Všechny Tesly jsou S, 3, X, Y. Elon Musk představil menší SUV, Model Y

Tesla Model Y při premiéře spolu s Elonem Muskem v pozadí.
Foto: ČTK
ČTK Martin Přibyl ČTK, Martin Přibyl
15. 3. 2019 7:36
Americká společnost Tesla začne svůj sportovně-užitkový vůz (SUV) Model Y, který má být odpovědí na podobné elektromobily evropských výrobců, prodávat v průběhu roku 2020. Jeho cena má začínat na 39 000 dolarů (885 000 Kč) a lidé si jej budou moci objednávat a přizpůsobovat svým představám on-line. Oznámil to během čtvrtečního představení nového vozu šéf společnosti Elon Musk.

Tesla podle agentury Reuters Modelem Y reaguje na velkou poptávku po menších SUV, které jsou nejrychleji rostoucím segmentem v této části trhu v USA i Číně, kde momentálně Muskova společnost staví továrnu.

Do prodeje by se nejprve měl dostat Model Y s delším dojezdem, jehož cena bude 47 000 dolarů a na jedno nabití ujede až 480 kilometrů. Celkově budou v nabídce čtyři verze: Standard Range (370 km, 39 000 dolarů, jaro 2021), Long Range (480 km, 47 000 dolarů, podzim 2020), Dual Motor AWD (450 km, 51 000 dolarů, podzim 2020) a Performance (450 km, 60 000 dolarů, podzim 2020).

Jednotlivé varianty se také budou lišit výkonem a pohonem všech nebo zadních kol. U té nejsilnější, Performance, bude zrychlení z nuly na sto za 3,5 vteřiny.

Musk si slibuje snížení výrobních nákladů od toho, že Model Y bude s již vyráběným levnějším sedanem Model 3 sdílet okolo tří čtvrtin komponentů, což by mělo zároveň přinést urychlení výroby. Na rozdíl od sedanu ale vůz bude dostupný s třetí řadou sedadel v zavazadlovém prostoru, který by měl mít celkový objem až 1,9 metru krychlového.

Tesla se s širším okruhem nových produktů snaží vystoupit ze škatulky výrobce luxusních aut. Koncem února oznámila, že ve snaze snížit náklady přechází výhradně na on-line prodej, což by jí mělo umožnit snížit cenu všech elektromobilů v průměru o šest procent. Minulý týden však plán pozměnila s tím, že některé z kamenných obchodů zůstanou otevřené a ceny se sníží pouze o tři procenta.

Na video z představení Modelu Y se podívejte zde:

Elon Musk přestavil Model Y | Video: Tesla live
 

Právě se děje

Aktualizováno před 16 minutami

Dálnici D1 zastavila na Benešovsku nehoda dvou aut, na místě jsou zranění

Dálnici D1 na 56. kilometru na Benešovsku ve směru na Prahu uzavřela odpoledne nehoda několika osobních aut. Hasiči museli jednoho zraněného vyprostit, vrtulník ho převezl do nemocnice. Dalšího zraněného převezla do nemocnice sanitka, řekla mluvčí hasičů Vladimíra Kereková.

Podle Kerekové se na dálnici srazila čtyři osobní vozidla, policie ale hovoří o pěti osobních vozech. Podle prvních informací přitom mělo jít pouze o dva vozy. Situaci na místě komplikovalo to, že jedno z aut převáželo šest psů, kteří se po nehodě rozutekli. Hasičům se je už podařilo zajistit a umístit do připravených kotců. "Psi dostali vodu a čekají na převzetí," řekla Kereková.

Policie dopravu odklání na 56. kilometru na Soutice, zpět se mohou řidiči vracet na 49. kilometru u obce Psáře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy