani předpověď dopravy na další týden.

Ve Slovinsku lze očekávat kolapsy kvůli výstavbě zbytku dálnice mezi městem Ptuj a Chorvatskem. Stavební činnost jede naplno, na většině cesty je omezená rychlost na 50 kilometrů v hodině a do už tak zúžených pruhů často zasahují stavební stroje.

Není těžké odhadovat, co se bude například o sobotách dít, když plná dálnice, ke které se v Ptuji připojí ti, kteří ji objíždí, plynule přejde do úzkého pruhu s omezenou rychlostí. A místo se prakticky nedá objet, protože řada následujících křižovatek je kvůli výstavbě uzavřena.

Stavba dálnice u Ptuje.
Stavba dálnice u Ptuje. | Foto: Roman Šitner

Chorvaté až 10. června rozhodnou, zda budou některé úseky opravovat i přes léto. Běžně se ale drží toho, že v sezoně uzavírky nedělají. Zatím slibují, že ve špičkové dny se budou maximálně snažit urychlit odbavení na mýtnicích. Doporučují platbu platební kartou, která je rychlejší než platba v hotovosti.

Každý rok se ve špičkách tvoří zácpy hlavně na mýtnici Lučko u Záhřebu. A to přes to, že je tam v době největšího náporu otevřeno 10 vjezdů a celkem 18 výjezdů. Loni se v Chorvatsku debatovalo, že by země zavedla dálniční známky a zmizel by tak problém s mýtnicemi. Letos už ale o těchto úvahách není ani stopy.

Výhody a nevýhody jednotlivých hlavních tras na jih, tipy na objížďky, reportáž z jízdy do Chorvatska, ale i na Slovensko na vlastní kůži a další materiály týkající se cestování autem na letní dovolenou zveřejníme v nejbližších dnech.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Robert Šlachta představil své politické hnutí Přísaha

Bývalý ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta zakládá hnutí Přísaha, se kterým se chce zúčastnit podzimních voleb do Poslanecké sněmovny. Oznámil to ve středu na setkání s médii.

"Chceme a budeme sloužit lidem, občanům naší země, postavíme se čelem k nespravedlnosti a rozkrádání státu. Postavíme se čelem k aktivistickým nesmyslům, které zamořují naši společnost. Postavíme se na stranu lidí, kteří jsou základem naší společnosti," stojí na webových stránkách hnutí.

Své hnutí odmítl charakterizovat jako konverzvativní, liberální, levicové či pravicové. "Moje odpověď je ani jedno. Jsme hnutí spravedlivého středu," řekl. Mimo jiné slíbil například důsledné řešení migrace.

Dalšími zakladateli hnutí jsou taktéž bývalí policisté Tomáš Sochr a Jiří Komárek, právnička Eva Gajdošík a sociální pracovnice Jaroslava Pauchová.  Financovat hnutí plánuje Šlachta z vlastních peněz, společně se Sochrem si vzal půjčku.

Zdroj: Domácí
před 25 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Ruský parlament ratifikoval prodloužení rusko-americké smlouvy o kontrole jaderných zbraní, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Koruna zpevnila pod 26 Kč/EUR, silnější byla naposled před covidem

Česká měna dnes dopoledne posílila pod 26 Kč/EUR, poprvé od doby před vyhlášením nouzového stavu kvůli koronaviru loni v březnu. Vyplývá to z informací na webu Patria Online. Podle analytika Patria Finance Tomáše Vlka může mít vliv na kurz vyjádření guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka o možnosti zvýšení úrokových sazeb.

Podle Vlka se do povědomí investorů postupně dostává předpoklad, že koruna se letos může stát jednou z mála měn, u níž poroste úročení. "Naposledy na možnost zvýšení sazeb upozornil v rozhovoru guvernér Rusnok," doplnil.

Česká měna končila proti euru loňský rok kolem úrovně 26,20 Kč/EUR, oslabila během něj vlivem epidemie koronaviru zhruba o tři procenta. Od počátku letoška ale postupně posiluje.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Policie vyšetřuje muže, který hrozil přejetím lidí, pokud se neotevřou restaurace

Kriminalisté navrhli obžalovat dvaašedesátiletého muže z vyhrožování teroristickým trestným činem. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Obviněný muž podle policie vyhrožoval na Facebooku, že pokud se neotevřou restaurace a bary, vjede kamionem do lidí podobně jako masová vražedkyně Olga Hepnarová.

"Tato osoba koncem října 2020 umístila pod smyšleným profilem na sociální síť Facebook v souvislosti s vyhlášeným nouzovým stavem výhružku všem policistům a členovi vlády," popsal mluvčí aktuální kauzu.

Ibehej doplnil, že policie muže stíhá na svobodě. Za jeho skutek mu hrozí pět až 15 let vězení. O podání obžaloby rozhodne pražské vrchní státní zastupitelství.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

V Brazílii sílí kritika prezidenta Bolsonara kvůli jeho postoji k pandemii

Do brazilského parlamentu v úterý dorazil další návrh požadující zahájení procesu odvolání prezidenta Jaira Bolsonara kvůli jeho lehkovážnému přístupu k pandemii covidu-19, celkem jich už parlament dostal na šest desítek. Podle deníku El País sílí i demonstrace proti Bolsonarovi a do ulic vychází už i řada jeho někdejších příznivců. Zatím ale podle místních médií není velmi pravděpodobné, že by brazilský parlament o sesazení hlavy státu začal jednat.

"Ovšem bylo by chybou se domnívat, že podpora skupiny ´centrao´ je dostatečnou ochranou před veřejným míněním," napsal komentář deníku Folha de S.Paulo s odkazem na skupinu politických stran, které podle něj nemají jasně definovaný program a podporují vládu za benefity pro sebe.

Sílící kritiku hlavy státu v posledních týdnech vyvolává podle deníku El País kolaps nemocnic ve městě Manausu, pomalý rozjezd očkování proti covidu-19 i ukončení vyplácení přímých kompenzací za protikoronavirová opatření.

Brazílie dosud zaznamenala na 8,93 milionu nákaz, z toho téměř 62 tisíc za poslední den, a skoro 220 tisíc úmrtí s covidem-19. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy