Všechny Tesly jsou S, 3, X, Y. Elon Musk představil menší SUV, Model Y

Tesla Model Y při premiéře spolu s Elonem Muskem v pozadí.
Foto: ČTK
ČTK Martin Přibyl ČTK, Martin Přibyl
15. 3. 2019 7:36
Americká společnost Tesla začne svůj sportovně-užitkový vůz (SUV) Model Y, který má být odpovědí na podobné elektromobily evropských výrobců, prodávat v průběhu roku 2020. Jeho cena má začínat na 39 000 dolarů (885 000 Kč) a lidé si jej budou moci objednávat a přizpůsobovat svým představám on-line. Oznámil to během čtvrtečního představení nového vozu šéf společnosti Elon Musk.

Tesla podle agentury Reuters Modelem Y reaguje na velkou poptávku po menších SUV, které jsou nejrychleji rostoucím segmentem v této části trhu v USA i Číně, kde momentálně Muskova společnost staví továrnu.

Do prodeje by se nejprve měl dostat Model Y s delším dojezdem, jehož cena bude 47 000 dolarů a na jedno nabití ujede až 480 kilometrů. Celkově budou v nabídce čtyři verze: Standard Range (370 km, 39 000 dolarů, jaro 2021), Long Range (480 km, 47 000 dolarů, podzim 2020), Dual Motor AWD (450 km, 51 000 dolarů, podzim 2020) a Performance (450 km, 60 000 dolarů, podzim 2020).

Jednotlivé varianty se také budou lišit výkonem a pohonem všech nebo zadních kol. U té nejsilnější, Performance, bude zrychlení z nuly na sto za 3,5 vteřiny.

Musk si slibuje snížení výrobních nákladů od toho, že Model Y bude s již vyráběným levnějším sedanem Model 3 sdílet okolo tří čtvrtin komponentů, což by mělo zároveň přinést urychlení výroby. Na rozdíl od sedanu ale vůz bude dostupný s třetí řadou sedadel v zavazadlovém prostoru, který by měl mít celkový objem až 1,9 metru krychlového.

Tesla se s širším okruhem nových produktů snaží vystoupit ze škatulky výrobce luxusních aut. Koncem února oznámila, že ve snaze snížit náklady přechází výhradně na on-line prodej, což by jí mělo umožnit snížit cenu všech elektromobilů v průměru o šest procent. Minulý týden však plán pozměnila s tím, že některé z kamenných obchodů zůstanou otevřené a ceny se sníží pouze o tři procenta.

Na video z představení Modelu Y se podívejte zde:

Elon Musk přestavil Model Y | Video: Tesla live
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy