Asistenční služba Ředitelství silnic a dálnic bude asi zdarma k dispozici na dalších dálnicích

ČTK ČTK
8. 4. 2016 12:04
Bezplatná služba ŘSD zatím funguje pouze na dálnici D1 v úseku mezi Prahou a Brnem, kde jsou řidičům v nouzi připraveny pomáhat osádky čtyř automobilů. Následovat by mohly autostrády D2 (Brno-Břeclav), D5 (Praha-Rozvadov) a D11 (Praha - Hradec Králové).
Hlavním posláním posádek je zajistit bezpečnost posádkám vozidel v nouzi.
Hlavním posláním posádek je zajistit bezpečnost posádkám vozidel v nouzi. | Foto: Ludvík Hradilek

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) chce rozšířit asistenční služby pro řidiče na další dálnice. Bezplatnou asistenci firmy využilo za dva měsíce na dálnici D1 na 250 lidí.

Nejčastěji dispečerům řidiči hlásí poruchy vozu nebo projíždějící řidiči upozorňují na odstavené vozidlo, případně na sražená zvířata. Na pátečním setkání s novináři to řekl generální ředitel ŘSD Jan Kroupa. Podle něj jsou dosavadní výsledky fungování služby uspokojivé a společnost zvažuje její rozšíření.

Bezplatná služba zatím funguje pouze na dálnici D1 mezi Prahou a Brnem, kde silničáři řidičům v nouzi pomáhají se čtyřmi vozidly. Pokud bude provoz služby efektivní, což plánuje ŘSD vyhodnotit v červnu, chce správce dálnic službu rozšířit na dálnice D2, D5 a hradeckou D11. Už nyní ale chce ŘSD spustit telefonickou informační službu, u které se budou moci řidiči informovat o aktuálních uzavírkách a komplikacích na dálnici, řekl Kroupa.

Zároveň ŘSD pracuje na vytvoření mobilní aplikace, která by řidičům v nouzi umožňovala jednoduše odeslat na Národní dopravní informační centrum (NDIC) informace s přesnou polohou a jeho operátoři by pak podle ní mohli automaticky na místo nehody poslat asistenční vozidlo. Nyní tyto podrobnosti zjišťují přímo od řidičů po telefonu operátoři.

"Zjišťují, kde stojí, v jakém stavu jsou, zda mají na sobě reflexní vestu a snaží se je dostat mimo dálnici," uvedl Kroupa. Zároveň uvedl, že zásahová vozidla ŘSD nemohou suplovat opravárenské firmy. S jednoduššími závadami nebo třeba s prázdnou palivovou nádrží ale umí řidičům pomoci.

Asistenční služba, kterou lidé platí v dálničních poplatcích, není v Evropě nic výjimečného. Samo ŘSD přiznává, že se inspirovalo v Rakousku a na Slovensku. V Česku začala služba fungovat 11. února. Asistenční služby řidičům poskytují dále pojišťovny nebo automotoklub ÚAMK. Vloni v létě pak vznikla jednotná linka pomoci řidičům na čísle 1224, která řidiče v nouzi spojí s asistenční službou jejich pojišťovny.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy