Tesla Gigafactory bude i v Evropě. Elon Musk chce u Berlína vyrábět crossover Model Y

ČTK Martin Přibyl ČTK, Martin Přibyl
13. 11. 2019 10:48
Americký výrobce elektromobilů Tesla hodlá postavit novou továrnu v blízkosti Berlína. Při předávání cen Zlatý volant německého magazínu Auto Bild to včera oznámil generální ředitel podniku Elon Musk.
Gigafactory v americké Nevadě.
Gigafactory v americké Nevadě. | Foto: Tesla

Tesla již dříve uvedla, že brzy sdělí umístění svého evropského závodu s označením Gigafactory 4, který by měl zahájit výrobu v roce 2021. Podle Muska bude závod stát blízko berlínského letiště.

Po oficiálním prohlášení na udílení cen (Tesla Model 3 v nich porazila Audi A4 nebo BMW řady 3) začal Musk i tweetovat podrobnosti. V továrně se bude zprvu od roku 2021 vyrábět chystaný Model Y. Závod bude dávat dohromady baterie, pohonná ústrojí i samotná vozidla. Následně by do jeho výrobního programu měl přibýt i v Evropě nejoblíbenější elektromobil, Model 3.

Podle webu Automobilwoche má nová továrna stát v blízkosti plánovaného hlavního berlínského letiště. Musk hodlá v Německu otevřít zároveň designové a vývojové centrum. "Úroveň německých inženýrů je výjimečná, chceme toho využít," cituje server Muska. 

Model Y z německé továrny nebude první evropskou Teslou. Automobilka dosud v omezené míře v Nizozemsku prováděla finální montáž luxusních Modelů S a X. Musk ale potřebuje kapacity především pro lidové Modely 3 a Y. 

Oborový magazín Automotive News Europe cituje vyjádření analytika Adama Jonase ze společnosti Morgan Stanley. Podle něho je Německo pro Muska logickou volbou. Země je podle něj srdcem celosvětového trhu s luxusními automobily a má vládu, která brojí proti klimatické změně. 

Kancléřka Angela Merkelová podporuje nejrůznější pobídky pro pořízení aut do zásuvky, aby se zvedla poptávka po elektroautech. Primárně to má pomoci domácím výrobcům, těžit z toho ale může i Tesla.

Americký výrobce se ale podle Jonase v Německu bude zároveň potýkat s vysokými náklady na pracovní sílu a energie. V Evropě bude muset také rozšířit svoji dealerskou a servisní síť, kterou zákazníci na starém kontinentě očekávají. 

Automobilka nyní dokončuje závod Gigafactory 3 za dvě miliardy dolarů (zhruba 46,5 miliardy Kč) v Šanghaji. Jde o její první továrnu na výrobu elektromobilů v zahraničí.

Tesla ve třetím čtvrtletí zvýšila dodávky zákazníkům proti předchozím třem měsícům o dvě procenta na rekordních 97 000 vozů. Zároveň uvedla, že v celém letošním roce hodlá dodat 360 000 až 400 000 vozů.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Německá prokuratura obvinila cášského biskupa ze zpronevěry

Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle vyšetřovatelů hodnostář zneužil plné moci 78leté ženy trpící demencí a nechal si na svůj soukromý účet z jejího jmění převést celkem 128 000 eur (3,2 milionu korun). Bündgens oznámil, že po dobu svého stíhání nebude dál zastávat svůj úřad.

Podle obvinění biskup peníze získané od seniorky použil na nákup nemovitosti a slíbil jí, že v jeho domě bude mít doživotní právo užívat byt. Do katastru však nebylo věcné břemeno zaneseno.

Cášský biskup a Bündgensův nadřízený Helmut Dieser řekl, že je vyšetřováním šokován a chce, aby se celá záležitost pečlivě prověřila. Bündgens oznámil, že celou částku už ženě vrátil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy